N.Z. | 5. 6. 2020, 10:38

Dr. Dušan Keber: »Ker je bila odločitev na ravni politike, je to grozljivo!«

Nebojša Tejić/STA

Sinočnja oddaja Tarče na TV Slovenija je odkrito nagovorila bolečo temo obstoja ’seznamov odpisanih starostnikov v domovih za ostarele’, ki te dni razburja slovensko javnost.

V studiu so se soočili minister za zdravje Tomaž Gantar, zdravnik v Domu starejših občanov Kamnik Igor Muževič, zdravnik in poznavalec zdravstvenega sistema Dušan Keber in Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Medtem ko so novinarji TV Slovenija uspeli pridobiti posebne obrazce, ki so bili drugačni od obrazcev običajnega paliativnega načrta v točki, v kateri je komisija stroke ocenjevala smiselnost bolnišničnega zdravljenja v primeru, da starostnik zboli za covidom-19, sogovorniki pa so v oddaji imeli priložnost pojasniti svoje videnje omenjenih obrazcev, se je do njih najbolj kritično opredelil prav dr. Dušan Keber.

»Beseda seznam ... To je naravnost semantična ukana, ko se upirajo, da ne gre za seznam. Kaj pa pomeni, če 200 stanovalcev razdeliš v dve skupini – skupino A in B, pri čemer ena ni za v bolnico, druga pa je. Odreditev njegovega stanja, ko je še dober, kaj to pomeni? Da je že takrat, ko je bil še dober, ko še ni zbolel, že bil zapisan, da ni za bolnišnico? Kaj bodo potem sklepali sredi noči, ko bo ena sestra merila kisik v krvi, ko bo zdravnik poklican po telefonu? Pogledal bo, kaj piše na vložnem listu, in rekel, saj ta je pa na tistem seznamu, saj tukaj se pa nimamo česa bati.«

Na vprašanje novinarke, ali se mu tovrstno vnaprejšnje odločanje (in potencialno odrekanje) o dostopnosti bolnišničnega zdravljenja posameznega starostnika iz doma za ostarele zdi normalno, etično in zakonito, pa je dr. Dušan Keber odgovoril, da gre po njegovem za izrazito nestrokovno, nezakonito in neetično dejanje. Slenje se mu zdi še toliko bolj grozljivo zato, ker je bila ’ta odločitev sprejeta na ravni ministrstva, na ravni politike, ker na koncu politika vedno odloča, stroka pa daje mišljenja’!

»Tega niso naredili nikjer na svetu, ampak v Sloveniji očitno, dokler ne najdemo drugega primera, so to naredili najbolj drastično. Imamo 81 odstotkov vseh ljudi, ki so umrli zaradi covida, ki spadajo v kategorijo starejših. Predstavljajte si, da bi bili ti domovi kot tiste izolirane ladje na Japonskem in v pristaniščih v Ameriki, kjer so se starejši ljudje množično okuževali, dokler jih niso razselili. Mi smo imeli v Sloveniji 102 ladji izolirani od okolja, pri čemer niso bile luksuzne z opremo in kadri, kar ste dobro prikazali.«

Naj spomnimo:

WHO je že sredi marca priporočil, naj se vsi oboleli starejši zdravijo v bolnišnicah.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord