24. 7. 2020, 20:31 | Vir: STA

Svetovna zdravstvena organizacija zaskrbljena zaradi naraščanja okuženih po svetu

profimedia

Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) skrbi naraščanje števila okuženih z novim koronavirusom v delih Evrope. Evropskim državam je danes predlagala, naj ponovno uvedejo strožje ukrepe za zajezitev pandemije, kjer je to potrebno. O več sto novih primerih znova poročajo iz Srbije in BiH. Koronavirus se še naprej hitro širi tudi v obeh Amerikah.

Število zabeleženih okužb z novim koronavirusom je v Evropi v četrtek preseglo tri milijone, kar je tretjina vseh potrjenih primerov v svetu. Po številu smrtnih žrtev covida-19 Evropa ostaja najhuje prizadeta celina z več kot 206.000 umrlimi od skupno več kot 627.000 žrtev.

Med evropskimi državami z največ novimi primeri na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih prevladujejo balkanske. Tako so v Črni gori zabeležili 207 okužb na 100.000 prebivalcev, v Bosni in Hercegovini 98, v Srbiji 71, v Romuniji 52, v Bolgariji pa 46. Edini, ki ni na Balkanu, je Luksemburg s 196 primeri na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih.

"Ponovno naraščanje števila okužb v nekaterih državah po rahljanju ukrepov socialne distance je vsekakor zaskrbljujoče," je opozorila neimenovana predstavnica WHO. Dodala je, da je nova žarišča okužbe treba nadzorovati z ukrepi, kot so hitro potrjevanje okužb, ugotavljanje stikov okuženih ter karantena. "Če bodo okoliščine to zahtevale, bo znova treba uvesti strožje ukrepe za zajezitev pandemije," je opozorila.

O več sto novih primerih okužbe znova poročajo iz Srbije in BiH. V Srbiji so v zadnjih 24 urah zabeležili še 409 primerov novega koronavirusa, skupaj 22.852. Umrlo pa je še deset bolnikov s covidom-19, skupaj 518, kažejo podatki srbskega ministrstva za zdravje.

V BiH so medtem v zadnjem dnevu potrdili 303 nove primere okužbe, od tega 178 v Federaciji BiH, 125 pa v Republiki srbski, so sporočile pristojne oblasti. Doslej se je v tej državi s koronavirusom okužilo nekaj manj kot 9800 ljudi. V zadnjem dnevu je za covidom-19 umrl še en človek, skupaj 275.

V Severni Makedoniji pa so potrdili 129 novih okužb, je sporočil makedonski minister za zdravje Venko Filipče. V zadnjem dnevu je umrlo še šest bolnikov s covidom-19. Doslej so v državi potrdili 9797 okužb s koronavirusom, umrlo je 451 ljudi. Trenutno imajo 4092 aktivno okuženih.

Še 81 novih okužb pa so potrdili na Hrvaškem, umrl ni nihče, je potrdil hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš. Med drugim je izpostavil, da je bilo na Hrvaškem doslej 128 smrtnih žrtev bolezni covid-19, od tega osem v zadnjem tednu. Doslej so potrdili 4715 okužb.

Beroš je povedal, da imajo na Hrvaškem danes 1032 aktivnih primerov okužbe. Kot je dejal, ima večina okuženih blage simptome bolezni covid-19. Na zdravljenju v bolnišnicah je 139 oseb, med njimi jih je devet na ventilatorjih.

Poudaril je, da imajo pod nadzorom nekatera izmed žarišč okužb, kot so bili v preteklih tednih zagrebški nočni klubi in samostan v Đakovu, medtem ko je še zmeraj aktivno žarišče okužbe s poroke v vasi Ivankovo na skrajnem vzhodu države v vukovarsko-sremski županiji. Znova je pozval državljane, naj odgovorno in solidarno spoštujejo epidemiološke ukrepe.

Iz Avstrije pa se je že tretjič ta teden zgodilo, da so potrdili več kot 100 okužb. Zabeležili so jih 115. Avstrijski zdravstveni minister Rudolf Anschober je glede na številke novih okužb ocenil, da ni razlogov za preplah. Dodal je, da Avstrija beleži "stabilno" rast novih okužb.

O porastu novih okužb medtem poročajo iz Francije in Belgije. V Franciji so jih v četrtek prvič po več tednih potrdili več kot tisoč v enem dnevu, ob tem pa so odkrili tudi deset novih žarišč okužbe. Za covidom-19 je v Franciji od srede do četrtka umrlo deset ljudi.

V Belgiji pa se je število primerov med 14. in 20. julijem v primerjavi s tednom pred tem povečalo za 89 odstotkov. V preteklem tednu so v povprečju potrdili 220 novih primerov na dan. Povprečno število smrtnih žrtev je pretekli teden znašalo 2,9 na dan, teden pred tem pa 1,7. Tam je sicer nedavno za covidom-19 umrla triletnica.

O novih rekordih okužb in smrtnih žrtev še naprej poročajo iz Latinske Amerike, med drugim iz Mehike, kjer so jih v četrtek potrdili več kot 8400. Skupno so v tam doslej potrdili 370.712 okužb z novim koronavirusom, covidu-19 pa je podleglo skoraj 42.000 ljudi, med njimi 718 v zadnjih 24 urah.

V Braziliji so v četrtek potrdili skoraj 60.000 novih okužb z novim koronavirusom, kar je drugo največje število doslej. Za koronavirusno boleznijo 19 je v zadnjem dnevu umrlo več kot 1300 ljudi. Skupno so v Braziliji potrdili skoraj 2,3 milijona okužb z novim koronavirusom, zaradi covida-19 je umrlo več kot 84.000 ljudi, s čimer se država uvršča na drugo mesto, takoj za ZDA.

Ta ostaja najhuje prizadeta država v pandemiji. V zadnjih 24 urah so tam potrdili več kot 76.000 okužb z novim koronavirusom, za covidom-19 je umrlo 1225 ljudi. Skupno je novi koronavirus v ZDA zahteval že več kot 144.000 smrtnih žrtev, okužilo se je več kot štiri milijone ljudi. Zaradi pandemije je predsednik Donald Trump odpovedal republikansko konvencijo, načrtovano za konec avgusta.

Na Kitajskem, kjer se je novi koronavirus decembra lani prvič pojavil, pa je prišlo do novega izbruha v mestu Dalian na severovzhodu države. Gre za prvi primer okužb v mestu po 111 dneh. Potrdili so 17 okužb. Mestne oblasti so že sprejele potrebne omejitvene ukrepe.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord