16. 3. 2021, 18:09 | Vir: STA

Pogačar novi zmagovalec prestižne dirke svetovne serije od Tirenskega do Jadranskega morja

Slovenski kolesarski zvezdnik Tadej Pogačar je novi zmagovalec prestižne dirke svetovne serije od Tirenskega do Jadranskega morja. Na zadnji etapi, kronometru po San Benedetto del Trontu (10,1 km), je s četrtim mestom zanesljivo ubranil prednost pred najbližjimi tekmeci in osvojil šesto večdnevno dirko v karieri.

Doslej je bil 22-letnik s Klanca pri Komendi najboljši na dirkah po Algarveju (2019), Kaliforniji (2019), Valencii (2020), Franciji (2020) in na prvi letošnji dirki svetovne serije po Združenih arabskih emiratih (2021).

Za zmago na Tirreno - Adriatico je ugnal Belgijca Wouta Van Aerta (Jumbo-Visma), ki je na koncu zaostal 1:03 minute. Tretje mesto v skupnem seštevku je osvojil Španec Mikel Landa, ki je za zmagovalcem zaostal 3:57 minute. Na četrtem mestu je z zaostankom 4:13 končal Kolumbijec Egan Bernal (Ineos Grenadiers), sicer zmagovalec Toura leta 2019.

Pogačar je zmago na prestižni dirki za Neptunov trizob tlakoval minuli konec tedna, ko je dobil kraljevsko etapo na Prato di Tivo, dan kasneje pa je specialistu za enodnevne dirke Van Aertu vzel še 40 sekund v peti etapi s številnimi kratkimi in strmimi vzponi. V soboto je s skoraj šestkilometrskim samostojnim napadom ugnal vse hribolazce, dan kasneje pa je vsestranskost z drugim mestom prikazal v etapi, ki je bila po profilu na las podobna trasam na ardenskih klasikah. Te 22-letnika v tej sezoni čakajo v aprilu.

"Super zadovoljen sem z današnjim nastopom, pravzaprav s celotnim tednom. Sem v super formi, ob sebi pa imam odlično ekipo. Vesel sem in s pozitivnimi mislimi gremo naprej. Najprej me čaka malce počitka, nato pa v Baskijo in na ardenske klasike," je v slovenščini za organizatorja dirke dejal skupni zmagovalec. Na dirki je poleg modre majice za skupnega zmagovalca osvojil tudi belo majico najboljšega mladega kolesarja ter pikčasto kot najboljši hribolazec.

Za konec dirke je Pogačar pred zasledovalci prednost zanesljivo ubranil na zaključnem kronometru po San Benedettu del Trontu in dokazal, da je tudi v tej disciplini vse boljši. Za zmagovalcem Van Aertom je na četrtem mestu s časom 11:18 zaostal 12 sekund. S tem je na dveh povsem ravninskih kronometrih v tej sezoni dvakrat zasedel četrto mesto, kar je dobra napoved pred dvema ravninskima vožnjama na čas na letošnji izdaji Toura.

"To je bil super kronometer. Dokaj dobro sem se počutil, čeprav sem malce utrujen po zahtevnem dirkanju v zadnjih dneh. Zelo sem zadovoljen s svojimi predstavami," je današnjo vožnjo ocenil 22-letnik s Klanca pri Komendi.

Presenetljivo je poraz v boju z uro danes doživel Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), ki je pred tem dobil kar osem zaporednih voženj na čas. Tokrat je bil Italijan tretji z zaostankom enajstih sekund, s čimer je le za las prehitel Pogačarja. Drugi je bil Švicar Stefan Küng (Groupama-FDJ), ki je za Van Aertom zaostal šest sekund. Slednji je na prvi večdnevni dirki, na kateri je kot kapetan nastopil s popolno podporo ekipe Jumbo-Visma, dokazal svoje mojstrstvo po vseh terenih.

Danes je v kronometru ugnal tako svetovnega prvaka Ganno kot evropskega prvaka Künga, še bolj pomembno pa je zanj spoznanje, da se lahko na zahtevnih etapnih dirkah kosa s favoriti. "Prvič sem meril na skupno razvrstitev na večdnevni dirki svetovne serije, premagal pa me je le zmagovalec Toura. Rekel bi, da je to kar dober začetek. Seveda si želim v prihodnosti še kdaj to ponoviti, a za zdaj se osredotočam na klasike," je pripomnil 26-letni Belgijec.

Od preostalih Slovencev je bil v zadnji, sedmi etapi Jan Tratnik (Bahrain Victorious) 14. (+ 0:33), Jan Polanc (UAE Team Emirates) je zasedel 21. mesto (+ 0:38), Luka Mezgec (Team BikeExchange) pa je bil 48. (+ 0:52). V skupnem seštevku je bil Polanc 75. (+ 44:15), Mezgec 86. (48:28), Tratnik pa 146. (1:14:37).

Pogačarja po zmagi na drugi večdnevni dirki te sezone čaka krajši premor, preden bo aprila skušal nadaljevati izjemno serijo. Na programu ima dirko po Baskiji (5. - 10. april), na katerih se bo letos prvič pomeril z rojakom Primožem Rogličem (Jumbo-Visma). Veliko bo odvisno tudi od okrevanja 31-letnika po poškodbah na dirki Pariz - Nica, ki jo je izgubil zadnji dan z dvema padcema in tehničnimi težavami.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord