3. 4. 2020, 12:41

Medical center Rogaška z dvema ekipama na pomoč Domu upokojencev v Šmarju pri Jelšah

arhiv MCR

V Medical centru Rogaška že od sredine marca izvajajo le dejavnosti v okviru javne zdravstvene mreže, vse ostale specialistične preglede in obravnave pacientov, med katerimi je bilo običajno veliko tujih gostov, pa so zaradi razglasitve epidemije s koronavirusom do nadaljnjega ustavili.

V največji zasebni zdravstveni ustanovi pri nas tako trenutno obravnavajo le paciente z napotnicami, ki so opremljene s stopnjama nujno ali zelo hitro, hkrati pa so zaradi pomanjkanja strokovnega kadra v Dom upokojencev Šmarje pri Jelšah prerazporedili deset zaposlenih.    

Po razglasitvi epidemije, ki jo je na podlagi 7. člena zakona o nalezljivih boleznih zaradi naraščanja števila okužb s koronavirusom z odredbo razglasila slovenska vlada 12. marca, so se tudi v Medical centru Rogaška odločili, da s 16. marcem začasno prenehajo z izvajanjem dela svojih dejavnosti, ki se tičejo zdravstvenih obravnav zasebnih uporabnikov, med katerimi jih večina prihaja iz Italije, Rusije, Ukrajine, Azerbajdžana in Kazahstana.

Ti so se nanje obračali predvsem zaradi opravljanja storitev balneoterapije, fizioterapije in posamičnih diagnostičnih preiskav ter zlasti zdravljenja gastroenteroloških bolezni. Tako so poskrbeli za večjo varnost uporabnikov in tudi zaposlenih, podobno pa so že v naslednjih dneh ravnali vsi hoteli v Rogaški Slatini, ki so do nadaljnjega zaprli svoja vrata.

Skladno z odlokom, ki ga je zatem Vlada RS sprejela 20. marca in vključuje začasne ukrepe na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije s koronavirusom Covid-19, je pri vseh izvajalcih zdravstvene dejavnosti prišlo do prekinitve izvajanja preventivnih zdravstvenih storitev.

Hkrati so bili odpovedani tudi vsi nenujni specialistični pregledi in operativni posegi, postopki rehabilitacije in druge nenujne oblike zdravljenja, ne pa tudi tiste zdravstvene storitve, ki so označene s stopnjama nujnosti nujno in zelo hitro, onkološke storitve ter obravnava nosečnic.

Med žarišči koronavirusa je tudi Občina Šmarje pri Jelšah, kjer zaradi okužb beležijo alarmantno stanje zlasti v centru za starejše občane. Marko Lenček, direktor Medical centra Rogaška poudarja, da so se na pobudo za pomoč s strokovnim kadrom odzvali nemudoma: '

'V soboto, 21. marca, smo prejeli telefonska klica direktorice občinske uprave Patricije Goručan in direktorice Doma upokojencev Šmarje pri Jelšah Gordane Drimel, ki sta nas seznanili s težko situacijo, v kateri so se v domu znašli zaradi primanjkovanja strokovnega kadra. Ob 15. uri je že potekal krizni sestanek, kjer smo se seznanili s podrobnostmi, zatem pa takoj oblikovali dve ekipi, ki se v 13-urnem delovniku v domu starejših občanov dnevno izmenjujeta. Tako smo za te potrebe prerazporedili 10 zaposlenih, med katerimi so srednje in diplomirane medicinske sestre, medicinski tehniki, diplomirani zdravstveniki in bolničarji, ki bodo v tej težki situaciji v času epidemije s koronavirusom pomagali pri obravnavah stanovalcev doma. Žal se je ena od oseb, ki pri tem sodeluje, že okužila s Covid-19.''

V Medical centru Rogaška, ki je pri nas poznan po visoki kakovosti postopkov zdravstvene obravnave, vsem prebivalcem Slovenije v tej krizni situaciji znova priporočajo dosledno upoštevanje vseh sprejetih zaščitnih ukrepov, da bi čim bolj učinkovito preprečili nadaljnjo širitev okužb s Covid-19.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord