A. Ko. | 26. 7. 2022, 16:30

Kaj plava v slovenskem morju? Je nevarno? TO morate vedeti

Profimedia/fotomontaža

Te dni na slovenski obali lahko opazujete t.i. morske cvetače. Gre za vrsto meduze, za katero strokovnjaki pravijo, da se je ne smete dotikati, še manj pa jemati iz morja. 

''Morske cvetače (Cotylorhiza tuberculata) nas vsako poletje razvedrijo s svojo barvitostjo in tudi letos so z nami. Prve, le centimeter velike, smo opazili že pred dvema tednoma, danes pa merijo posamezne že 20 cm čez klobuk,'' so zapisali v piranskem akvariju.

Dodali so, da so morske cvetače brez lovk, da ne opečejo ali pa opečejo le zelo blago. Vsak strah je torej odveč.

Zato ne bežite od njih, pač pa si jih raje dobro oglejte. Gre namreč za zares čudovite organizme, ki so v našem morju dobro zastopani. Največje čez klobuk dosežejo premer 30 centimetrov.

Zaradi kupolaste oblike jim Angleži pravijo 'ocvrto jajce' (Fried Egg Jellyfish). V slovenščini je ta meduze ime dobila po spodnji strani klobuka, ki z izrastki spominja na cvetačo. 

''Pri nas se morska cvetača običajno pojavlja poleti in zgodaj jeseni, saj je toploljubna vrsta. Ni nevarna in velika večina ljudi ožiga te meduze ne zazna ...''

Tako pa so zapisali na Nacionalnem inštitutu za biologijo in dodali, da je za to vrsto meduze značilna simbioza z majhnimi ribicami, najpogosteje rodu Trachurus (šuri). Te ribe znotraj meduze najdejo svoje zavetje pred plenilci in so še en razlog več, da morske cvetače opazujete samo na daleč.

Profimedia

Katere meduze pa so nevarne?

Vse meduze niso nevarne, nekaterih pa se je le treba izogibati. Konec junija so v morju blizu Pulja opazili dve vrsti meduz, ki jih najdemo tudi pri nas. Medtem, ko veliki klobučnjaki ne povzročajo težav, pa je lahko ožig kompasne meduze precej neprijeten.

Poleg nje se je treba paziti tudi t.i. mesečinke. V severnem Jadranu se občasno in ne prav pogosto, tudi te so lani poleti opazili v Pulju.

Profimedia

Zanje bi lahko zapisali, da je strup prav zares v majhnih stekleničkah. Povzročajo hudo bolečino in opeklino, na mestu pa velikokrat ostane brazgotina ali pigmentacija.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec