9. 4. 2020, 21:48 | Vir: STA

Tina Bregant napovedala spremembe na bolje

profimedia

Tina Bregant z ministrstvu za zdravje meni, da je pri obvladovanju epidemije covida-19 na obzorju sprememba na bolje, a poziva, da smo previdni in med prazniki ne hodimo na obiske. Svetuje tudi čim manj obiskov trgovin, ob tem pa namesto rokavic raje razkužujmo roke. V to smer naj bi sicer tudi spremenili veljavni odlok o uporabi rokavic.

Kot je na večerni novinarski konferenci ocenila novoimenovana državna sekretarka Bregantova, nam gre pri soočanju z epidemijo covida-19 zmerno dobro. "Ampak saj veste, kozarec je lahko na pol prazen ali na pol poln, odvisno od perspektive," je dodala.

"V zadnjih dneh opažamo naraščanje števila okuženih, morda gre samo za neko statistično nihanje. Upajmo, da gre res samo za to, vendar pa bodimo previdni," je pozvala. Spomnila je, da se ob velikonočnih praznikih običajno veliko družimo in da tudi lepi pomladni dnevi vabijo k druženju, a pozvala, da se vseeno zadržimo doma in ne hodimo na obiske, da drug drugega zaščitimo. "Tokrat ne bomo skupaj, ker se ne bi imeli radi, ampak ravno zato, ker se imamo radi," je dejala.

Ob tem je nakazala na spremembe ukrepov, ki veljajo v zaprtih javnih prostorih, torej tudi trgovinah: "Ko smo razmišljali v strokovni skupini in na ministrstvu za zdravje, če bi morda vseeno lahko kaj ponudili, smo pravzaprav ugotovili, da lahko: Čim manjkrat hodite v trgovino, nosite masko, vendar pa namesto rokavic raje razkužujmo roke."

Bregantova je pojasnila, da rokavice skoraj vsi valjamo po žepih, ali jih zatlačimo v vrata avtomobila, ko jih snamemo. "Namesto tega raje razkužujmo roke, preden gremo v trgovino in ko pridemo iz nje oziroma ko oddamo voziček," je pozvala.

Vladni odlok sicer v zaprtih javnih prostorih zapoveduje uporabo maske in zaščitnih rokavic. Na ministrstvu za zdravje pa so za STA navedli, da se obeta sprememba tega odloka. Pojasnili so, da so se o smotrnosti nošenja rokavic danes pogovarjali v strokovni skupini.

Bregantova se na novinarski konferenci, na kateri je prvič nastopila v vlogi državne sekretarke, ni mogla izogniti vprašanjem v zvezi z okužbami v domovih za starejše, ki v Sloveniji predstavljajo žarišče okužb. Podatkov o tem, koliko od vseh umrlih za covidom-19 je zbolelo v teh domovih, nima, pojasnila pa je, da vse podatke zbira NIJZ in da bomo imeli bolj natančne podatke retrogradno.

Na vprašanje, ali so bile na začetku v domovih za starejše narejene napake, je odgovorila, da ne bi želela soditi.

"Mislim, da se moramo vsi skupaj učiti ob tem virusu, gotovo so bile narejene kakšne stvari, ki bi jih danes naredili drugače, ampak je minilo nekaj dni, nekaj tednov. Po bitki general je lahko biti, pred tem težje," je dejala.

Bregantova je sicer izpostavila dobro prakso, ki se je vzpostavila pri zdravstveni oskrbi v domovih in se bo po njenem mnenju lahko izvajala tudi pozneje. V domove namreč pošljejo ekipo in o bolniku odločajo v triažnem postopku - domski zdravnik, domska sestra, zdravnik iz regionalne bolnišnice in zdravnik, ki se spozna na paliativno oskrbo. "Na ta način naredimo že prvo triažo in pravzaprav zdravstvo pripeljemo k bolnikovi postelji," je pojasnila.

V drugem triažnem postopku na nivoju bolnišnice odločajo, ali gre bolnik v neinvazivno ali bolj invazivno zdravljenje, na tretjem nivoju pa nato vsakodnevno odločajo o njegovem zdravljenju. "Zaradi tega je smrtnost tudi naših starejših v intenzivnih enotah zaenkrat zelo nizka," je dejala.

Po njenih navedbah se je v naših intenzivnih enotah do sedaj zdravilo 51 bolnikov, od tega jih je v intenzivnih enotah umrlo pet, kar daje zelo nizko umrljivost. Ob tem je opozorila, da vsa zdravljenja še niso zaključena in da bo verjetno smrtnost višja, da pa vendar od drugod poročajo o precej višji, tudi 50-odsotni smrtnosti.

Eden od razlogov, da je pri nas smrtnost v intenzivnih enotah toliko nižja, je po njenih navedbah ravno opisan triažni postopek. Kot drugi razlog pa je navedla to, da se državljani držimo ukrepov in smo zato uspeli zadržati kapacitete slovenskega zdravstva do te mere, da tisti, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, to tudi dobijo.

Znova je pohvalila državljane, saj da se jih večina večino časa dobro drži ukrepov. "Upam, da bomo pri teh ukrepih še nekaj časa vztrajali, tako da bomo res trend okužbe obrnili navzdol," je dejala.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord