L. PA. | 9. 5. 2024, 09:40

Pokvarjenih električnih in elektronskih naprav nikar ne mečite stran, raje jih prinesite ...

Knjižnica Reči

S tem boste svojim napravam vdahnili novo življenje, hkrati pa prispevali k zmanjšanju potrošnje in odpadkov.

V ljubljanski neprofitni izposojevalnici predmetov Knjižnica reči, ki je v Savskem naselju, je te dni zaživela popravljalnica električne in elektronske opreme, ki deluje vsak drugi petek v času uradnih ur Knjižnice reči. Zaradi omejenega števila mest in lažjih priprav se je nanjo mogoče prijaviti prek spleta.

Popravljalnico so poimenovali Poprav’c, deluje pa tako, da udeleženci pod strokovnim vodstvom serviserja Siniše Martina pridobivajo znanja, ki jim omogočajo, da svojim napravam vdahnejo novo življenje, hkrati pa prispevajo k zmanjšanju potrošnje in odpadkov.

Poleg serviserja je v Knjižnici reči poskrbljeno za vso osnovno opremo, kar udeležencem omogoča brezplačno udeležbo in popravilo naprav. V primeru potrebe po rezervnih delih serviser svetuje, kje opraviti nakup, naprava pa lahko do naslednjega dogodka počaka v Knjižnici reči.

S popravili podaljšajmo življenjsko dobo proizvodov

Potrošniki smo nagnjeni k temu, da se raje kot za popravilo električne ali elektronske opreme odločimo za nakup nove. Tako prispevamo k prekomerni potrošnji in negativnim okoljskim učinkom. Spodbujanje in omogočanje popravil pa lahko nasprotno pomembno vpliva na zmanjšanje porabe naravnih virov in energije ter količin odpadkov.

Morda vas zanima tudi:

Aprila so poslanci Evropskega parlamenta sprejeli direktivo o pravici potrošnikov do popravila, ki proizvajalce obvezuje k popravilu, potrošnike pa spodbuja, naj s popravili podaljšajo življenjsko dobo proizvodov.

A če želimo učinkovito spodbuditi ljudi, da svoje potrošniške navade spremenijo v okolju prijaznejše alternative, morajo biti te praktične in lahko dostopne.

Poprav’c želi prispevati h krepitvi kulture popravil, hkrati pa pomagati ozavestiti, da z izbiro okolju prijaznih rešitev posameznik ne prispeva le k izboljšanju okolja, ampak tudi k izboljšanju kakovosti svojega življenja.

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk