6. 4. 2020, 21:04 | Vir: STA

Po velikonočnih praznikih morda zagon nekaterih gospodarskih panog

profimedia

Konec tedna je število potrjenih okužb z novim koronavirusom v Sloveniji preseglo tisočico, skupno število smrtnih žrtev s covidom-19 pa se je povzpelo na 30. Vlada medtem pripravlja ukrepe, da bi lahko omogočila zagon nekaterih gospodarskih panog po velikonočnih praznikih, če se bo nadaljeval pozitiven trend glede naraščanja števila obolelih.

V nedeljo, ko so opravili 489 testiranj, so našteli 24 dodatnih okužb z novim koronavirusom, skupaj je bilo v Sloveniji tako potrjenih 1021 okužb. Umrla sta še dva bolnika s covidom-19. V bolnišnicah se je v nedeljo zdravilo 114 ljudi, od tega 30 na intenzivnih oddelkih, odpustili pa so štiri bolnike.

Največ ali 194 okužb je potrjenih v ljubljanski občini, sledijo Šmarje pri Jelšah s 137, Metlika s 53 ter Ljutomer s 47 potrjenimi primeri. Do nedelje je bil tako vsaj en primer okužbe potrjen v 141 ali v 67 odstotkih slovenskih občin. Še vedno skrbi vztrajno naraščanje števila okužb v Šmarju pri Jelšah, kjer je žarišče v domu upokojencev. Tokrat se je povzpelo za sedem.

Medtem so okužbo ta konec tedna zabeležili tudi v mariborskem Domu Danice Vogrinec, ki je največji dom za starostnike v državi. Okužena je ena od uslužbenk doma, ki pa po besedah direktorja doma Marka Slaviča ni imela neposrednega stika s stanovalci. Slednje redno testirajo in doslej še niso imeli pozitivnega brisa.

Tri nove okužbe med zaposlenimi v zdravstvenih ustanovah so med vikendom potrdili v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec. Vse tri osebe so bile brez simptomov, uporabljale so ustrezno zaščitno opremo in niso bile v stiku z bolniki, so danes sporočili iz bolnišnice.

Delno odpiranje po velikonočnih praznikih
  • Če se bo pozitiven trend glede naraščanja števila obolelih s koronavirusno boleznijo nadaljeval, bi vlada ob ustreznih ukrepih, lahko omogočila zagon nekaterih gospodarskih panog takoj po velikonočnih praznikih, je danes ocenil uradni govorec vlade Jelko Kacin.
"Delamo na tem, da bi lahko vlada še ta teden proučila ukrepe, ki bi omogočili zagon nekaterih panog gospodarstva, in to že takoj po velikonočnih praznikih, če se bo ta pozitiven trend nadaljeval - če med veliko nočjo ne bo prišlo do prevelikega, ali pa sploh ne, porasta števila bolnikov, ki potrebujejo nego v bolnišnicah, sploh intenzivno nego," je sporočil Kacin. Kateri so ti ukrepi, še ni mogel razkriti, saj usklajevanja še potekajo, potrebna bo tudi seja vlade na to temo.
Nabava zaščitne opreme se nadaljuje

Medtem ko se je s predstavniki sindikalnih central, članic Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), danes sestal premier Janez Janša, da bi govorili o pripravi drugega protikoronskega svežnja, pa namerava Slovenija zaprositi za pomoč z zaščitno opremo v okviru evropskega mehanizma za civilno zaščito. Prav tako preučujejo možnost prošnje za pomoč pri transportu v okviru zveze Nato.

Zahteva za prošnjo za pomoč v okviru evropskega sistema za civilno zaščito naj bi šla po Toninovih besedah v prihodnjih dneh na vlado. Na obrambnem ministrstvu je vse pripravljeno in Tonin ne vidi večjih težav pri sprejemanju te odločitve.

Toninovo ime medtem pojavlja še v drugi zgodbi o dobavi zaščitne opreme.

Pojavili so se namreč očitki o o domnevnem nepotizmu pri sklenitvi pogodb zavoda za blagovne rezerve z Acronom, saj je v podjetju zaposlena tudi mati obrambnega ministra. A kot je sporočilo gospodarsko ministrstvo, zavod ne bo prekinil pogodbe.

Podjetje je eden najbolj zanesljivih partnerjev pri dobavi zaščitne opreme in zagotavlja predčasno dostavo. Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) pa je napovedala, da bo na podlagi Toninovega vprašanja uvedla postopek z namenom ugotovitve morebitnih sumov kršitev zakona o integriteti.

KPK je na podlagi prijave pod drobnogled vzela tudi posel države s podjetjem Labena, ki se je znašlo v središču zgodbe o izginulih zaščitnih maskah in bilo oškodovano. Zaznala je določena korupcijska tveganja ter ugotovitve odstopila Državni revizijski komisiji. Kriminalistična preiskava domnevne prevare z zaščitnimi maskami je v predkazenskem postopku.

Prva sproščanja omejitvenih ukrepov

Sproščajo pa se nekateri drugi omejitveni ukrepi. Po petih dneh od zaprtja so danes ponovno odprli koroški mejni prehod Holmec, in sicer med 5. in 8. uro zjutraj ter med 15. in 18. uro.

Za odprtje se je zavzel Svet koroške regije, ki je opozoril na pomen tega prehoda za delavce iz Mežiške doline, ki se vozijo na delo v Avstrijo. Na Koroškem sta z omejitvami odprta tudi prehoda Vič in Radelj. Delovanje začasnega mejnega prehoda Robič na meji z Italijo, ki je bil vzpostavljen 23. marca, pa je podaljšano do 5. maja.

V okviru poostrenega nadzora spoštovanja prepovedi gibanja zunaj občin in zbiranja na javnih površinah, so policisti minuli vikend po slovenskih cestah opravili kontrolo pri 3348 voznikih, in pri tem ugotovili 103 kršitve odloka. Od tega so v 69 primerih izrekli opozorilo, so zapisali na spletnih straneh policije. Ugotovitve o preostalih 34 primerih kršitev so predali Zdravstvenemu inšpektoratu RS.

V času po uveljavitvi interventnega protikoronskega zakona bodo prestajanje kazni zapora po uradni dolžnosti predvidoma prekinili 114 obsojencem, so za STA pojasnili na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij. Kot je razvidno iz njihovih podatkov, bodo največ obsojencev začasno izpustili iz zapora na Dobu.

Kolektivne organizacije Aipa, Sazor in IPF so na gospodarskega ministra Zdravka Počivalška naslovile pobudo, da bi za izredno pomoč članom v času koronavirusa začasno namenile do 25 odstotkov lani zbranih nadomestil. Kot menijo, se družba s takšnimi razmerami še ni soočila, saj je glasbeno, filmsko in literarno ustvarjanje dobesedno opustošeno.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord