20. 12. 2016, 10:20 | Vir: STA

Nina Simone je dobitnica grammyja za življenjsko delo

profimedia

Ameriška jazz in soul pevka Nina Simone, predstavniki art rocka The Velvet Underground in velikan funka Sly Stone so med dobitniki grammyjev za življenjsko delo, je sporočila Ameriška diskografska akademija.

Častne grammyje bodo podelili na gala podelitvi nagrad 12. februarja v Los Angelesu.

Proslavljena pevka soula

Nina Simone (1933-2003), ki ji Ameriška diskografska akademija v času življenja ni namenila grammyja, je pri štirih letih začela igrati klavir. Eno leto je obiskovala šolo Juilliard v New Yorku. Upala je, da bo lahko obiskovala prestižni Curtis Institute of Music v Philadelphiji, vendar je bila zavrnjena. Ta zavrnitev je bila le ena od mnogih razočaranj, za katere je pevka krivila rasizem.

Da bi zaslužila za življenje, je začela prepevati jazz in popularno glasbo. Nastopala je v nočnih klubih v Philadelphiji in Atlantic Cityju. Njeni prvi posnetki so iz poznih 50. let minulega stoletja. Pevka, ki je postala ena najbolj proslavljenih pevk soula, je bila tudi borka proti rasizmu.

Estetika avantgarde

Zasedba The Velvet Underground, ki sta jo soustanovila John Cale in Lou Reed (1942-2013), je v rock glasbo vnesla estetiko avantgardne umetnosti. Njihov debutantski album The Velvet Underground and Nico, ki ga je produciral Andy Warhol, je raziskoval tematiko drog in seksualnega fetišizma na načine, ki so bili nepredstavljivi za takrat prevladujoče trende v pop glasbi, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi Sly, Shirley in Charley

Sly Stone, frontman zasedbe Sly and the Family Stone, je v funk glasbo prinesel nove psihedelične vibracije. Pomembno je vplival na nekatere glasbenike, med drugim na Princea.

Grammyja za življenjsko delo bosta po pisanju AFP na februarski podelitvi nagrad prejela še prva dama gospela Shirley Caesar in legendarni pianist Ahmad Jamal, ki je k jazzu pritegnil kar najširše občinstvo.

Za življenjsko delo bo Ameriška diskografska akademija nagradila še ameriškega country glasbenika Charleyja Pridea. Pride je prvi Afroameričan, ki je dosegel uspeh na področju country glasbe, kjer sicer dominirajo belopolti izvajalci.

Častnega grammyja pa je namenila tudi Jimmieju Rodgersu (1897-1933), ki je postavljal temelje country glasbe, še piše AFP.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord