19. 10. 2021, 13:20 | Vir: STA

V nedeljo jubilejni 25. maraton v slovenski prestolnici

Anže Malovrh/STA

Slovenska prestolnica bo v nedeljo, 24. oktobra, gostila jubilejni, 25. Volkswagen ljubljanski maraton. Lani ga zaradi pandemije organizatorji niso mogli pripraviti, tudi letos bo nekoliko drugačen, kot je bilo to še pred dvema letoma. Osrednji teki bodo le v nedeljo, ob 9.00 na 10 km, ob 9.15 pa na 21 in 42 km, slednji bo štel tudi za DP.

Ta čas je prek 5000 prijavljenih, od tega skoraj tretjina tujcev, okrog 150 pa se jih bo pomerilo na teku na 42 km. Predprijave so se sicer končale konec septembra, a se bo za tek mogoče prijaviti še v petek in soboto med 9. in 19. uro na Trgu republike. Tam bo mogoče prevzeti startne številke, na dan maratona pa se ne bo mogoče več prijaviti. Pogoj za udeležbo pa je PTC, so pojasnili organizatorji.

"Lepa novica je, da se po letu dni premora na ulice našega glavnega mesta spet vrača ljubljanski maraton. Bo drugačen, kot smo vajeni, zaradi pandemije je spomladi odpadel že tradicionalni tek ob žici, zato vse upe polagamo na maraton v nedeljo," je na novinarski konferenci ob predstavitvi maratona povedal ljubljanski podžupan Aleš Čerin.

Predsednik maratona Danilo Ferjančič se je zahvalil enemu izmed "očetov" maratona Gojku Zalokarju, ki je vodil Timinig Ljubljana, soorganizatorja maratona. "Zalokar je odšel v pokoj, velika zahvala mu gre za vse opravljeno delo doslej. Nasledila ga je Barbara Železnik, ki je v Timingu tudi že več kot dve desetletji vpeta v organizacijo. To je tudi ena od sprememb na letošnjem maratonu, ki pa ohranja prestižen zlati znak Svetovne atletike," je izpostavil Ferjančič.

Spomnil je, da je bil lanski maraton 16. oktobra dokončno odpovedan zaradi epidemioloških razmer, povezanih z novim koronavirusom. "Nismo ga mogli izvesti niti v najmanjšem možnem obsegu z udeležbo zgolj peščice najboljših tekačev. Zaradi tako pozne odpovedi in organizacijskih priprav pa so že nastali stroški in želimo si, da bi jih letos pokrili, saj bomo zaradi okrnjene izvedbe letos imeli manjši proračun, kot je bil še pred dvema letoma," je pojasnil Ferjančič in dejal, da bodo lahko, zaradi številnih neznank, o končnih številkah govorili šele po letošnjem maratonu.

"Načrtovali smo ga mesece in mesece, ko nas je bolela glava ob vprašanjih, če sploh bo, ter kako ga pripraviti. Konec avgusta smo se odločili za osnovno različico, za teke zgolj v nedeljo, z maratonom na 42 km v dveh krogih. Okrnjena izvedba bo letos izjema, novembra bomo imeli prve sestanke o strategiji maratona za naslednja leta. Osrednja prireditvena prostora pa bosta ostala na Trgu republike in Kongresnem trgu s startom in ciljem," je dodal Ferjančič.

Železnikova je povedala, da bo tudi StrojMachine ostal glasbeni spremljevalec nedeljskega maratona, kjer ne bo elitnih tekačev iz tujine in na 42 km tudi ne najboljših slovenskih maratoncev, ki so se odločili za krajši razdalji. Prvi nastop v nedeljo bodo ob 8.55 opravili polmaratonci, ročni kolesarji na vozičkih.

Izpostavila je še, da tekov v dnevih pred osrednjim nedeljskim maratonom na ljubljanskih ulicah letos ne bo

Za vrtce in šole so organizatorji predlagali, da sestavijo ekipe znotraj razreda ali skupine po deset otrok, v srednjih šolah po 14 dijakov. V obdobju od 1. do 24. oktobra lahko vsak član ekipe odteče svoj delež razdalje maratonskega izziva.

Časi članov ekipe na predpisani razdalji se izmerijo, seštejejo in vnesejo v aplikacijo športni izziv in bodo objavljeni v okviru dosežkov maratona. V istem obdobju kot za šolarje poteka tudi virtualni maraton, na katerem lahko udeleženci sami izberejo traso v svoji okolici, vendar zanj, po besedah Železnikove, ni veliko zanimanja.

Pripravili bodo tudi sejem Tečem, ki bo letos potekal na prostem na Trgu republike od petka, 22., do nedelje, 24. oktobra. Namenjen bo tekačem in njihovim družinam, športnikom, navijačem ter radovednim mimoidočim, vstop za obiskovalce pa bo prost. Od 9. oktobra poteka tudi "rožnati tek", katerega izkupiček gre organizaciji za osveščanje o raku dojk in rodil Europa Donna.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord