10. 1. 2022, 10:07

V letu 2021 zaznan precejšenj poskok iskanja pravne pomoči na internetu

profimedia

COVID-19 razmere se ne umirjajo in Slovenci vedno več nakupov opravljamo preko spleta; tudi pravnih.

V letu 2021 smo Slovenci, po podatkih pravne platforme IURALL, dvakrat več kot v letu 2020 iskali pravne informacije na internetu. Skoraj toliko se je povečal tudi delež prosilcev za pravno pomoč, ki te niso iskali pri pravnikih in odvetnikih od vrat do vrat temveč preko spleta.

Graf 1: Število obiskovalcev pravne platforme IURALL ter njihove baze pravnega znanja v zadnjih treh letih.

IURALL

Graf 2: Število prosilcev za pravno pomoč na pravni platformi IURALL.

IURALL

Vir: www.iurall.com

In kaj je Slovence najbolj zanimalo?

V minulem letu smo Slovenci najbolj prebirali vsebine iz področja delovnega prava, npr. kako invalidnost vpliva na delovno razmerje in glede izračuna odpravnine. Vezano na COVID-19 situacijo je zanimivo, da je bilo veliko informiranja glede ureditve začasnega prebivališča. Morda pa tudi to, da so bila med zelo branimi tudi vprašanja o ločitvi, predvsem kako se sporazumno razvezati ter o ureditvi skupnega premoženja ter razmerjih z otroki.

“Vendar podatki kažejo, da Slovenci na splošno poznamo še premalo o tem kdo nam pri pravnih zadevah lahko sploh pomaga, koliko nas bo to stalo ter tudi, da ne poznamo sistema in omejitev vezanih na brezplačno pravno pomoč, ki jo omogoča država,” pravi Primož Rojac, nekdanji odvetnik in ustanovitelj pravne platforme IURALL, ki dodaja “saj so bili naši blogi, ki razlagajo o tem kako odvetniki obračunavajo svoje storitve, kaj je odvetniška tarifa ter z odgovori na vprašanja o brezplačni pravni pomoči, med deset najbolj branimi v naši bazi znanja.”

Graf 3:

IURALL
Pravniki so nam največ stali ob strani pri družinskih težavah

Največ povpraševanj po pravni pomoči je v letu 2021 bilo na področju družinskega prava, temu sledijo izzivi na področju stvarnega in delovnega prava. Zelo zanimivo je, da se je vrhu z izrazitim naraščajem v septembru pridružilo še dedno pravo, kar kaže na ponovno aktivno delovanje sodišče a tudi, žal, povišano smrtnost v teh časih.

“Iz navedenega lahko sklepamo, da posamezniki najpogosteje iščejo pomoč v povezavi s spori, vezanimi na razpad ljubezenske zveze. Po vsej verjetnosti so se začele kazati tudi posledice družbene izolacije, kar je z zagonom sodišč in drugih institucij rezultiralo v naraščanju družinsko pravnih zadev. Na visoko stopnjo ločitev kažejo tudi podatki Statističnega urada Republike Slovenije. V letu 2020 je bilo v Sloveniji več kot 1.700 ločitev. Že v prvem četrtletju leta 2021 pa kar 652, na podlagi česar lahko sklepamo, da je bilo v lanskem letu okoli 2.600 ločitev, vendar so ti podatki še nepreverjeni. Seveda v te številke niso všteti še številni neevidentirani razpadi zunajzakonskih skupnosti. Ker gre v tem primeru za kompleksne postopke, pri katerih so v “igri” tako otroci kot premoženje, je motivacija za najem pravne, odvetniške pomoči večja,” je še povedal Primož Rojac.

Graf 4:

IURALL


Kot zanimivost velja izpostaviti še, da so pri IURALL v lanskem letu v primerjavi z letom 2020 zabeležili več pravnih vprašanj, povezanih s COVID-19, ki pa niso bile samo delovnopravne narave, ampak tudi upravnopravne, pogodbene, itd. Na plan so prišla nova vprašanja, ki dosedaj niso bila nagovorjena, zaradi česar so bili ljudje zmedeni. Zadeve so bile povezane na primer z:

  • nezmožnostjo izplačila vavčerjev, ki jih je turistično podjetje izdalo zaradi nezmožnosti izpeljave počitnic,
  • vračilom mesečnega temeljnega dohodka (COVID-19),
  • ukrepi povezanimi s prečkanjem državne meje (testiranje),
  • zamudo operacije zaradi zamude pri izdaji rezultatov testiranja COVID-19,
  • mobingom zaradi testiranja/ (ne) nošenja mask na delovnem mestu;
  • obveznostjo testiranja v turizmu,
  • ustavnosti obveznega (plačljivega) testiranja na delovnem mestu,
  • odreditvijo karantene,
  • izgubo službe zaradi covid-19 situacije, 
  • kršitvijo zakona o nalezljivih boleznih,
  • odpovedjo letalskih kart in povrnitvijo kupnine.

Vir: www.iurall.com

Članek pripravila pravnika Kristjan Bezgovšek, mag. prava. in Primož Rojac, univ. dipl. prav., LL.M., člana ekipe IURALL. Pravna platforma IURALL na spletnem naslovu iurall.com omogoča iskanje odvetnikov in druge pametne pravne rešitve.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol