29. 1. 2022, 09:42

Heather Morris po Tetovatorju iz Auschwitza še s presunljivo zgodbo Tri sestre

profimedia

»Roman Tri sestre je pretresljiva, boleča, a kljub temu navdihujoča zgodba o trdoživosti, pogumu in o neuničljivih vezeh sestrske ljubezni.« – Christy Lefteri

Heather Morris, rojena na Novi Zelandiji, zdaj pa živeča v Avstraliji, je študirala politologijo. Preden se je podala na pot pisateljevanja, je delala kot socialna delavka v bolnišnici. Njena prva zgodba, zapisana po pričevanjih prijatelja Lalea Sokolova, je postala mednarodni bestseler. Slovenski bralci jo bodo gotovo prepoznali po naslovu Tetovator iz Auschwitza.

Njen drugi roman Cilkina pot je sledil svojemu predhodniku in ustvaril cikel pričevanj preživelih žrtev holokavsta, ki ga zdaj kot tretji roman po resnični zgodbi iz druge svetovne vojne zaokrožuje še zgodba Tri sestre.

Pot v Izrael

»Zgodba o teh treh neverjetnih sestrah je do mene prišla v najbolj nenavadnem spletu okoliščin. Bila sem na turneji v Južni Afriki, kjer sem predstavljala svojo knjigo, ko mi je hči poslala sporočilo, da sem dobila elektronsko sporočilo od moškega, ki je bil na obisku svoje matere Livie v Izraelu in ji je prinesel izvod knjige Tetovator iz Auschwitza, saj so ona in njeni sestri prav tako preživeli holokavst,« v epilogu tretjega romana piše avtorica.

Livia je v romanu takoj prepoznala zgodbo Laleta in Gite. »Jaz sem bila v Birkenauu z njima – in z Gito sva skupaj hodili v šolo.« In ta moški, o katerem Heather Morris danes razmišlja kot o bratu, jo je kmalu zatem vprašal, če bi prišla v Izrael in se srečala z Livio in njeno sestro Magdo. Njuna starejša sestra Cibi takrat ni bila več živa.

In je sedla na letalo za Tel Aviv, kjer je srečala Livio in Magdo in slišala neverjetno zgodbo, ki sta ji jo povedali (in ki je kasneje našla pot v avtoričino tretjo izjemno knjigo).

»Sestre so bile iz Vranova na Topl’ou na Slovaškem. Pri komaj petnajstih letih so nacisti ukazali Livi, da mora v Auschwitz. Cibi, ki je bila takrat stara devetnajst let, se je pridružila Livii, odločena, da bo varovala svojo sestro ali umrla z njo. Magda, ki je bila stara sedemnajst let, se je začasno izognila jetništvu, toda pozneje so jo kljub temu odpeljali v taborišče smrti. Znova skupaj sestre obljubijo druga drugi, da bodo preživele. Njihov boj za preživetje jih je popeljal iz pekla Auschwitza-Birkenaua, na pohod smrti čez od vojne razklano Evropo in končno domov na Slovaško, ki je bila tedaj pod komunistično vladavino. Odločene, da bodo začele znova, se podajo na pot v Izrael.«
Groza nekega časa

Pričakujte, da vam bo resnična zgodba o treh sestrah strla srce, njihova pot pa nato vendarle navdala tudi z upanjem. Imen teh treh sester ne boste nikoli več pozabili.

»Kam pa gremo?« zašepeta Livi.

»To je pot na železniško postajo,« reče Cibi in pokaže naprej. »Morda moramo ujeti vlak.«

Ko proseči klici njihovih družin potihnejo, jih pozdravijo novi – jezni, sovražni – glasovi, ko se napotijo skozi mesto. Njihovi bivši prijatelji in sosedje mečejo gnilo sadje in postan kruh v njihove glave in veselo vzklikajo, da Judje končno odhajajo. Cibi in Livi sta zaprepadeni zaradi žaljivk in pljuvanja. Le kaj se je zgodilo s temi ljudmi? Prav te posameznike je njuna babica oskrbovala med porodom: to so isti ljudje, ki so kupovali v materini trgovini ali iskali njen modri nasvet.

Korakajo mimo gospe Vargove, čevljarjeve žene. Cibi je k njemu v popravilo nosila njihove čevlje, kdar so ti potrebovali nove podplate ali jih je bilo treba zašiti. Gospa Vargova nikoli ni dovolila, da bi njen mož računal za svoje delo, in ga je opomnila, da so dekleta izgubila očeta, potem ko je bil ta ranjen, ko se je boril za njihovo deželo. Zdaj je del rjoveče množice, lasje so ji ušli iz urejen fige in ji skuštrano visijo čez ramena, medtem ko Cibi, Livi in drugim dekletom vpije, da jih sovraži in si želi, da bi umrle.

Cibi potegne Livi bližje k sebi. Ne more preprečiti tega, da bi sestra videla ali slišala, kaj se dogaja, toda to je vse, kar bo dobila: toplo telo, ljubeče roke. Cibi dvigne brado za razliko od deklic okoli nje, ki jočejo in stokajo. Tej sovražni množici ne bo privoščila svojih solz.

Besede založnika

Tri sestre je presunljiv nov roman avtorice knjig Tetovator iz Auschwitza in Cilkina pot, ki temelji na mogočni resnični zgodbi o upanju in preživetju.

Cibi, Magda in Livia še kot deklice očetu dajo obljubo – da bodo ne glede na vse ostale skupaj. Več let pozneje, ko ima Livia komaj 15 let, jo nacisti pošljejo v Auschwitz. Cibi, ki jih ima le 19, se spomni njihove obljube in odide z Livio, odločena, da bo sestro varovala ali pa umrla z njo. Skupaj se trudita preživeti nepredstavljivo krutost in stisko.

Magda pri rosnih 17 letih ostane z materjo in dedkom. Nacisti prihajajo po njene prijatelje, sosede in družino, ona pa se medtem skriva na sosedinem podstrešju in v gozdu. Za nekaj časa se izogne deportaciji, toda kmalu tudi njo ujamejo in jo odpeljejo v taborišče smrti. V Auschwitzu-Birkenauu se tri sestre ponovno združijo in v spomin na očeta sklenejo novo zaobljubo, tokrat druga drugi: da bodo preživele.