10. 8. 2020, 15:09 | Vir: STA

Na Mauritiusu reševalne ekipe hitijo z odstranjevanjem nafte s poškodovane ladje

Profimedia

Na Mauritiusu reševalne ekipe bijejo bitko s časom, da bi preprečile še drugo izlitje nafte iz tankerja, ki je konec julija nasedel pred idilično obalo te otoške države. Od približno 4000 ton goriva ga je izteklo približno 1000 ton, preostanek pa poskušajo odstraniti z ladje, ki ji zaradi poškodb grozi, da se bo prelomila na pol.
 
 
 

Ladja MV Wakashio je pred obalo Mauritiusa nasedla 25. julija, iz nje pa je začela iztekati nafta, ki je onesnažila koralne grebene, mangrovske gozdove in odmaknjene lagune. Za državo to predstavlja okoljsko katastrofe brez primere.

Iz ladje je po navedbah njenega japonskega upravljavca že izteklo več kot 1000 ton nafte, kar je povzročilo veliko škodo zaščitenim morskim in ribiškim območjem, ki predstavljajo hrbtenico gospodarstva Mauritiusa.

Tudi danes s helikopterji odvažajo gorivo na obalo, a prizadevanja, da bi iz plovila prečrpali čim več nafte ovirajo nemirno morje in močan veter. Vremenske razmere, ki obenem naftni madež širijo dlje ob obali, naj se ne bi izboljšale do večera.

Nekaj goriva so sicer že uspeli odstraniti z ladje, a ga tam še vedno ostaja okrog 2500 ton, je danes dejal premier države Pravind Jugnauth, ki je tudi posvaril, da razpoke v trupu postajajo vse večje in obstaja velika verjetnost, da se ladja prelomi.

Tudi potapljači poročajo o razpokah v trupu, škripajoče zvoke plovila pa je slišati do obale, kjer poteka obsežna operacija čiščenja lepljive umazanije, ki se razteza več kilometrov ob neokrnjeni obali Mauritiusa.

Vse od petka v čiščenju sodeluje več tisoč prostovoljcev. Japonska je danes na pomoč poslala šestčlansko ekipo, vključno s pripadniki svoje civilne zaščite. Z bližnjega Reuniona je že v nedeljo prispela tudi francoska vojaška ladja s tehničnimi svetovalci.

V povezavi s preiskavo dogodka naj bi policija zaslišala kapitana in posadko ladje, preiskali so tudi že krov ladje. Obenem se krepi pritisk na vlado, naj pojasni, zakaj ni bilo več storjenega v dveh tednih, odkar je ladja zaradi doslej neznanega razloga nasedla, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord