V slikovitem ambientu Narodne galerije bo 73. Ljubljana Festival predstavil dva večera komorne glasbe, vsak s svojim edinstvenim programom in priznanimi izvajalci iz mednarodnega glasbenega prostora. Na festival prihajajo glasbeniki iz Azije, ki bodo skozi izbor del korejskih in evropskih skladateljev pokazali raznolike pristope k komorni glasbi – od tradicionalnih oblik do sodobnih priredb. Koncert Korejskega komornega orkestra in recital viole s klavirjem bosta poslušalcem ponudila vpogled v različne interpretativne pristope in zvočne svetove, ki združujejo bogato dediščino z osebno izraznostjo.
60 LET GODALNE ZGODBE MIRU
V okviru 73. Ljubljana Festivala bo v čast 60-letnici delovanja nastopil najstarejši komorni orkester Južne Koreje – Korejski komorni orkester, ki slovi po svojem mednarodnem ugledu in nosi naziv uradnega komornega orkestra miru OZN. Pod vodstvom koncertnega mojstra Kima Mina, cenjenega violinista, pedagoga in dirigenta, bo orkester nastopil v Slavnostni dvorani Narodne galerije v ponedeljek, 21. julija, ob 20. uri. Na odru se jima bosta pridružili priznani solistki: ameriška violinistka korejskih korenin Esther Yoo in korejska pianistka Kim Ilia, obe z bogatimi izkušnjami na mednarodnih koncertnih odrih.
Min Kim, umetniški direktor orkestra, je vodilni korejski violinist z mednarodnimi izkušnjami kot solist, komorni glasbenik in pedagog. Diplomiral je v Seulu in Hamburgu, bil koncertni mojster dveh največjih korejskih orkestrov ter nastopil na več kot 1000 koncertih po svetu. Za svoje delo je prejel številne nagrade in priznanja, med drugim od predsednikov Italije, Poljske in Južne Koreje. Program koncerta vključuje raznolike skladbe, od sodobne korejske glasbe do klasičnih del Franza Liszta, Maxa Brucha, Petra Ilijiča Čajkovskega in Antonina Dvořáka, ki bodo v intimnem ambientu Narodne galerije ponudile celovito zvočno doživetje.
MED VIOLO IN KLAVIRJEM
Violistka Liu Liyuan in pianistka Cui Lan bosta s skupnim recitalom predstavili program, ki povezuje evropsko komorno klasiko z novimi glasovi sodobne kitajske glasbe. Med drugim bosta na sporedu Sonata za violo in klavir št. 2 v Es-duru in Sonata za violo in klavir št. 1 v f-molu Johannesa Brahmsa. Ob njima bo zazvenela Romanca Zhuang Liu, nežno neoromantično delo iz časa skladateljičinega študija, ter Scherzo iz Sonate F-A-E, ki razkriva Brahmsovo mladostno energijo.
Liu Liyuan, nagrajenka newyorškega tekmovanja mladih koncertnih umetnikov, je koncertirala v Carnegie Hallu, sodelovala z vodilnimi kitajskimi orkestri in danes poučuje na Konservatoriju v Džedžjangu. Cui Lan, prepoznavna pianistka in pedagoginja na Šanghajskem glasbenem konservatoriju, se je izpopolnjevala v Bruslju in Antwerpnu, redno koncertira v Evropi in Aziji ter je dejavna članica tria OPUS. Njuna interpretacija obeta premišljeno, slogovno raznoliko branje klasičnega repertoarja z izrazitim občutkom za dialog in detajl.
Pridružite se večeroma, posvečenima intimnim dialogom viole in klavirja ter barvitemu zvenu godalnega orkestra. Naj vas glasba popelje skozi svetove, ki jih ustvarjajo mojstrske interpretacije in kulturni navdihi z različnih koncev sveta.
Hvala za pozornost, ki jo namenjate programu Festivala Ljubljana. Festival Ljubljana si pridržuje pravice do spremembe programa. Več informacij na ljubljanafestival.si.
Novo na Metroplay: Andrej Krajner: "Šport človeka nauči borbe, energije in žara!"