9. 7. 2021, 20:45 | Vir: Liza

Psihično stabilni Đoković do finala proti Berrettiniju

Xinhua/STA

Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković se je prebil v sedmi finale na grand slamu v Wimbledonu. V polfinalu je v tesnem obračunu ugnal Kanadčana Denisa Shapovalova s 7:6 (3), 7:5, 7:5. Dvoboj je trajal dve uri in 47 minut. V finalu se bo 19-kratni zmagovalec turnirjev velike četverice pomeril z Italijanom Matteom Berrettinijem.

Beograjčan bo v sedmem finalu lovil šesto lovoriko na sveti travi. V nedeljo bo še 30. nastopil v finalu turnirjev velike četverice, s čimer le še za enega zaostaja za Švicarjem Rogerjem Federerjem. Prav s Švicarjem in Špancem Rafaelom Nadalom bi se lahko ob morebitni zmagi Đoković izenačil na večni lestvici osvojenih turnirjev za grand slam. Trenutno je pri številki 19.

Predstava številke ena lestvice ATP pa v polfinalu ni bila blesteča. V prvih dveh nizih je bil 22-letni Shapovalov večino časa boljši tekmec, Đoković pa je prikazal izjemno psihično trdnost in dobival točke v ključnih trenutkih.

V prvem nizu je imel Shapovalov tri priložnosti za brejk, eno je izkoristil in pri 5:4 serviral za zmago. V pomembnem trenutku je Kanadčan popustil, srbski zvezdnik pa je to izkoristil in nato dobil še podaljšano igro.

Tudi v drugem nizu si je Kanadčan priigral pet priložnosti za odvzem servisa, prav vse pa je Beograjčan ubranil. Sam je nato izkoristil prvo v 11. igri in nato v naslednji izkoristil drugo priložnost za osvojitev niza.

Dvanajsti igralec sveta je tudi v tretjem nizu nadaljeval zbiranje brejk žogic, do odvzema servisa pa znova ni uspel priti. Tudi Srb je dvignil raven v tretjem nizu in izkoristil eno od sedmih priložnosti za odvzem servisa, medtem ko so pri Kanadčanu v statistiki znova bodle tri neizkoriščene žogice za brejk.

V finalu se bo 34-letni Beograjčan pomeril z Italijanom Matteom Berrettinijem, ki je v prvem današnjem polfinalu s 6:3, 6:0, 6:7 (3), 6:4 premagal Poljaka Huberta Hurkacza. Deveti igralec sveta je za zmago potreboval dve uri in 39 minut.

To je Berrettinijev največji uspeh v karieri, potem ko se je na odprtem prvenstvu ZDA 2019 moral posloviti v polfinalu proti Špancu Rafaelu Nadalu. Italijan ima sicer pet turnirskih zmag serije ATP, letos je slavil v Beogradu in na ogrevalnem turnirju pred Wimbledonom v Queen's Clubu. V finalu bo skušal postati prvi Italijan z zmago na grand slamu po Adrianu Panatti, ki je slavil leta 1976 na Roland Garrosu.

Finale bo na sporedu v nedeljo ob 15. uri.