7. 4. 2020, 18:04 | Vir: STA

Videokonferenčne aplikacije vse bolj priljubljene, a previdnost ni odveč

profimedia

Pandemija koronavirusa, ki sicer ustavlja svetovno gospodarstvo, v svet aplikacij za videokonferenčne klice prinaša neverjetno rast, saj vedno več ljudi dela in se tudi druži na daljavo. Tako so aplikacije, kot so Houseparty, Zoom, Hangouts Meet in Microsoft Teams, marca beležile večkratne rasti števila uporabnikov v primerjavi z lanskim letom.

Po podatkih poročila, objavljenega na spletni strani App Annie, je število nalaganj poslovnih aplikacij na Google Play in App Store preseglo število 62 milijonov, kar je največ doslej. V primerjavi s tedenskim povprečjem nalaganj v letu 2019 to predstavlja 90-odstotno rast.

K tej rasti so večinoma pripomogle aplikacije za komuniciranje, kot so Googlova Hangouts Meet, Microsoft Teams ter Zoom, ki je bil tudi vodilna aplikacija po številu nalaganj v februarju in marcu.

Nad Zoomom, ki je imel v lanskem letu v povprečju 10 milijonov uporabnikov na dan, v marcu pa je ta številka poskočila na 200 milijonov, se sicer zbirajo temni oblaki, saj se je v minulem tednu izkazalo, da ga pesti kar precej varnostnih težav, med drugim naj bi bilo možno precej enostavno priti do občutljivih podatkov o posameznih klicih.

Prvi mož Zooma Eric Yuan je po poročanju tujih medijev obljubil, da se bo podjetje povsem posvetilo odpravljanju težav.

Na eno od težav je minuli teden opozoril tudi nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost Sicert, in sicer "na varnostne ranljivosti odjemalcev za operacijska sistema Windows in macOS, ki omogočajo krajo gesel, nepooblaščen dostop do kamere in mikrofona ali pridobitev skrbniških pravic na računalniku". Napaka je bila glede na obvestilo Sicerta že odpravljena.

Nasploh je nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost že ob začetku epidemije v Sloveniji izdal priporočila za varno delo od doma, ki so dosegljiva na www.cert.si/si.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ