Š. Š. | 23. 8. 2022, 19:25

KAKO se znebiti moljev v omari z oblačili?

Profimedia

Medtem, ko ste vi v lahkotnih poletnih oblekah, je povsem mogoče, da imajo molji gostijo na vaši zimski volneni garderobi. A obstaja način, kako se jih znebite. 

Molji ne izbirajo in pojavijo se v še tako prefinjeni zvezdniški garderobi. Samo spomnimo se igralke Drew Barrymore, ki je s sledilci delila svojo izkušnjo s temi nadležnimi živalicami.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Drew Barrymore (@drewbarrymore)

Znanih je nekaj osnovnih 'pravil', kaj molje privlači. Vsekakor naravni materiali, volna, mohair, kašmir, krzno ... Z drugimi besedami: običajno najbolj prefinjene in dragocene obleke v vaši garderobi. Tistega malce cenejšega puloverja iz poliestra se ne bodo dotaknili.

Na trgu obstaja precej izdelkov, ki odganjajo molje, a slaba stran številnih je, da gre za precej umetne proizvode, ki jih v svoji garderobi ne želite. Sploh če se ta nahaja denimo v spalnici. Na drugi strani pa obstaja tudi kar nekaj naravnih rešitev.

Za začetek upoštevajte pravilo treh korakov: identificirajte krivca, vse dobro očistite in izvedite varnostne preventivne ukrepe.

Ni vsak molj tak, ki uničuje obleke. Kot je za nytimes.com povedal strokovnjak Jason Dombroskie se večina moljev, ki jih ljudje odkrijejo znotraj doma, prehranjuje z rastlinami.

Kako to preveriti? Če je molj daljši od 1 cm, zagotovo ne gre za 'tekstilnega molja'.

Dve vrsti molja pa sta taki, ki radi napadata tekstil. Njuni znanstveni imeni sta Tinea pellionella in Tineola bisselliella. Obe sta veliki največ 1 centimeter, njuna barva pa je zlato-rumenkasto-siva.

Profimedia

Če ste se prepričali, da gre v vašem primeru za tekstilnega molja, dobro preglejte oblačila in poiščite morebitne poškodbe. Če boste ubili letečega molja, težave ne boste rešili – probleme predstavlja njihov podmladek.  

Ličinke molja najbolj privlačijo temni in vlažni prostori in umazana oblačila. Posebej jim dišijo madeži maščobe ali ostanki hrane.  

Sledi res temeljito čiščenje omare. Ne pozabite na temne kote. Da boste z oblačil odstranili vsa jajčeca in ličinke, bo vzelo kar nekaj časa. Najbolj učinkovito naj bi bilo suho čiščenje. Če boste oblačila prali v pralnem stroju, je potrebno uporabiti čim višjo temperaturo (vsaj 50 stopinj Celzija).  

Nekateri celo puloverje, ki jih bo pralni stroj uničil, položijo na pladnje in segrejejo v pečici. Druga možnost je, da oblačila zamrznete. Oblačila morajo biti v zamrzovalniku vsaj 72 ur. Tretja učinkovita možnost je, da oblačila temeljito skrtačite in jih položite za kar nekaj časa na močno sončno svetlobo.

Moljev ste se znebili, kaj pa sedaj?

Vnaprej garderobno omaro redno zračite, vrata občasno puščajte odprta, oblačila pa redno malo premikajte.

Molji namreč sovražijo svetlobo in premikanje.

Povsem se boste zavarovali pred molji, če boste izven sezone volnena oblačila pospravili v vakumske vrečke.  

Kaj pa sivka in ostali naravni odganjalci? Ali sivka zares odganja molje, ali gre le za mit, ki kroži iz generacije v generacijo?

Profimedia

Strokovnjaki si niso enotni. Je pa jasno, da ima tak – če ne še boljši - učinek kot sivka, tudi cedra. Jasno je tudi, da naravne vonjave ne odženejo moljev zagotovo. A nenazadnje je tudi povsem jasno, da nikomur ne škodujejo in morda omaro celo malo odišavijo.