5. 5. 2014, 10:06 | Vir: Liza

Tin Hadžić Žorž - najstnik, ki je na poti do vrhunskega kuharja

S svojimi jedmi rad razveseljuje druge.

osebni arhiv

Ob okušanju vrhunskih jedi, ki so postrežene s prav posebnim slogom, zagotovo ne bi niti za hipec pomislili, da jih je pripravil štirinajstletnik. A jih je. Naj vam predstavimo prav posebnega najstnika, ki je globoko v sebi že od nekdaj prepričan, da bo vrhunski kuhar. Ne le da si to srčno želi, Tin Hadžić Žorž je že na pravi poti do svojega zastavljenega cilja.

Zakaj si se že tako mlad odločil za poklic kuharja?

Že v zgodnjih letih sem spoznal, da je kuhanje moja strast, in odločil sem se, da bom postal kuhar ter sledil svojim sanjam. Poleg kuhanja me zanimajo tudi druge reči, ki pa bodo prišle na vrsto po tem, ko bom uspešen kuhar.

Zakaj ti je kuhanje tako všeč?

Kuhanje mi je všeč, saj tako izražam svojo kreativnost na krožniku in s tem razveseljujem druge ljudi.

Kakšne jedi najraje pripravljaš?

Najraje pripravljam sladice, saj mislim, da dovoljujejo največ domišljije in kreativnosti. Poleg tega pa jih imam tudi jaz rad in so zaključek obroka, kar je najpomembnejše.

Tvoji vrstniki zagotovo ne berejo ocen restavracij v časopisu in na spletu kot ti; kako oni gledajo na tvoje kuharske ambicije?

Moji sošolci me podpirajo in se jim zdi dobro, ko me vidijo po televiziji ... Z nekaterimi sošolci se tudi udeležujemo kuharskih tekmovanj, na katerih se dobro uvrščamo. Trenutno nas čaka polfinale tekmovanja Domača kuhna pa to.

Odločil si se, da boš po srednji kuharski šoli odšel na izpopolnjevanje v Pariz, na šolo Le Cordon Bleu, zakaj ravno ta šola, s čim te je prepričala?

Ta šola naj bi bila najboljša šola na svetu, prepričala me je s svojimi programi in učitelji. Na šoli se učijo vse od osnov naprej ter vse francoske priprave jedi, rezanja ... Imajo zelo dober ugled in njihov program me je res navdušil.

Glede na to, da imaš doma obsežno zbirko kuharskih knjig – katero bi priporočil začetnikom v kuhinji?

V svoji obsežni zbirki nimam nobenih začet­niških knjig, tako da bi težko priporočil, katero naj vzamejo v roke tisti, ki bi radi začeli kuhati.

Katera pa je tvoja najljubša kuharska knjiga?

Moji najljubši knjigi sta The Fat Duck (Heston Blumenthal) in Modernist Cuisine (Nathan Myhrvold in Maxime Bilet). Prva knjiga vsebuje veliko receptov in modernih tehnik in pristopov ter opisuje pripomočke in zgodovino restavracije. Druga knjiga pa vsebuje vse osnove kuhanja in jih združuje z modernimi pristopi. Doma imam samo eno knjigo Modernist Cuisine at home, želim si pa imeti celotno zbirko za profesionalce, ki vsebuje pet knjig in je težka okoli 30 kilogramov.

Jedi, ki jih pripravljaš, verjetno najpogosteje okušajo tvoji domači; kdo od njih je za mizo tvoj največji kritik?

Kritiki so vsi v družini, saj mi odkrito povedo, kaj jim je všeč in kaj jim ni oziroma kaj jih moti.

Odločil si se praktično nabirati izkuš­nje in enkrat mesečno doma prirediš večerjo – koga povabiš nanjo?

Na večerje se lahko prijavi kdorkoli na moji spletni strani www.tinovakulinaricnadozivetja.com. Do zdaj sem večerje prirejal pri sebi doma, ko pa se bom preselil v Ljubljano, jih bom prirejal v restavraciji za večje število ljudi.

Imaš kakšnega kuharskega vzornika, ki bi mu rad bil podoben?

Moj vzornik je Heston Blumenthal, ki je lastnik štirih restavracij v Veliki Britaniji. Restavracija The Fat Duck ima tri Michelinove zvezdice in se že vrsto let uvršča med najboljše restavracije. Njegova druga restavracija z 'michellinkami' pa je Dinner by Heston Blumenthal, ki ima dve. Poleg tega pa je izdal ogromno knjig, posnel ogromno oddaj in veliko prispeval k razvoju gastronomije.

Jabolčna dama na karnevalu okusov

Jabolčna dama se nekega dne odloči, da bo odšla na vsakoletni karneval okusov. Nadene si svoj zlati klobuček in odide. Na karnevalu gre najprej na karamelni vlakec smrti, kjer se cedi karamelna omaka. Potem se odpravi v hišo čokoladnih biskvitnih ogledal in srečno prispe iz labirinta oreščkov. Na koncu si privošči še skok v deželo mleka in medu ter odide domov.

Sestavine

  • 6 jabolk
  • 5 žlic medu
  • 3 žlice masla
  • 50 g mletih orehov
  • 50 g mletih mandljev
  • 50 g mletih lešnikov

Priprava

Jabolka operemo ter jim izrežemo sredice. Oreščke in med zmešamo skupaj ter nadev damo v sredino jabolk. Jabolka pečemo v pečici, na 200 stopinj Celzija, dokler niso pečena.

Napisala: Liza Metkovič

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ