4. 5. 2018, 12:36 | Vir: STA

Zaradi škandala Švedska akademija ne bo podelila Nobelove nagrade za književnost

Profimedia

Nobelova nagrada za književnost letos ne bo podeljena, je danes sporočila Švedska akademija. Sooča se namreč s spolnim škandalom, zaradi česar je v zadnjih tednih odstopilo več članov akademije. Nagrajenca za leto 2018 bodo razglasili vzporedno z nagrajencem za leto 2019, za to pa so se odločili zaradi "zmanjšanja javnega zaupanja v akademijo".

Temni oblaki so se nad akademijo zgrnili novembra lani, ko je časnik Dagens Nyheter v luči globalne kampanje Jaz tudi objavil izjave 18 žensk, med katerimi so bile tudi žene in hčere nekaterih članov akademije, ki so trdile, da jih je med letoma 1996 in 2017 spolno nadlegoval eden najvplivnejših moških na stockholmskem kulturnem prizorišču.

Njegova identiteta tedaj ni bila javno razkrita, a je bila širši javnosti dobro znana. Šlo je za soproga ene od takratnih članic akademije, pisateljice Katarine Frostenson, uglednega francoskega fotografa Jeana-Claudea Arnaulta. Akademija je nato sprožila notranjo preiskavo in najela odvetniško družbo, ki naj bi preiskala spolni škandal.

Glede na zaupno poročilo naj bi Katarina Frostenson kršila pravila o konfliktu interesov, ker ni razkrila, da je solastnica prireditvenega prostora, ki ga vodi njen mož in je v preteklosti od akademije prejemal sredstva. Na račun Arnaulta so leteli tudi očitki, da je razkrival imena dobitnikov Nobelove nagrade za književnost. Sam je vse obtožbe zanikal.

Zaradi povezav akademije z Arnaultom in ker Katarina Frostenson ni bila izključena iz akademije, so v začetku aprila odstopili trije člani akademije Peter Englund, Klas Ostergren in Kjell Espmark. Englund je takrat povedal, da je škandal močno razdelil švedsko literarno sceno. Katarina Frostenson je kasneje sama odstopila, ob njej tudi vodja akademije Sara Danius, prva ženska na čelu akademije od njene ustanovitve leta 1786.

Švedska akademija, ki podeljuje nagrado za literaturo, šteje 18 članov. Med člani so tudi nobelovci in univerzitetni profesorji. Članstvo je dosmrtno, status pa ohranijo tudi, če v njej ne delujejo več aktivno. Švedski kralj Karl XVI. Gustaf, ki je patron akademije, zaradi nesoglasij med člani razmišlja o spremembi teh pravil.

Švedska akademija je tudi nagrajence iz let 1915, 1919, 1925, 1926, 1927, 1936 in 1949 razglasila leto kasneje. Nagrad pa iz sploh ni podelila med prvo in drugo svetovno vojno, leta 1914, 1918, 1940, 1941, 1942 in 1943 ter iz še danes neznanih razlogov leta 1935, navaja spletni portal The Guardian.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord