18. 11. 2021, 13:33

Državna folklorna prireditev Folklorna prepletanja

Prejemnica plakete Olga Gruden.
Prejemnica plakete Olga Gruden.
Akademska folklorna skupina France Marolt je prejela kar tri zlata priznanja.
Akademska folklorna skupina France Marolt je prejela kar tri zlata priznanja.
Pesem Jurjeva zgodba avtorice Ane Marije Blažič.
Pesem Jurjeva zgodba avtorice Ane Marije Blažič.

"Folklorna prepletanja so se morala zgoditi. Folklorni ustvarjalci so bili namreč dve polni sezoni prikrajšani za nastope na državnih folklornih srečanjih, dolgo tudi za izvedbo vaj v okviru društev, kar je folklorni dejavnosti prizadejalo močan udarec in pušča dolgoročne posledice. Folklorne skupine in poustvarjalci glasbenega izročila potrebujejo občinstvo, to pa pogreša užitke ob spremljanju folklornih nastopov v dvoranah. S Folklornimi prepletanji smo tako prikazali trenutno najboljše programe v zasnovi in izvedbi ter nagradili najbolj kakovostne, s tem pa spodbudili razvoj in delovanje vseh folklornih ustvarjalcev." - Tjaša Ferenc Trampuš, producentka za folklorno dejavnost JSKD in idejna vodja prireditve Folklorna prepletanja

V soboto, 13. novembra 2021, je bila v dvorani II. slovenskega tabora v Žalcu državna folklorna prireditev Folklorna prepletanja, ki je potekala v organizaciji Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) z območno izpostavo Žalec. Na odlično obiskani prireditvi so ustvarjalci predstavili programe, ki jih je na podlagi ogleda videoposnetkov 35 prijavljenih skupin izbrala tričlanska strokovna komisija v sestavi Klavdija Žabot, Tadej Teran in Ingrid Mačus. Na prireditev so uvrstili deset programov, zaradi bolezni v dveh ansamblih pa je nastopilo osem folklornih skupin in glasbenih zasedb. Po ocenah strokovne žirije v sestavi Tanja Drašler, dr. Urša Šivic in Gašper Selko sta kakovostno izstopali Akademska folklorna skupina KUD Študent iz Maribora ter Akademska folklorna skupina France Marolt s pevsko skupino Maroltovke, ki so prejele zlata priznanja s pohvalo v več kategorijah.
 
Na prireditvi so razglasili tudi najboljšo pesem, izbrano na natečaju Plešem pesem, med 44 prispelimi je selektor mag. Matej Krajnc izbral Jurjevo zgodbo avtorice Ane Marije Blažič.

Podelili so tudi Maroltove listine in plaketo za leti 2019 in 2020. Najvišja priznanja, ki jih JSKD podeljuje za strokovno in organizacijsko delo, kulturno vzgojno in mentorsko delo, analitično, raziskovalno in publicistično delo oziroma za izredne ustvarjalne ali poustvarjalne dosežke na področju folklorne dejavnosti, so tokrat prejeli: plaketo je prejela Olga Gruden (2020), listine pa Miha Haler (2019), Tomaž Gantar (2019), Vera Gašpar (2020), Nevenka Unk Hribovšek (2020) in Simona Šercer (2020).

Folklorne skupine in glasbene zasedbe, ki so se predstavile v Žalcu:

  • Hedera Vento, Ravne na Koroškem
  • Maroltovski godci, AFS France Marolt, Ljubljana
  • Folklorna skupina KD Sveta Ana v Slovenskih goricah
  • Glasbeni sestav AFS KUD Študent Maribor
  • Maroltovke, AFS France Marolt, Ljubljana
  • Kapelski pubje, KD Kapele
  • Akademska folklorna skupina KUD Študent Maribor
  • Akademska folklorna skupina France Marolt, Ljubljana

Kot je povedala predsednica strokovne žirije Tanja Drašler, si prav vse nastopajoče skupine in zasedbe zaslužijo priznanje in pohvale, da tako uspešno ustvarjajo tudi v času danih razmer in omejitev ter da predstavljajo zgled in spodbudo vsem drugim ljubiteljskim folklornim ustvarjalcem.

Po ocenah strokovne žirije je zlato priznanje s pohvalo za najboljšo koreografijo in tudi glasbeno priredbo prejela Akademska folklorna skupina KUD Študent iz Maribora za koreografijo Prekmurska mladost. Akademska folklorna skupina France Marolt pa je prejela kar tri zlata priznanja s pohvalo; za najboljšo plesno in inštrumentalno izvedbo koreografije Tri jagode in rozga, pevska skupina Maroltovke, ki nastopa samostojno in deluje pod okriljem AFS France Marolt, pa je dobitnica zlatega priznanja za pevsko izvedbo (nastopile so s pesmimi Lejpa si ti spomlad, Jast sem žlajfar od Pariza in Da pa ćanen e se zmudow).

Folklorniki in poustvarjalci ljudskega glasbenega izročila na skupnem odru

Ker so zaradi epidemije letos (in tudi v letu 2020) odpadla tristopenjska selekcionirana srečanja in s tem povezana državna srečanja: Maroltovo srečanje – tekmovanje odraslih folklornih skupin, Ringaraja – državno srečanje otroških folklornih skupin in Napev-Odsev – državno srečanje poustvarjalcev glasbenega izročila, so na JSKD pripravili državno folklorno prireditev z naslovom Folklorna prepletanja, na kateri so se prepletli poezija na temo folklorne dejavnosti z razglasitvijo najboljše pesmi v sklopu natečaja Plešem pesem, podelitev najvišjih priznanj za področje folklorne dejavnosti – Maroltove listine in plakete ter izbrani nastopi folklornih skupin in poustvarjalcev ljudskega glasbenega izročila in nagrade žirije po kakovosti najbolj izstopajočim programom in izvajalcem.

Strokovno žirijo na prireditvi so sestavljali: strokovna selektorica, ocenjevalka pri JSKD RS, dolgoletna folklornica in plesna pedagoginja Tanja Drašler, etnomuzikologinja, strokovna selektorica in ocenjevalka pri JSKD RS dr. Urša Šivic in akademski glasbenik, glasbeni producent, član številnih večžanrskih glasbenih skupin in tudi glasbenik solist Gašper Selko. Tajnik žirije je bil Tadej Teran.

Na natečaju Plešem pesem slavila Jurjeva zgodba Ane Marije Blažič

V času, ko se folklorniki in glasbeni poustvarjalci niso smeli družiti, se zbirati na vajah, ustvarjati, nastopati, je Tjaša Ferenc Trampuš, producentka za folklorno dejavnost pri JSKD, iskala dodatne možnosti spodbude k ustvarjanju. Med drugim se je porodila ideja o natečaju Plešem pesem - natečaju za poezijo na temo folklorne dejavnosti, ki je bil namenjen vsem, ki si živopisnost folklorne dejavnosti ogledujejo od zunaj in jim predstavlja inspiracijo ter folklornikom, ki ustvarjajo in se izražajo tudi prek pisane besede. Pesmi so morale biti tematsko omejene na vsebine, aktivnosti, ki jih povezujemo s folklorno dejavnostjo (pesem, ples, glasba, kostumi, plesna, pevska, glasbena in druga duhovna dediščina, folklora, koreografija, folklorne vaje, nastopi, oder, druženja, odnos, druženja gledalca do nastopajočih, predstave, nastopa, itd.  

Odziv je bil izjemen - na natečaj je prispelo 44 pesmi, vse je prebiral mag. Matej Krajnc, slovenski pesnik, pisatelj, prevajalec, glasbenik in publicist in izbral zmagovalno: Jurjeva zgodba avtorice Ana Marije Blažič. »Če pesem pleše in ples poje s koreninami in izročilom, potem je Jurjeva zgodba Ane Marije Blažič tista, ki bo letos prepričljivo zaplesala z nami. Pesem je tako po lirski kot po epski strukturi odločno zasidrana v ljudskem izročilu, ki se mu želi približati tudi po jeziku in splošnem čutenju. Jurjev motiv je med nami prisoten že dolgo, tako v literaturi kot drugih umetniških zvrsteh. Je eden najbolj prepoznavnih motivov iz našega izročila in razveseljiva je ugotovitev, da tudi danes ni pozabljen,« je zapisal Matej Krajnc. Preplet dveh umetniških praks: poezije in folklorne umetnosti - natečaj Plešem pesem se obeta tudi v prihodnjem letu.


 

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ