19. 5. 2021, 11:25 | Vir: STA

Delež pozitivnih PCR testov je v torek znašal 11,9 odstotka

Profimedia

V torek so ob 4469 PCR testih potrdili 532 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih je bil tako 11,9-odstoten, je objavila vlada. V bolnišnicah zdravijo 368 covidnih bolnikov, 110 jih potrebuje intenzivno nego. V torek je umrlo pet bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo. Sedemdnevno povprečje števila novih okužb je s 444 padlo na 417.

V torek, ko so v bolnišnice na novo sprejeli 28 bolnikov, v domačo oskrbo pa so jih odpustili 38, so opravili tudi 28.264 hitrih antigenskih testov, je sporočila Maja Bratuša, ki je vodila današnjo novinarsko konferenco o aktualnem stanju glede covida-19.

V primerjavi z dnevom prej so v torek potrdili 35 okužb več, so pa opravili tudi 237 več PCR testov. Delež pozitivnih testov pa je bil višji za 0,2 odstotne točke.

Za 15 se je zmanjšalo število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, tri manj zdravijo na oddelkih intenzivne terapije. V torek je umrla ena oseba manj kot dan prej.

Število aktivnih okužb po državi je po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje padlo pod 7000 in trenutno znaša 6658.

Glede na načrt sproščanja ukrepov Slovenija ostaja v rumeni fazi

Zeleno obarvana je koroška regija, ostale so po besedah Bratuše glede na aktualne epidemiološke razmere še vedno rumene.

S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo cepljenih 571.313 oz. 33,1 odstotka starejših od 18 let, z dvema odmerkoma pa 291.392 oz. 17,3 odstotka polnoletnih oseb. Prebolevnikov je 238.517, je na Twitterju še objavila vlada.

Kot je na vladni novinarski konferenci povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager, val zadnjih tednov počasi že upada na vseh kontinentih razen v Aziji, kjer pa 95 odstotkov vseh primerov še vedno izvira iz Indije. V svetu smo presegli 150 milijonov primerov okužbe in več kot tri milijone smrti, je povedala. S seznama držav z največ okužbami je po njenih navedbah v zadnjem času izpadla Francija.

Se je pa v zadnjem času povečalo število držav, ki poročajo o štirih najpogostejših različicah novega koronavirusa

Angleško različico tako navaja že 137 držav, južnoafriška se je razširila na 84 držav, o brazilski poroča 47, o indijski različici virusa pa 49 držav.

V Evropi so od konca lanskega leta do danes po njenih besedah zaznanih več kot 32 milijonov pozitivnih primerov in več kot 713.000 smrti. Štirinajstdnevno povprečje v EU kaže, da je Slovenija kljub upadanju še naprej med sedmimi najbolj okuženimi državami, takoj za Ciprom, Litvo, Nizozemsko, Švedsko, Hrvaško in Latvijo.

Slovensko povprečje v 14 dneh trenutno znaša 312 okuženih na 100.000 prebivalcev, medtem ko evropsko znaša 277 in se mu naša država približuje.

"Potrjeni primeri kot najverjetnejši vir okužbe še vedno največkrat navajajo domače okolje, lokalni vir okužbe, torej predvsem okužbe znotraj družine," je povedala Čakš Jagrova in dodala, da smo glede deleža pozitivnih testov med dnevno opravljenimi obstali nekje okoli enajstih odstotkov, trend pa le nakazuje upad.

V domovih starejših občanov so razmere prav tako spodbudne. Trenutno beležijo le en primer manjšega izbruha, ki pa zaradi opravljenega popolnega ali delnega cepljenja ni povzročil težjih oblik bolezni. Med oskrbovanci domov v zadnjem tednu niso beležili nobenega primera smrti zaradi okužbe s covidom-19.

Da bi se ugodni trendi nadaljevali, Čakš Jagrova poziva k nadaljnjemu spoštovanju vseh zaščitnih ukrepov. Med drugim je starše pozvala, da bolnih otrok ne pošiljajo v šole, kar se občasno še vedno dogaja.

"Precepljenost seveda raste, a zaščitno obnašanje in nefarmakološki ukrepi so še vedno potrebni. Velikokrat opazimo, da ljudje mask še vedno ne uporabljajo pravilno," je še dodala predstavnica NIJZ.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord