Nataša Zupanc | 16. 3. 2020, 06:00

Epidemijo novega koronavirusa zelo verjetno poganjajo prav asimptomatični!

profimedia

Če je še pred tedni in celo dnevi veljalo, da gre za preprečevanje pandemije vso pozornost usmerjati predvsem na tiste, ko kažejo jasno simptomatiko obolenja COVID-19, zdaj postaja jasno, da epidemije najbolj zaganjajo kar asimptomatični. To so vsi tisti ljudje, ki sploh ne vedo, da so že okuženi s koronavirusom, saj (zaenkrat še) ne kažejo nobenih simptomov ali pa je njihova simptomatika izjemno blaga.

»Seveda smo vedeli, da okužbe prek asimptomatičnih prenašalcev igrajo določeno vlogo v širjenju virusa,« je za CNN povedal Michael Osterholm, direktor univerzitetnega centra za nalezljive bolezni iz Minnesote. »Vendar šele zdaj postaja jasno, kako velika je njihova vloga. Morda se nam je tudi zato zgodila pandemija, ki jo bo težko nadzorovati.«

Pred dobrima dvema tednoma je za ugleden znanstveni medij New England Journal of Medicine o tem že pisal tudi Bill Gates: »Obstajajo tehtni dokazi, da se virus prenaša tudi prek kontaktov z ljudmi, ki nimajo nikakršnih simptomov ali pa so ti zares blagi. To pomeni, da bo ta virus veliko težje zajeziti kot MERS in SARS, kjer so bili kužni zgolj zelo simptomatični ljudje.«

»Asimptomatični in le blago simptomatični prenašalci očitno postajajo ključni faktor pri širjenju COVID-19,« ve povedati dr. William Schaffner, profesor na medicinski fakulteti Vanderbilt. »Prav oni bodo tisti, ki bodo glavni pospeševalci širjenja okužbe skozi skupnosti, česar na začetku izbruha bolezni nismo vedeli. Zato je bilo tudi toliko ugibanja in negotovosti okoli tega, kako se novi virus širi. Na žalost se je večina prvih ugibanj izkazala za napačne. Zato je zdaj čas, da se iskreno pogovorimo. Pa tudi ljudem moramo jasno povedati, kaj v resnici vemo in česa še ne vemo.«

Prav prezgodnja paradigma o tem, da virus širijo oboleli z jasno simptomatiko, je botrovalo tudi prvi smrti v Sloveniji. Nesrečni zdravnik, ki je okužbo nevede razširil na najbolj ogroženo populacijo, je bil namreč asimptomatičen. In ker je takrat še veljalo, da so kužni šele tisti s simptomi, je svoje delo opravljal po proceduri, ki je bila takrat v veljavi. Naj še poudarimo, da je prav takšnih – že kužnih, a povsem brez simptomov - še do včeraj mrgolelo tudi po mestnih lokalih, tržnicah, trgovinah in izletniških točkah. In zato: preden kamenjate omenjenega zdravnika (in še koga, ki je sledil smernicam stroke, za katere se je šele danes izkazalo, da ne držijo povsem), najprej sami OSTANITE DOMA! Tudi, če nimate nobenih simptomov in se tudi sicer čutite zdravi. Zgolj vaše dobro počutje namreč še ni garant, da niste tudi vi že prenašalec.

Ena od aktualnih raziskav, ki potrjujejo zadnje sume:

Dr. Sandra Ciesek z nemškega inštituta za virologijo v Frankfurtu je pred dnevi opravila teste za novi koronavirus pri 24 potnikih, ki so državo prileteli iz Izraela. Sedem od 24 potnikov je bilo pozitivnih na virus. Štirje od teh sedmih niso kazali nobenih simptomov, zato dr. Ciesek toliko bolj začudilo, ko je ugotovila, da so bili prav ti štirje bolj kužni virusov od tistih treh, ki so že kazali simptome obolenja. Prav viralnost (torej namnoženost virusov v telesu) pa kaže tudi na večjo kužnost.

Dr. Ciesek svoje odkritje objavila v obliki javnega pisma, 18. februarja, v Journal of Medicine, v katerem je opisala primer dveh potnikov, ki sta se v Nemčijo vrnila iz kitajskega Vuhana. Eden od obeh potnikov ni kazal nobenih simptomov, medtem ko je imel drugi rahlo vneto grlo. Pri obeh je uspela dokazati okužbo s koronavirusom, zaradi česar lahko sklepamo: »... da sta zelo verjetno oba ’uspela’ okužiti še kar nekaj ljudi, s katerimi sta bila v stiku.«

Takšnih in podobnih študij je bilo v zadnjem času še nekaj, med drugim tudi na Kitajskem, v Belgiji in na Nizozemskem.

   

  • P.S. Spodaj še graf, ki vas bo presenetil in morda dodatno prepričal, da je #ostanidoma edini pravilni ukrep ta hip. Rdeči stolpci so stolpci iz Južne Koreje, kjer so ljudi testirali ne glede na simptomatiko, zeleni stolpci pa predstavljajo število okuženih iz Italije, kjer so testirali zgolj ljudi, ki so že zboleli ali kazali simptome obolenj. Ali sklep v prevodu: "... spodaj vidim izrazito veliko od 20 do 29 let starih Italijanov, ki se najverjetneje počutijo povsem zdravi, a so vsi po vrsti močno kužni."

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec