Ž.A. | 6. 12. 2021, 17:00

Izjemen ekološki dosežek: Podjetje Penine Istenič ustvarili prvo penino pri nas brez uporabe žveplovega dioksida

Sin Miha Istenič njegov oče Janez Istenič, začetnik Penin Istenič

Filip Jeram

Penine Istenič je prvo slovensko podjetje, ki se je specializiralo na klasičen način pridelave penečih se vin. Njihova zgodovina sega v davno leto 1968. Takrat je prvo ime penin Janez Istenič izdelal svojo prvo steklenico penine v Stari vasi na Bizeljskem in jo poimenoval po svoji hčerki Barbari, ki je bila rojena istega leta. Tokrat so stopili korak naprej in pridelali prvo penino v Sloveniji, ki je proizvedena brez uporabe žveplovega dioksida.

Cuvee Natura: prva penina v Sloveniji, proizvedena brez uporabe žveplovega dioksida

Cuvee Natura je izredno suha penina, ki jo odlikuje vonj po jabolkih in hruškah, kar le polni okus. Priporočajo jo kot aperitiv ali kot spremljava morskim jedem. Serviramo jo ohlajeno na 7 °C.

Filip Jeram

Penina brez dodanega žveplovega dioksida pomeni velik ekološki napredek, prav tako pa tudi pogumna poteza samega podjetja.

Penino Cuvee Natura lahko kupite na njihovi spletni strani.

Kakšen je postopek?

Oblikovali so svoj lasten protokol za proizvodnjo penin z naravno fermentacijo brez dodatka žvepla in brez filtriranja. 

Proizvodnjo 8000 steklenic so izvedli v tesni povezavi s francoskim inštitutom IOC. Izvedli so jetting tehnologijo, ki gre takole: penina pred degožiranjem ne vsebuje kisika, ker so ga kvasovke porabile za svoj razvoj. Kisik pride v penino pri degožiranju in z dodatkom ekspedicijskega likerja pred mašenjem penine. Jetting deluje na način, da se po odprtju steklenice pri degoržiranju, tik pred mašenjem, avtomatsko dozira mikrokapljica vina pod pritiskom, ki povzroči rahlo penjenje in s tem odstrani kisik.

Več o samem postopku si preberite na fotografiji:

Penine Istenič/osebni arhiv
Nekaj več o peninah Istenič

Začetnik Janez Istenič je v francoski Šampanji opravil 6-mesečno prakso, kar ga je navdušilo, da je doma na Bizeljskem s svojim tastom naredil poskusno prvo serijo penečih se vin po klasični metodi. Kmalu se je celemu postopku pridružil njegov sin Miha Istenič in danes delujejo kot večgeneracijsko družinsko podjetje. 

Penine Istenič se lahko pohvalijo s številnimi odličji iz Londona, Pariza in drugih evropskih prestolnic. Letno prodajo okoli 150.000 steklenic doma in po svetu. Največja čast pa je Isteničeve doletela, ko so jih leta 2017 povabili v globalni klub najboljših proizvajalcev penečih se vin na svetu. Takrat so uradno vstopili v prvo ligo peničarjev.

Preberite tudi: Prihajajoče leto 2022: Katera 3 astrološka znamenja čaka le SREČA in nič drugega?

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord