A. Ko. | 12. 9. 2022, 11:53

TAKOLE so britanske kraljeve čebele obvestili, da imajo novega kralja

Profimedia

Kraljica Elizabeta II. je bila ljubiteljica vseh vrst živali, med drugim tudi čebel. Na dveh lokacijah je imela sedem čebelnjakov, na katere so v teh dneh nežno potrkali in sporočili žalostno vest. 

Da se tovrstne novice sporoči tudi čebelam, je že stara evropska tradicija, ki izhaja iz keltskih časov. Po keltskem izročilu naj bi bile čebele glasnice med tem svetom in svetom duhov.

Zato je pomembno in potrebno, da čebele obvestijo o vseh pomembnih smrtih, rojstvih, porokah in drugih odmevnih dogodkih. V nekaterih – za današnje čase malce bizarnih – okoliščinah naj bi čebele celo povabili na dogodek.

Tradiciji je dan po kraljičini smrti sledil tudi uradni kraljevi čebelar 79-letni John Chapple in izpolnil žalostno dolžnost. Odpravil se je do vseh sedmih čebelnjakov britanske kraljeve družine. Dva se nahajata v rezidenci Clarence House, pet pa jih je v Buckinghamski palači. V vsakem je okoli 20.000 čebel.

Najprej je okoli čebelnjakov namestil črne trakove, nato pa nežno potrkal in dejal: ʺKraljica je mrtva, toda ne odidite. Vaš novi kralj bo dober do vas.ʺ Prosil jih je tudi, naj z novim lastnikom ravnajo lepo.

Chapple je na tem položaju že več kot 15 let in skrbi za čebele, ki dajejo med za potrebe kraljeve družine, nekaj pa ga podarijo v dobrodelni namen.

Če čebel o smrti kraljice ne bi obvestili, bi po tradiciji prenehale proizvajati med. Navado še vedno ohranjajo v Veliki Britaniji, na Irskem, v Švici, na Nizozemskem, v Franciji, Nemčiji in tudi ponekod v Združenih državah Amerike. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord