Oglasil se nam je ogorčen bralec.
Predstavljajte si, da po popoldnevu, z družino preživetem v Ikei, končno najdete vse potrebne pripomočke za gospodinjstvo, nove lonce za rastline in regal za dnevno sobo, se s težkim vozičkom privlečete do blagajne, tam pa vas pričaka hladen tuš: od vašega zadnjega obiska so vse blagajne zamenjali s samopostrežnimi.
Prav to se je minuli vikend zgodilo našemu bralcu, novica pa prihaja slabega pol leta zatem, ko smo poročali, da so se za tak pristop odločili tudi v trgovini Zara v ljubljanskem BTC.
Čeprav je tudi to zamenjavo spremljalo nezadovoljstvo, saj številni kupci še vedno cenijo enostavnost in predvidljivost klasičnih blagajn, ki prinašajo tudi osebni stik s prodajalko ali prodajalcem, je v Ikei situacija pogosto še precej bolj delikatna: ljudje tam nakupujejo številne in tudi večje kose pripomočkov ter pohištva, pri katerih samostojno skeniranje, sploh če tega nismo vešči, lahko predstavlja precejšen problem.
"Za skeniranje vsega, kar smo kupili, smo potrebovali najmanj dvajset minut. Na nekaterih izdelkih je nemogoče najti črtno kodo. Sami smo morali poskrbeti tudi za zavijanje steklenih artiklov v papir. Otroka sta bila noro živčna," pravi bralec, ki se nam je oglasil.
Dodaja, da ne vidi več razloga, da Ikeinih artiklov ne bi naročal le še prek spleta, saj v tem primeru trgovina poskrbi za pripravo, on pa jih samo odnese domov. Pripisal je še drzno mnenje: če trgovec od njega zahteva delo, ki so ga prej opravljali prodajalci, bi moral biti deležen vsaj delnega popusta.
Era samopostrežnih blagajn?
Samopostrežne blagajne so sicer že dolgo stalnica v slovenskih živilskih trgovinah. V nekaterih poslovalnicah so dobrodošla dopolnitev obstoječih običajnih blagajn, v drugih pa trgovci stavijo nanje do te mere, da to povzroča zmedo in nezadovoljstvo med kupci. Zato je precej skrb vzbujajoče, ko se trgovina odloči, da bo klasične blagajne povsem ukinila.
Za to se k sreči do zdaj ni odločila še nobena živilska veriga, prisotna v Sloveniji, lahko pa glede na odločitev dveh gigantov, Zare in Ikee, pričakujemo, da se bo trend še širil. Vprašanje, ki se nam poraja, je: zakaj potem sploh še potrebujemo fizične trgovine? V času, ko je na spletu vse dostopno v sekundi, tja ljudje namreč v prvi vrsti hodimo zaradi storitev ...