Glasbeni mostovi – od Španije do Ljubljane

21. 7. 2025, 14:35 | Uredništvo

Festival Ljubljana tudi letos navdušuje z bogatim glasbenim programom, ki združuje izjemne umetnike iz različnih delov sveta in glasbene sloge od klasike do sodobnosti. 

V okviru festivala bo v Slovenski filharmoniji odmeval koncert Komornega orkestra Radiotelevizije Španije RTVE, ki ga vodi priznani dirigent Marc Moncusí, sledil pa bo nastop zasedbe Ensemble Dissonance z mednarodno priznanimi solisti in programom, ki raziskuje raznolikost glasbenih obdobij ter slogov.

Španski glasbeni valovi

Komorni orkester Radiotelevizije Španije RTVE sestavljajo izbrani glasbeniki enega najpomembnejših španskih orkestrov, znani po glasbeni širini in rednih nastopih na vodilnih festivalih po Evropi ter gostovanjih na prestižnih odrih od Tokia do New Yorka. Orkester v komorni postavitvi z igralsko prefinjenostjo in ubranostjo razkriva intimen pogled v umetniško jedro Simfoničnega orkestra Radiotelevizije Španije.

Ob njem stoji dirigent Marc Moncusí – cenjen umetnik, znan po svoji vsestranskosti med simfoniko, opero in baletom. Njegova svetovna glasbena pot je polna odmevnih nastopov v Latinski Ameriki, Evropi in Aziji ter tesnih povezav z uglednimi orkestri, med njimi venezuelski Simfonični orkester Simóna Bolívarja, Filharmonični orkester Mexico Cityja in Simfonični orkester Haifa. Poleg dirigiranja deluje kot profesor, raziskovalec in član mednarodnih žirij.

V 55. letu starosti umrl zvezdnik priljubljene humoristične serije

V Ljubljani, v četrtek, 31. julija, ob 20.00 v Dvorani Marjana Kozine Slovenske filharmonije, bo maestro vodil koncert vrhunskih interpretov, ki z radijskim in televizijskim poslanstvom ne le izvajajo, ampak tudi širijo kakovostno glasbo doma in po svetu.

Glasbeni mostovi – od Španije do Ljubljane
Promocijsko gradivo


 
Program prinaša raznoliko, slogovno drzno in emocionalno bogato popotovanje. Pogledi na morje Eduarda Toldrà nas z občuteno lahkotnostjo popeljejo v mediteransko zvočno krajino, polno topline in svetlobe. Koncert za klavir, trobento in godala Dmitrija Šostakoviča je glasbena igra – kombinacija sarkazma, tehnične zahtevnosti in duhovitih obratov, v kateri bosta zasijala dva izjemna solista.

Pianist Dmitrij Iškanov velja za enega najopaznejših talentov svoje generacije – s koncerti na najuglednejših odrih (Carnegie Hall, Filharmonija na Labi, Musikverein) in festivalskimi nastopi po vsem svetu. Že pri enajstih je postal najmlajši finalist Evrovizijskega tekmovanja mladih glasbenikov. Ob njem bo nastopil trobentač Antonio García Francisco de Borja, prvi trobentač Simfoničnega orkestra Radiotelevizije Španije, ki s svojo natančnostjo in zrelostjo dopolnjuje zasedbo. V drugem delu bomo slišali pretresljivo Komorno simfonijo  – orkestrirano različico Šostakovičevega Godalnega kvarteta št. 8, iskrene in tragične mojstrovine, posvečene žrtvam vojne.

Za konec sledi temperamentno delo Romunski capriccio sodobnega romunskega skladatelja Luciana Moraruja, ki koncert sklene z energijo ljudskih ritmov in svetlim utripom Srednje Evrope.

Marquee TV – svet vrhunskih baletov, oper, gledaliških predstav in dokumentarcev, ekskluzivno pri Telemachu! Oglejte si zdaj.

Središče domače glasbene umetnosti

Na 73. Ljubljana Festivalu, v ponedeljek, 4. avgusta ob 20.00 v Dvorani Marjana Kozine Slovenske filharmonije, bo v sklopu dogodka Concerto grosso nastopil Ensemble Dissonance pod vodstvom Dmitrija Sitkoveckega, ki bo obenem tudi dirigent in violinist. Program vključuje Fratres Arva Pärta, napisan leta 1977 v značilnem tintinabulijskem slogu kot zaporedje variacij na šesttaktno temo enega najvidnejših predstavnikov glasbenega minimalizma. Istega leta je bil napisan Concerto grosso št. 1 Alfreda Šnitkeja, prva izmed šestih skladb, ki temeljijo na baročnem principu izmenjevanja med solisti in orkestrom, v kateri se spajajo slogovne plasti različnih obdobij.

Za zaključek večera bo zazvenela suita Letnih časov Petra Iljiča Čajkovskega – priredba Jakova Jakulova priljubljenega cikla dvanajstih klavirskih miniatur, ki zrcalijo mesece v skladateljevi rodni Rusiji in bodo v tej različici zaživeli v orkestralnem sijaju.

Ensemble Dissonance, ena vodilnih komornih zasedb Slovenije, združuje vrhunske glasbenike, ki prihajajo iz Orkestra Slovenske filharmonije, RTV Simfoničnega orkestra in Akademije za glasbo. Ansambel slovi po inovativnih programih, sodelovanju s priznanimi umetniki ter promociji sodobne in slovenske glasbe, med drugim pa so bili nominirani tudi za nagrado grammy 2025.
 
Solistični nastop bosta izvedla Janez Podlesek, posvečen slovenski glasbi, ter Benjamin Ziervogel, priznan avstrijski violinist z bogato mednarodno kariero. Benjamin je gostujoči koncertni mojster Kitajskega nacionalnega simfoničnega orkestra, nastopa pa s številnimi svetovno znanimi orkestri. Igra na izjemno violino iz leta 1727, posojeno s strani Avstrijske narodne banke, in navdušuje s svojo tehnično dovršenostjo ter globino glasbenega izraza.

Vstopnice za 73. Festival Ljubljana so že na voljo! Ne zamudite vrhuncev poletja – zagotovite si svoj sedež na ljubljanafestival.si.

V Ljubljano prihaja najstarejši južnokorejski komorni orkester