3. 12. 2020, 06:00 | Vir: STA

Ilka Štuhec: Veselim se, da je prišel čas tekem

Nebojša Tejić/STA

Ilka Štuhec bo v soboto v St. Moritzu v Švici po devetih mesecih znova na startu svetovnega pokala alpskih smučark. Prišel bo prvi trenutek resnice o formi. Štuhčeva se veseli prvih tekem. Čeprav bosta za njo to uvodna superveleslaloma, v disciplini, ki je vse bolj veleslalomska in v kateri v sezoni 2019/20 ni posegle višje od 20. mesta.

Na St. Moritz jo vežejo zelo prijetni spomini. Prav na tem prizorišču je osvojila prvi naslov svetovne prvakinje v smuku leta 2017. V svetovnem pokalu je bila na tem prizorišču nekoliko bolj zadržana, samo enkrat v prvi deseterici, z devetim mestom marca 2016 v superveleslalomu.

Če ne bi bilo pandemije novega koronavirusa, se bi sezona v hitrih disciplinah začela v Severni Ameriki z ženskim smukaškim vikendom v Lake Louisu.

"Smuki bodo prišli letos na spored kasneje. Veselim se, da je napočil čas tekem. Po eni strani sem vesela, da nam ni bilo treba na letalo in ob tem še vso opremo s sabo vlačiti na letalu ter skozi vso to kolobocijo, ki jo prinaša potovanje čez lužo," je dobre stvari odpadle severnoameriške turneje na videokonferenci s slovenskimi mediji iskala Štuhčeva.

Za Mariborčanko, ki je 26. oktobra dopolnila 30 let, bo St. Moritz pomenil prvo tekmovalno postajo sezone 2020/21. "Izpeljali bodo dva superveleslaloma, ker je proga za superveleslalom krajša in so si res želeli organizatorji zagotoviti, da tekmovanje bo, ne da bi potem snega zmanjkalo in tekem ne bi bilo."

Štuhčeva skuša vse omejitvene ukrepe vzeti kot nujno zlo

Saj je najbolj pomembno, da lahko kolikor se le da normalno tekmujejo. "Na minulo sezono nimam ravno nekih super spominov, drugače pa imam to prizorišče zelo rada," je dejala Štuhčeva, ki bo februarja v Cortini d'Ampezzo napadala še tretji zaporedni naslov svetovne prvakinje v kraljevski disciplini.

Prvi smukaški preizkušnji alpskih smučark sta na sporedu v drugi polovici decembra v Val d'Iseru v francoskih Savojskih Alpah. Val d'Isere bo gostil tri tekme, smuka 18. in 19. decembra ter superveleslalom 20. decembra.

Štuhčeva je v svetovnem pokalu nazadnje tekmovala pred devetimi meseci, ko je bila na italijanskem prizorišču La Thuile 23. v superveleslalomu. V soboto bo po 281 dnevih premora znova na startu.

Osebne cilje ima kot vedno postavljene najvišje, vendar pa o njih pred tekmovanjem nerada govori. Zadovoljna je, da je zdrava in da tudi s posledicami starih poškodb nima težav, ki bi jo lahko ovirale na snegu.

Pogled na njene podatke v bazah Mednarodne smučarske zveze pokaže, da je pred skoraj 14 leti, 17. januarja 2007 v St. Moritzu na tekmi nižje ravni evropskega pokala osvojila 10. mesto v superveleslalomu. Takrat sta bili na vrhu tekmovalno upokojena Anna Fenninger, kasneje poročena Veith, ter Tina Weirather iz Lihtenštajna, ki se je prav tako že upokojila, najboljša Slovenka pa je bila na tretjem mestu Maruša Ferk.

Štuhčeva je po vseh težavah s poškodbami, ki jih je imela v zadnjih 13 letih, še vedno del karavane in pripravljena krojiti tudi sam vrh.

V minuli sezoni so izpeljali šest superveleslalomov

Seštevek je dobila Avstrijka Corinne Suter, druga je bila Italijanka Federica Brignone, ki je sicer osvojila skupni seštevek pokala. Štuhčeva je izpadla iz najboljše petindvajseterice v seštevku te discipline na 28. mesto.

Lanski superveleslalom v St. Moritzu je bil celo najnižja točka njene sezone, končala ga je brez osvojenih točk na 32. mestu. Zmagala je Italijanka Sofia Goggia pred Američanko Mikaelo Shiffrin, ki bo vikend v St. Moritzu izpustila zaradi pomanjkanja treninga v hitrih disciplinah.

V smuku je bila v minuli sezoni veliko bolj prepričljiva ter bila dvakrat del najhitrejše deseterice. Štuhčeva je prepričana, da bo v novi sezoni imela več razlogov za zadovoljstvo. Gre za optimizem, ki ga črpa iz dobrega pripravljalnega obdobja na švicarskih ledenikih.

Novo na Metroplay: Ko se govori o hierarhiji, je že prepozno | Bine Volčič in Žiga Faganel