Baročni utrinki, sodobni odsevi: Glasbeni portret julija

14. 7. 2025, 12:58
Baročni utrinki, sodobni odsevi: Glasbeni portret julija (foto: Festival Ljubljana)
Festival Ljubljana

Julijsko festivalsko dogajanje v Križevniški cerkvi bodo med drugim zaznamovali nastopi dveh vrhunskih godalnih ansamblov. Italijanski Virtuosensemble bo 22. julija navdušil z baročnimi mojstrovinami, medtem ko bo 29. julija romunska zasedba Traffic Strings ponudila raznolik program – od romanskega glasbenega izročila do jazza in sodobnih glasbenih izrazov.

VIRTUOSENSEMBLE: MOJSTRI GODALNE UMETNOSTI

Virtuosensemble, ki bo v torek, 22. julija 2025, ob 20. uri nastopil v Križevniški cerkvi, sestavljajo nekateri najizrazitejši člani ugledne italijanske zasedbe Camerata Strumentale Siciliana. Združuje jih globoka predanost komorni glasbi in njenemu edinstvenemu potencialu za razkrivanje najglobljih čustev. Njihovo vodilo »Glasba je dobra za dušo« ni le umetniški moto, temveč temelj njihove ustvarjalne identitete. Zasedbo odlikujejo slogovna natančnost, tehnična dovršenost in redna prisotnost na vodilnih mednarodnih glasbenih prizoriščih. Svoje mojstrstvo so člani sestava izpopolnjevali na najprestižnejših italijanskih akademijah – med drugim na Akademiji Chigiana v Sieni, Akademiji Walter Stauffer v Cremoni in Glasbeni šoli v Fiesolu – ter kot solisti prejeli številna visoka priznanja na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Nastopali so na najuglednejših odrih po svetu, vključno s Carnegie Hallom, milansko Scalo, salzburškim Mozarteumom ter koncertnimi dvoranami v Tokiu, Moskvi in Hamburgu. V različnih zasedbah – od dua do seksteta – razvijajo interpretativno vizijo, ki presega tehnično briljanco in išče stik z najvišjimi oblikami umetniškega izraza.

Benedetto Munzone festival Ljubljana
Festival Ljubljana

Na koncertnem večeru v Ljubljani bo Virtuosensemble interpretiral dela dveh baročnih velikanov – Arcangela Corellija in Antonia Vivaldija. Suita za godala Arcangela Corellija bo večer uvedla z značilno eleganco in harmonsko prefinjenostjo, sledili pa bodo izbrani koncerti Antonia Vivaldija, med katerimi bo vrhunec zagotovo znameniti cikel Štirje letni časi – brezčasno delo, ki že stoletja navdihuje poslušalce s svojo slikovitostjo in ekspresivno močjo.

V vlogi solista bo nastopil Enzo Ligresti, violinist z izjemno izrazno globino in tehnično dovršenostjo, izoblikovano tudi skozi sodelovanja z glasbenimi velikani, kot sta Aldo Ciccolini in Salvatore Accardo. Ob njem bodo nastopili preostali člani ansambla – Glauco Bertagnin, dolgoletni član slovitega ansambla I Solisti Veneti, mlada violinistka Chiara Volpato, ki že nastopa na najuglednejših svetovnih odrih, ter Giovanni Anastasio, Nicola Fregonese, Alberto Salomon, Benedetto Munzone, Luca Stevanato in Valter Favero. Virtuosensemble kot celota ustvarja poglobljeno interpretacijo, ki ne nagovarja le ušes, temveč tudi srce – v kateri vsak ton nosi svoj pomen, svojo zgodbo, svojo dušo. 

Velik udarec za Mateja Tonina: razkrita ovadba ga demantira

TRAFFIC STRINGS: ZASEDBA Z DOLGOLETNO TRADICIJO

Konec meseca, 29. julija 2025, ob 20. uri, bo romunska zasedba Traffic Strings nastopila v Križevniški cerkvi. Skupino, ki združuje vrhunske instrumentaliste in s svojo izjemno slogovno širino že več kot dve desetletji navdušujejo občinstva po vsem svetu, je ustanovil violist in aranžer Lucian Moraru. Z edinstvenimi priredbami klasičnih, jazzovskih, tradicionalnih in avtorskih del oblikuje prepoznaven in izrazito oseben zvočni svet, daleč onkraj žanrskih omejitev. V več kot dvajsetih letih delovanja je zasedba izdala osem albumov in se uveljavil kot prepoznaven ambasador romunske umetnosti. Njihove interpretacije odlikujeta slogovna odprtost in tehnična dovršenost, prežeta z nalezljivo radostjo do ustvarjanja. Glasba Traffic Strings ne pozna meja – je odprta, živa in brez zadržkov nagovarja univerzalni čut za lepoto. 

Repertoar zasedbe obsega širok zvočni razpon – od baročnih mojstrovin do sodobnih jazzovskih improvizacij – vendar bo njihov ljubljanski nastop posebej zaznamovan z romanskimi vplivi, jazzom in sodobno glasbo. Program bo med drugim vključil španski intermezzo skladatelja zarzuel Gerónima Giméneza, brazilsko milozvočje skladbe Consolação Badna Powella de Aquina, tango urugvajskega skladatelja Gerarda Matosa Rodrígueza, ter dela treh velikanov postbopa in jazz fusion poetike: Footprints Wayna Shorterja, Little Sunflower Freddieja Hubbarda in Spain Chicka Coree. Program bo vseboval tudi romunsko glasbeno dediščino z ljudsko navdahnjeno Romunsko rapsodijo št. 1 Georgea Enescuja, prav tako pa bodo pomemben del repertoarja sodobna dela Luciana Moraruja, ki z inovativnimi kompozicijami oblikujejo prepoznaven in sodoben umetniški izraz ansambla. 

Vabljeni na dva večera komorne glasbe, ki odpirata različne svetove – od baročnih mojstrovin Virtuosensemble do sodobnih in jazzovskih prepletov Traffic Strings. Naj vas zvoki teh ansamblov popeljejo na nepozabno glasbeno potovanje.

Vstopnice za 73. Festival Ljubljana so že na voljo! Ne zamudite vrhuncev poletja – zagotovite si svoj sedež na ljubljanafestival.si. Marquee TV – svet vrhunskih baletov, oper, gledaliških predstav in dokumentarcev, ekskluzivno pri Telemachu! Oglejte si zdaj.

Hvala za pozornost, ki jo namenjate programu Festivala Ljubljana. Festival Ljubljana si pridržuje pravice do spremembe programa. Več informacij na ljubljanafestival.si.

Alexandra Roussopoulos, slikarka: "Če ostajaš samo na enem mestu, te to kot umetnico lahko omejuje!"