14. 8. 2021, 21:39 | Vir: STA

Primož Roglič je dirko po Španiji začel z zmago v vožnji na čas

profimedia

Slovenski kolesarski zvezdnik Primož Roglič je zmagovalec uvodne preizkušnje dirke po Španiji. Enaintridesetletni Kisovčan je v vožnji na čas v Burgosu za šest sekund ugnal drugega Španca Alexa Aranburuja, tretji pa je bil še en Slovenec Jan Tratnik, zaostal je osem sekund.

Trasa je bila razgibana, po startu pred katedralo v Burgosu se je v prvem delu dvigala do Alto de Castille (1,2 km/7,1 %), kjer je bil tudi vmesni čas. Nato se je po krajšem spustu preizkušnja nadaljevala po ravnem terenu nazaj do katedrale.

S 7,1 km dolgo preizkušnjo je najhitreje opravil Roglič (Jumbo-Visma), ki je edini premagal dolgo najboljši čas domačina Aranburuja (Astana-Premier Tech). Roglič, olimpijski prvak v vožnji na čas, je tako slavil svojo 54. zmago v poklicnem kolesarstvu.

"Noro. Očitno je bilo dovolj. Zelo sem zadovoljen z današnjim razpletom," je sprva za organizatorja dirke po etapi dejal 31-letni nekdanji smučarski skakalec. "Bilo je zelo težko, toda ko prideš v cilj, si ne želiš niti kilometra več. Težko je in od samega začetka je šlo na polno," je še odgovoril na vprašanje o tem, kako bi preizkušnjo primerjal z olimpijsko v Tokiu.

Pri prvem vmesnem času je bil na vrhu vzpona peti, slabe štiri desetinke sekunde za rojakom Tratnikom (Bahrain Victorious), nato pa je na spustu ter ravnini pridobil precej sekund in dobil še šesto etapo na Vuelti, na kateri cilja na tretjo skupno zmago zapovrstjo.

"Pojma nimam, kje sem dobil današnjo etapo, saj nisem poznal vmesnih časov. Vedel sem, da bom moral iti hitro navzgor. Na poti navzdol pa preživeti vse ovinke in potem pritiskati na ravnem," je kratko, a zahtevno preizkušnjo v vročem Burgosu opisal Roglič.

Znova je oblekel rdečo majico, ki si jo je tako rekoč prilastil v zadnjih dveh izdajah Vuelte v letih 2019 in 2020. V lovu na tretjo zaporedno zmago pa ni bil ravno prepričljiv, ko je bilo govora o tem, da bi morda majico vodilnega zadržal vse do zadnje etape 5. septembra. "Bomo videli, to je res lep začetek, trenutno uživam in upam, da bomo lahko tudi z ekipo uživali v naslednjih dneh."

Aranburuju se je nekaj minut pred Rogličevim prihodom v cilj najbolj približal Tratnik. Slovenski državni prvak v vožnji na čas je sijajno opravil s prvo preizkušnjo na Vuelti in v cilju le za dve sekundi zaostal za Aranburujem.

Nastopila sta še dva slovenska kolesarja, Jan Polanc (UAE Team Emirates) je bil po dobri predstavi 11. z zaostankom 15 sekund, Luka Mezgec (BikeExchange) pa je v cilj v močni pripeki (termometer se je pri prvih tekmovalcih povzpel tudi do 37 stopinj Celzija) prišel s časom 9:03 in zasedel končno 55. mesto.

Od favoritov za končno zmago je veliko časa na krajši trasi izgubil Kolumbijec Egan Bernal (Ineos Grenadiers), ki ga stavnice uvrščajo na mesto drugega favorita za Rogličem. Zmagovalec Gira je bil 46. z zaostankom 27 sekund. Olimpijski prvak v cestni dirki, Ekvadorec Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) je bil 35. in zaostal 25 sekund, Španec Mikel Landa (Bahrain Victorious) pa je bil šele 88. v disciplini, ki mu ne odgovarja. Zaostal je 39 sekund.

Najbližje od širšega kroga favoritov je po desetem mestu Aleksandr Vlasov (Astana-Premier Tech) z zaostankom 14 sekund. Francoz Romain Bardet (Team DSM) zaostaja 17 sekund, Španec Enric Mas še sekundo več, Britanca Adam Yates (Ineos Grenadiers) in Hugh Carthy (EF Education Nippo) pa sta bila 20 oz. 33 sekund za Rogličem.

V nedeljo bo na vrsti druga etapa od Caleruege do Burgosa (166,7 km), ki bo bržčas namenjena sprinterjem.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord