F. M. | 20. 6. 2020, 06:05

Prvi poletni dan in tisto, česar o njem verjetno (še) ne veste

Unsplash

Pa smo ga dočakali! Poletni solsticij prinaša najdaljši dan in najkrajšo noč v letu. Česa o začetku poletja še ne vemo?

Po precej nenavadnem uvodu v toplejši del leta, smo zdaj končno v poletju! Medtem ko smo meteorološko poletje dočakali že v začetku junija, se letos na 20. junija s Sončevim obratom – solsticijem zdaj tudi koledarsko začenja poletje. Po poletnem solsticiju se začnejo dnevi na severni polobli spet postopoma krajšati. Beseda solsticij izvira iz latinske besede 'solstitium', ki pomeni 'sonce miruje'. 

Zbrali smo šopek zanimivosti o tem edinstvenem dogodku, ki jih morda še ne poznate. 

Dan, ki bo trajal 14 ur, 53 minut in 41,5 sekund 

Letošnji poletni solsticij bomo pričakali v soboto, 20. junija, ob 17:43. Dan bo prinesel največ sončne svetlobe na severni polobli. Dan bomo imeli kar 14 ur, 53 minut in 41,5 sekund. Datum sicer ni enak vsako leto – poletje navadno pozdravljamo med 20. in 22. junijem. Tudi drugo leto ga bomo pričakali 20. junija, medtem ko se bo to v letih 2022 in 2023 zgodilo na 21. junija.

Za nas prvi poletni, za južno poloblo prvi zimski dan 

Na severni polobli se veselimo poletja, medtem pa se na južni pripravljajo na zimo. Medtem ko bomo mi dočakali najdaljši dan in najkrajšo noč v letu, bo južna polovica sveta dočakala zimski solsticij, torej najkrajši dan, dolgo noč in prihod zime. 

Ko sence izginejo

Na prvi poletni dan se na nebesnem Rakovem povratniku na najdaljši dan v letu odvije zanimiv pojav, saj tam opoldne nič ne meče svoje sence.

Stonehenge 

Marsikje ob poletnem solsticiju potekajo različna praznovanja, v Evropi je prav gotovo med najbolj poznanimi praznovanje v britanskem Stonehengu, kjer se zbere večtisočglava množica ljudi, ki pričaka jutro. Ena od teorij namreč pravi, da je bila ta znamenita kamnita struktura ustvarjena prav z namenom počastitve poletnega solsticija.

Polnočno sonce 

Ste mislili, da je naš dan dolg? Severno od arktičnega kroga te dni sploh ni noči! Temu rečejo tudi polnočno sonce, saj to ne zaide vseh 24 ur.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord