N.Z. | 10. 6. 2020, 14:16

Je bil 75-letnik, ki ga je v Buffalu na tla podrl policist, res ANTIFA agitator?

profimedia

Domnevo, ki ji je dal krila nedavni tvit ameriškega predsednika Donalda Trumpa, so pod drobnogled vzeli raziskovalci lažnih novic Snopes.com in opozorili, da je za takšne trditve potrebno vedeti veliko več, kot o tem zgolj sklepati na podlagi video posnetkov.

Da je Donald Trump ljubitelj vseh vrst teorij zarote ni nekaj novega. Zbirki njegovih najbolj priljubljenih pa se je te dni pridružila še ena na račun 75-letnika, ki ga je v mestu Buffalo na videz brez pravega razloga porinil eden od policistov. Video dogodka je do danes obkrožil svet in dodobra razburil ne le ameriško, ampak tudi svetovno javnost.

Medtem ko so vsi po vrsti obsojali nasilno vedenje policistov (tudi v luči številnih drugih incidentov, ki so se tekom množičnih protestov po smrti Georgea Floyda dogajali na ameriških ulicah), pa je Trum tvitnil:

»Buffalo protestnik, ki ga je porinil policist, bi lahko bil ANTIFA provokator. 75 letnega Martina Guginoa so porinili stran potem, ko je bilo videti, da skenira policijsko komunikacijo, da bi tako onemogočil njihovo opremo. Gledal sem, padel je huje kot je bil porinjen. Ciljal pa je skener. Je bil morda nameščen tja z razlogom?«

Govorice o tem, da skuša 'antifa' gibanje sprovocirati nasilje na sicer miroljubnih protestih, ki jih je lansiral lažni tvit belih nacionalistov Identity Evropa, so se kot ogenj razširile med podpornike radikalne desnice.

Trumpov tvit je tako zgolj posledica namigovanj s spletne strani Conservative Treehouse, ki je v eni od objav avtorja 'sundance' zapisala (in posredovala predsedniku):

"Martin Gugino je 75-letni profesionalni agitator in Antifa provokator. V petek je župan Buffala Byron Brown to tudi javno povedal."

Pa vendar. Ko so pri Snopes preverili njihove navedbe, so lahko ugotovili, da je šlo v resnici za javno izjavo omenjenega župana, ki je vzeta iz konteksta in se v resnici nanaša na povsem drug incident.

Brownovo izjavo so skupaj z domnevo, da se Brown nanaša prav na 75-letnega Guginoa, objavili pri The Daily Beast, v New York Daily News, pri New York Postu, na TMZ, pri The Hill in celo pri raziskovalcih lažnih novic TruthorFiction. Vse navedbe pri naštetih medijih so bazirale na nepravilnem povzemanju profilov lokalnih novic s tiskovne konference, ki se je odvijala 5. junija.

Ko so pri Snopes preverili, kaj je Brown na tiskovni konferenci v resnici govoril, pa se je izkazalo, da je župan govoril o incidentu z Maylesom Carterjem in nikakor ne z Guginom.

Mediji, ki so Browna narobe citirali, so svoje objave do danes že popravili, žal pa njihovi popravki niso kos lažnim novicam, katerih plaz se je sprožil prav zaradi njihovih izvornih objav.

75-letnik še vedno v bolnišnici

Medtem je bil Martin Gugin, ki je bil v incidentu resno poškodovan, že premeščen z intenzivne nege na normalen oddelek bolnišnice, poročila pa kažejo, da je najhujša nevarnost mimo in da gospod dobro okreva.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec