25. 3. 2024, 13:31 | Promocijska objava

Nikar ne zamudite nove priložnosti, spoznajte ETF in kako vlagati vanje (investirate lahko tudi na Ljubljanski borzi)

ETF

Po desetletjih nizkih ali celo negativnih obrestnih mer je preobrat centralnih bank dvignil obrestne mere. Vendar pa višje obrestne mere niso na voljo vsem, ker bančni varčevalci še naprej prejemajo nizke obresti na svoje depozite. Ljudska obveznica je tako pritegnila veliko zanimanje državljanov, Slovenci pa imajo v zadnjem času priložnost investirati v še širši nabor investicij. InterCapital ETF so na voljo na Ljubljanski borzi. 

 

Ljudska obveznica je pritegnila veliko zanimanje državljanov, Slovenci pa imajo v zadnjem času priložnost investirati v še širši nabor investicij. InterCapital ETF so na voljo na Ljubljanski borzi. Ta trenutno najbolj priljubljena in najcenejša oblika naložb na svetu je skušnjava tako za tiste, ki iščejo varnost, pa tudi za tiste, ki so pripravljeni tvegati več in pričakujejo višje donose. V nadaljevanju si preberite, kaj so ETF-ji, kako vlagati vanje in kaj konkretno ponujajo tisti na Ljubljanski borzi.

Kaj je ETF?

Okrajšava ETF izhaja iz angleškega imena Exchange Traded Fund, sklada, s čigar delnicami se trguje na borzi. V bistvu gre za "košarico" različnih naložb, ki običajno sledi nekemu indeksu. Na primer, z vlaganjem v ETF, ki spremlja slovenski delniški indeks (SBITOPtr) z vsakih 100 evrov danes dejansko vlagamo 23 evrov v delnice Krke, 21 evrov v NLB banko, 20 evrov v Petrol itd. Ko se indeks sčasoma spreminja, se spreminja tudi struktura ETF. Na ta način je naša naložba razpršena, torej ne hranimo vseh jajc v isti košari. Z deleži v ETF se zlahka trguje, tako kot z vsemi drugimi delnicami na borzi (prek posrednika). To pomeni, da ponujajo tudi veliko likvidnost, oz., da lahko delnice kupujemo ali prodajamo kadarkoli v dnevu. Poleg tega so ETF-ji cenejši od posameznih naložb v delnice ali »klasične« sklade in pogosto bolj davčno optimalni.

V ETF se lahko investira tudi na Ljubljanski borzi

Na Ljubljanski borzi so trenutno na voljo štirje ETF, ki jih izdaja InterCapital Asset Management. Vlagatelji lahko izbirajo med denarnim (Money Market) ETF, ki je namenjen tistim, ki želijo maksimalno varnost in je primerljiv z ljudskimi obveznicami ali delniškimi ETF-ji, ki so zanimivi za tiste, ki iščejo možnost višjih donosov.

1. Denarni ETF na Ljubljanski borzi

a. InterCapital Euro Money Market UCITS ETF – borzna oznaka ICASH

2. Delniški ETF na Ljubljanski borzi

a. InterCapital SBITOPtr UCITS ETF – borzna oznaka ICSLO

b. InterCapital BET-TRN UCITS ETF – borzna oznaka ICBET

c. InterCapital CROBEX10tr UCITS ETF – borzna oznaka ICCRO

ETF

O vsakem od teh ETF-jev smo se pogovarjali z upravitelji skladov, ljudmi, ki skrbijo za sklad in vašo naložbo. Prenašamo njihova sporočila.

Denarni ETF – InterCapital Euro Money Market UCITS ETF (LJSE: ICASH)

"Gre za enega najvarnejših in stroškovno najučinkovitejših naložbenih produktov na trgu in resnično alternativo vezanim depozitom ali hranjenju denarja na računih. V okolju, kjer banke ponujajo izjemno nizke obrestne mere za depozite, je InterCapital Asset Management vstopil na trg s privlačno rešitvijo.« – pravi Karlo Novosel, upravitelj ETF. Dodaja, da je bil zato uveden denarni ETF InterCapital Euro Money Market, ki ima pričakovan neto donos 3,4% na leto. Ta ETF omogoča dostop do bistveno višjih donosov, kot jih je mogoče doseči v banki, z dodatnimi prednostmi:

1. Diverzifikacija - Z nakupom ETF-jev vlagate v večje število kratkoročnih državnih obveznic in podobnih vrednostnih papirjev najvarnejših držav članic evro območja, kot so Francija, Belgija, Nemčija in podobno. Torej, ne samo v eno obveznico ene države, kar zmanjšuje tveganje naložbe

2. Likvidnost – lahko vlagate kadarkoli želite in dvignete naložbo ali del, ko potrebujete denar. Pri nakupu se ne zavežete k določenemu naložbenemu obdobju.

3. Donos – pričakovani neto donos v višini 3,4% letno je bistveno višji od razpoložljivih obresti na depozite. Neto donos se lahko sčasoma spreminja in je odvisen od gibanja obrestnih mer, ki ga določi Evropska centralna banka.

ETF

Divo Pulitika, vodja delniških ETF-jev, dodaja: "Medtem ko denarni ETF-ji ponujajo varnost in jih je mogoče na nek način primerjati z bančnim depozitom ali ljudskimi obveznicami, naši ETF-ji na LJSE ponujajo tudi naložbe v delnice. Doslej imamo ETF-je, ki sledijo izjemno zanimivim borzam Slovenije, Romunije in Hrvaške. Tovrstne investicije so sicer bolj volatilne, dolgoročno pa ponujajo tudi možnost višjih zaslužkov, predvsem v kontekstu povišane inflacije v zadnjih letih.«

Delniški ETF – InterCapital SBITOPtr KNPVP ETF (LJSE: ICSLO)

InterCapital SBITOPtr je ETF, ki sledi slovenskemu delniškemu indeksu SBITOPtr.

Prednosti:

1. Vlaganje v najboljša slovenska podjetja – ETF vlaga v podjetja, kot so Krka, NLB banka, Petrol, Triglav in podobno.

2. Potencial rasti – Slovenske delnice so trenutno izjemno privlačne glede na najpogosteje uporabljene kazalnike, kot je razmerje med ceno in zaslužkom (P/E), ki znaša samo 9,6. Prav tako je visok dividendni donos v višini 7,2% eden najvišjih v Evropi in svetu

3. Davčna obravnava – Dividende, ki jih prejmete kot posamezni vlagatelj v delnice, so obdavčene. Vendar pa se dividenda, ki jo prejme ETF, ne obdavči in se samodejno ponovno vloži v sklad

ETF

Delniški ETF – InterCapital BET-TRN KNPVP ETF (LJSE: ICBET)

InterCapital BET-TRN je delniški ETF, ki sledi romunskemu delniškemu indeksu.

Prednosti:

1. Hitro rastoče gospodarstvo – Romunija je v zadnjih 20 letih zabeležila povprečno stopnjo rasti BDP v višini 3,4%, kar je dvakrat več od povprečja EU.

2. Visok dividendni donos – Eden najvišjih dividendnih donosov (skupaj s Slovenijo) v višini 5,4% in na splošno privlačne ravni cen delnic – razmerje P/E je 9,3.

3. Potencial rasti – Pričakovan napredek romunskega trga v kategorijo trgov v razvoju (Emerging Market) lahko povzroči velik pritok tujih vlagateljev na trg

ETF

Delniški ETF – InterCapital CROBEX10tr KNPVP ETF (LJSE: ICCRO)

InterCapital CROBEX10tr je delniški ETF, ki sledi hrvaškemu borznemu indeksu.

Prednosti:

1. Gospodarska rast – z vstopom v evrsko območje in schengenski mejni režim je Hrvaška dosegla predpogoje za doseganje hitrejše gospodarske rasti in zmanjšanje vrzeli z razvitimi gospodarstvi EU

2. Privlačni sektorji – Velik delež deležev iz defenzivnih sektorjev, kot so telekomunikacije in živilska industrija, lahko zmanjša tveganje naložbe Poleg tega Hrvaško zaznamuje izpostavljenost turističnemu sektorju, ki že desetletja beleži visoke stopnje rasti.

3. Potencial rasti  – Čeprav nižji od slovenskega in romunskega, je dividendni donos hrvaškega trga privlačen v primerjavi z indeksi, kot je S&P500

ETF
ETF

Kako izbrati pravi ETF zase?

Z Nikom Maričićem, vodjo upravljanja premoženja pri InterCapitalu, smo se pogovarjali o tem, kako razmišljati pri ustvarjanju lastnega portfelja: »Začnite pri sebi in lastni toleranci do tveganja. Če je vaš glavni cilj, da ste čim bolj gotovi, da nikoli ne boste v minusu, s tolikšno rastjo, kot jo trenutno ponujajo denarni trgi – je za vas najbolj primeren InterCapital Euro Money Market ETF. Po drugi strani pa, če ste pripravljeni prevzeti malo več tveganja z možnostjo višjih donosov, so vam na voljo delniški ETF-ji. Ali zaupate domačim podjetjem? SBITOPtr ETF. Ali menite, da bo Romunija nadaljevala svojo močno rast? BET-TRN ETF. Ali želite biti izpostavljeni Hrvaški s sektorji, kot je turizem? CROBEX10tr ETF. Seveda pa lahko vedno tudi kombinirate.«