10. 4. 2021, 07:33 | Vir: STA

Protokol po smrti princa Philipa ali operacija Forth Bridge

profimedia

Po smrti britanskega princa Philipa sledi t. i. operacija Forth Bridge, ki podrobneje opredeljuje postopke do pogreba soproga kraljice Elizabete II. Vse do pogreba po celi državi nastopi obdobje žalovanja, kraljica in drugi člani kraljeve družine pa v tem času ne opravljajo določenih kraljevih obveznosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Za več osrednjih članov kraljeve družine so v preteklosti pripravili protokole v primeru njihove smrti, ki so pogosto poimenovani po mostovih. Protokol po smrti kraljice Elizabete se tako imenuje Operacija londonski most. Pri vojvodi edinburški Philipu pa so si izbrali železniški most Forth, v bližini Edinburgha. Princ naj bi sicer sam sodeloval pri načrtovanju svojega pogreba.

Glede na protokol kraljeva družina v času žalovanja ne bo določenih obveznosti, kraljica Elizabeta pa ne bo podpisovala zakonov, s čimer bi ti stopili v veljavo. Vsa družina bo v tem obdobju oblečena v barve žalovanja, na rokah bodo imeli črne trakove.

Zastave ob vladnih in kraljevih poslopjih so obešene na pol droga in bo tako ostalo do dneva po pogrebu. Britanski parlament se bo že v ponedeljek sestal na žalni seji, ceremonialno kraljevo palico pa so ovili v črno tkanino. Tudi poslanci bodo v prihodnje na levi roki nosili črne trakove, moški pa ob tem še črne kravate.

Princu Philipu sicer pripada državniški pogreb, vendar naj bi si pred smrtjo zaželel zasebni pogreb. Tako se pričakuje manjšo zasebno slovesnost z vojaškimi častmi v kapelici svetega Jurija na gradu Windsor, kjer je princ preživel večino zadnjega leta skupaj s kraljico. Predvidoma ga bodo pokopali v vrtovih Frogmore, kjer je med drugim tudi grob kraljice Viktorije. Podrobnosti naj bi palača predstavila v prihodnjih dneh.

Verjetno bi tudi sicer pogreb potekal v manjšem krogu zaradi pandemije covida-19 in veljavnih ukrepov na Otoku. Odprto ostaja vprašanje, ali bodo na pogreb sploh lahko prišli častni gostje iz tujine. Prihodi v Veliko Britanijo so namreč zelo omejeni, saj je obvezna samoizolacija oz. karantena.

S smrtjo Philipa se je sprostil tudi njegov naziv vojvoda edinburški, ki ga bo podedoval drug član kraljeve družine, vendar šele po smrti kraljice. V nasprotju s pričakovanju naziva ne bo prejel prestolonaslednik princ Charles, temveč njegov najmlajši brat Edward, poroča britanski tabloid Mirror.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord