Križevniška cerkev v objemu klasike

7. 7. 2025, 17:08
Križevniška cerkev v objemu klasike (foto: Festival Ljubljana)
Festival Ljubljana

Julija bosta v Križevniški cerkvi v Ljubljani dva večera posvečena klasični glasbi. V sklopu 73. Ljubljana Festivala se bosta na tem intimnem prizorišču nastopila pianistka Violeta Egorova in mednarodno priznani Godalni kvartet SonArt z italijanskim pianistom Epifaniem Comisom. Oba večera prinašata poglobljeno doživetje klasičnega repertoarja in stik z izvajalci, ki glasbo izvajajo z občutkom in natančnostjo.

VIRTUOZNA PRIPOVED Z VIOLETO EGOROVO

Violeta Egorova je ruska pianistka, ki se posveča ohranjanju in poustvarjanju tradicije ruske pianistične šole. Klavir je začela igrati pri štirih letih, njena glasbena pot pa jo je vodila na Moskovski državni konservatorij P. I. Čajkovskega, kjer je študirala pri Levu Naumovu. Poleg koncertne dejavnosti vodi Akademijo Rahmaninov v Italiji in je umetniška vodja festivala Moscow ConcertFest. Redno nastopa na mednarodnih odrih in poučuje na mojstrskih tečajih doma in v tujini.

Na recitalu 16. julija ob 18. uri v Križevniški cerkvi bo mogoče slišati program, osredotočen na nemško klasično in romantično klavirsko glasbo. Uvod v večer bodo Variacije in fuga v Es-duru, op. 35, znane tudi pod imenom »Eroica«, katerih glavno temo je pozneje večkrat uporabil Ludwig van Beethoven. Sledi ena njegovih najbolj priljubljenih skladb – Sonata št. 14 v cis-molu, op. 27, št. 2, znana kot »V mesečini«. Po premoru bo Violeta Egorova zaokrožila program s Simfoničnimi etudami, op. 13 Roberta Schumanna, ciklom, ki prinaša raznoliko klavirsko teksturo in presega značilnosti salonske variacijske oblike.

Križevniška cerkev v objemu klasike
Festival Ljubljana

ŠTIRI GODALA, EN KLAVIR

Dan pozneje, 17. julija ob 20. uri, bo cerkev prizorišče komornega večera v izvedbi Godalnega kvarteta SonArt. Člani kvarteta prihajajo iz različnih koncev Evrope in delujejo kot solisti, komorni glasbeniki ter pedagogi. Zasedba, ki že več kot dve desetletji nastopa na pomembnih evropskih in mednarodnih prizoriščih, slovi po slogovni zrelosti in izjemni uigranosti. Tokrat se bodo predstavili v sodelovanju z italijanskim pianistom Epifaniem Comisom, ki je med drugim koncertiral v Carnegie Hallu v New Yorku, rimski Državni fonoteki in Simfonični dvorani v Osaki.

Slovenski znanstveniki prvi izdelali enega ključnih elementov nove tehnologije

Na sporedu bo komorna glasba dveh skladateljev, ki sta pomembno zaznamovala ta žanr. Najprej bo slišati Klavirski kvintet v Es-duru, op. 44 Roberta Schumanna. To delo iz leta 1842 velja za eno prvih, ki je klavirski kvintet umestilo med osrednje romantične oblike – s prepletom dinamične motivike, teksturalne raznolikosti in simfonične zasnove. Kvintet, napisan skoraj pol stoletja kasneje – Klavirski kvintet št. 2 v A-duru, op. 81 Antonína Dvořáka. Ta prinaša kontrastno zvočno govorico: zračno, melodično in prežeto z ljudskimi vplivi, obenem pa skladno uravnoteženo v obliki. Občinstvo bo tako lahko prisluhnilo dvema različnima estetikama 19. stoletja v izvedbi kvarteta SonArt – Nikolaj Minčev (violina), Iva Miletić (violina), Lucian Moraru (viola) in Joël Wöpke (violončelo) – in pianista Epifania Comisa.  

Prisluhnite čarom klavirskih in komornih mojstrovin ter dovolite, da vas glasba popelje na nepozabno potovanje.

Vstopnice za 73. Ljubljana Festival so na voljo na spletni strani ljubljanafestival.si, pri blagajni Križank, na Petrolovih bencinskih servisih ter drugih Eventimovih prodajnih mestih. Člani Kluba Festivala Ljubljana so upravičeni do 10 odstotkov popusta. V Klub se lahko včlanite tukaj.

Hvala za pozornost, ki jo namenjate programu Festivala Ljubljana. Festival Ljubljana si pridržuje pravice do spremembe programa. Več informacij na ljubljanafestival.si.

Pred prihodom legendarne uprizoritve v Ljubljano smo govorili z glavnim igralcem: "To je trenutek, ko si vsakič rečem: Moj bog, igram v Fantomu iz opere!"