Zdravnica opozarja: "Teh prehranskih dodatkov nikoli ne bi smeli uživati!"

26. 10. 2023
Deli
Ste vedeli, da so nekateri prehranski dodatki lahko nevarni? (foto: Profimedia)
Profimedia

Nekateri prehranski dodatki so lahko izjemno koristni za naše zdravje, spet drugim pa se je bolje izogibati.

Prehranska dopolnila so lahko zelo koristna; sploh v primerih, ko nam primanjkuje hranil, ki jih s hrano ne dobimo dovolj. Vseeno pa je pomembno, da se za jemanje prehranskih dodatkov odločite šele po posvetu s strokovnjakom in na podlagi ustreznih preiskav.

Na portalu n1info.hr opozarjajo, da lahko nekateri dodatki pripeljejo do resnih stranskih učinkov, v kolikor jih jemljemo nepremišljeno

Vitamin B17

Toksikologinja Kelly Johnson-Arbor opozarja na nevarnost vitamina B17. "Ta vitamin dejansko vsebuje amigdalin, ki v človeškem telesu razpade v cianid. 

Čeprav se vitamin B17 včasih oglašuje kot alternativno zdravljenje hudih bolezni, ga pogosteje prepoznamo kot močan strup zaradi tvorbe cianida. Zabeleženi so resni, celo smrtni primeri zaradi jemanja tega vitamina," še dodaja.

Kurkuma brez piperina

Kurkuma se uporablja kot naravno zdravilo proti vnetjem, infekcijam in drugim zdravstvenim težavam. Glavna aktivna sestavina kurkume, kurkumin, se v človeških prebavilih slabo absorbira, zato pripravkom iz kurkume pogosto dodajajo pipern (sestavina črnega popra) za izboljšanje njene absorpcije.

V neki študiji kurkumina ni bilo mogoče zaznati v človeški krvi, če ga jemljemo samo peroralno, dodatek piperina pa močno poveča njegovo biološko uporabnost. Če jemljemo kurkumo brez piperina, obstaja torej možnost, da je telo sploh ne absorbira in posledično niti nima učinka.

Železo

Medtem ko so dodatki železa lahko koristni za ljudi z anemijo, ga je nevarno jemati brez razloga; še posebej pri ženskah. Izkazalo se je namreč, da lahko ta dodatek poveča tveganje za Alzheimerjevo bolezen in srčne bolezni pri ženskah, starejših od 50 let.

Vitamin B3

"Vitamin B3 je znan kot niacin. Uporablja se za nadzor ravni holesterola pri bolnikih z anamnezo bolezni srca in ožilja. Vendar pa povečuje tveganje za razvoj nizkega krvnega tlaka, kar je škodljivo. Poleg tega niacin lahko povzroča utrujenost, slabost in drisko," pravi dr. Jordyn Mastrodomenico.

Folna kislina

Zdravniki običajno priporočajo folno kislino nosečnicam, vendar dr. Mastrodomenico opozarja, da jo je treba uporabljati previdno.

"Folati niso priporočljivi za ženske po menopavzi, ker zmanjšajo plazemske ravni in povečajo vročinske oblive. V splošnem lahko folna kislina povzroča tudi prebavne motnje, slabost, pline, bolečine v trebuhu in napenjanje. Pri nekaterih ljudeh povzroči popolno izgubo apetita, kar povzroči neravnovesje elektrolitov in podhranjenost. Folati povečujejo tudi tveganje za nastanek motenj spanja in spomina," opozarja.

Ne glede na to, o katerem prehranskem dodatku je govora, je pomembno, da smo pri uporabi previdno in da se pred samo uporabo posvetujemo s strokovnjakom.

Vir: n1info.hr

Bonus video: Prehranska strokovnjakinja Laura Škvorc o prehranskih dodatkih, razstrupljanju telesa in motnjah hranjenja

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek