21. 8. 2020, 01:09 | Vir: STA

Goran Dragić drugič, Luka Dončić prvič

profimedia

Košarkarsko moštvo Dallas Mavericks je tudi s pomočjo 28 točk slovenskega zvezdnika Luke Dončića izenačilo serijo prvega kroga končnice v košarkarski ligi NBA proti Los Angeles Clippersom. V Orlandu so s 127:114 premagali drugopostavljeno moštvo zahodne konference in po bolečem porazu na prvi tekmi vrnili udarec v boju za konferenčni polfinale.

Dallas je vodil vso tekmo, že v drugi tretjini pa je po zaslugi 21-letnega slovenskega košarkarja prišel do prednosti 17 točk. Clippers so do polčasa ostali blizu, v nadaljevanju tekme pa je prednost znova narasla. Dončič je do sredine tretje četrtine dosegel 26 točk ter prispeval osem skokov in sedem podaj, zaradi štirih osebnih napak pa ga je trener teličkov Rick Carlisle zaradi dobre predstave njegovih soigralcev dlje časa obdržal na klopi.

V zadnji četrtini je Dončić znova stopil na parket, a takoj prejel peto osebno napako in se znova preselil med rezerviste. Njegovo moštvo pa je kljub temu prišlo do najvišje prednosti (+18). V zadnjih štirih minutah je Dončić znova zaigral, Clippers pa so se v končnici nekoliko približali, a do popolnega preobrata niso uspeli priti.

Poleg Dončića, ki je v vsega 28 minutah na parketu dosegel 28 točk (8/17 iz igre, 4/7 za tri, 8/12 prosti meti) in izgubil le eno žogo, je bil pri teličkih zelo učinkovit Kristaps Porzingis (23 točk), svoje pa so s klopi dodali še Trey Burke (16 točk), Seth Curry (15 točk) in Boban Marjanović (13 točk). Za košarkarje iz Los Angelesa je Kawhi Leonard, najkoristnejši igralec lanskega finala, dosegel 35 točk in 10 skokov.

Donćić je s skupno 70 točkami na prvih dveh tekmah končnice v karieri postal drugi najučinkovitejši strelec v vsej zgodovini lige NBA po Georgu Mikanu, ki je na svojih prvih dveh obračunih leta 1949 za Minneapolis dosegel 75 točk. Slovenski zvezdnik je na drugem mestu prehitel slovitega Kareema Abdul-Jabbarja (69 točk).

"Tekmo smo dobili, to je zame najbolj pomembno," je o novem mejniku takoj po tekmi na kratko dejal Dončić in dodal: "To je sicer izjemna statistika, ampak moraš zmagati. Verjel sem, da nam to lahko uspe in da se lahko borimo s temi fanti."

V slačilnici je bil tokrat 21-letni Ljubljančan za razliko od poraza na prvi tekmi nasmejan.

"Izenačili smo izid v seriji, zato smo zdaj precej boljše volje, ampak moramo dobiti še tri tekme. Borili se bomo do konca. Seveda lahko dobimo to serijo. V vsako tekmo se podamo z miselnostjo, da lahko zmagamo. Če tega ne bi verjeli, tukaj ne bi imeli kaj početi," je bil odločen slovenski zvezdnik.

Dallas bo tretjo tekmo končnice odigral v noči iz petka na soboto, medtem pa je na parket stopil tudi Goran Dragić. Košarkarji moštva Miami Heat so še drugič zmagali ter v seriji na štiri zmage povedli z 2:0. S 109:100 so bili boljši od ekipe Indiana Pacers. Nekdanji slovenski kapetan Goran Dragić je v 32 minutah igre dosegel 20 točk, šest podaj in tri skoke.

Najboljši strelec Miamija je bil s 24 točkami Duncan Robinson, Dragić, ki je izgubil tudi štiri žoge, je bil z 20 točkami drugi strelec ekipe s Floride (met iz igre 9:18). Jimmy Butler je k zmagi dodal 18 točk. Na drugi strani je za Indiano 22 točk dosegel Victor Oladipo.

Miami je bolje odprl tekmo in po manj kot dveh minutah igre vodil z 12:3, potem pa je Indiana strnila svoje vrste, Miami ni bil pri metu, in dobila četrtino s 24:22. Miami je v vodstvo znova prišel sredi drugega dela igre, ko je za tri točke in vodstvo s 36:33 zadel Kelly Olynyk. Tudi nadaljevanja polčasa, ki ga je z 51:46 dobila vročica, je bil izenačeno. Dragić je do odmora dosegel štiri točke, dve podaji in skok.

Na začetku drugega polčasa pa je bil Ljubljančan z osmimi točkami eden ključnih igralcev, da je Miami s 13 točkami prišel do najvišje prednosti na tekmi (72:59) do tistega trenutka. Vročica je v nadaljevanju prišla še to višje prednosti, v zadnji del tekme pa je vstopila z 11 točkami prednosti (88:77).

V zadnjih 12 minutah Miami ni dovolil preobrata in je tekmo varno pripeljal do konca ter ga do uvrstitve v konferenčni polfinale ločita še dve zmagi.

Ekipi se bosta v tretji tekmi prvega kroga končnice srečali v soboto ob 21.30 po srednjeevropskem času.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord