N.Z. | 4. 11. 2020, 11:50

Kako je filantrop George Soros postal sovražnik Orbanovega režima št. 1

profimedia

George Orwell je v svoji sodobni klasiki 1984 analiziral ’velikanski sistem organizirane laži, od katerega je odvisna diktatura’. S popolnim nadzorom državne televizije, radia in večine časopisov pa je naposled to slavno Orwellovo priliko uspelo udejaniti Fideszovemu režimu, ki mu načeljuje Viktor Orban.

V Evropi že dolgo ni bilo politika, ki bi imel tako brezmejno oblast, kot jo ima predsednik madžarske vlade Viktor Orban. To mu je uspelo s srditim prenaglašanjem nacionalističnih občutkov in koruptivnosti, ki je globoko vkoreninjena v madžarsko družbo. Potem, ko mu je uspelo zagotoviti že tretji zaporedni mandat in dvotretjinsko večino v parlamentu tako, da je na poti do praktično neomejene osebne oblasti uporabil vse vzvode svojega prijateljskega omrežja povzpetnikov in bogatih oligarhov, ki se napajajo pri državnem koritu javnih naročil. Njegova oblast se je v zadnjem desetletju tako razbohotila, da jo poznavalci lahko primerjajo samo še s Putinovo v Rusiji. Vladimir Putin je hkrati tudi eden od Orbanovih najtesnejših prijateljev in zaveznikov v tujini.

Da slednje ne velja tudi za nekdanjega dobrotnika stranke Fidesz, milijarderja in filantropa Georgea Sorosa, pa je eno od zanimivejših vprašanj, s katerim si zahodni opazovalci radi belijo glave.

O tem, zakaj je Soros konec leta 2015 naenkrat postal glavni javni sovražnik Orbanovega režima, v brezkompromisni biografiji Orbana piše tudi madžarski novinar Paul Ledvai.

»Tistim, ki jim je madžarski jezik tuj, je težko razumeti, kako daleč je prišlo zmerjanje tega ameriškega vlagatelja madžarskega porekla in kako medijski imperij pod neposrednim in posrednim nadzorom Fidesza širi prostaško, izmišljeno propagando in dela pošast iz človeka, preživelega v holokavstu, ki je preko svojega Sklada za odprto družbo prispeval že kakšnih 12 milijard dolarjev za razvoj liberalne demokracije, družbene pravičnosti in človekovih pravic v postkomunističnih državah in po vsem svetu.«

Orbanova kampanja proti Sorosu

Soros je bil tarča javnih umazanih napadov s strani nacionalističnih in protijudovskih politikov že na začetku devetdesetih let, Orbanu pa je trn v peti postal veliko kasneje. Bolj natančno ...

  • 30. oktobra 2015

Napade na Sorosa je kot prvi sprožil sam Orban osebno, ko se je v eni od svojih vsakotedenski petkovi radijski oddaji odzval na Sorosove različne poglede na vprašanje begunstva in pomoči.

Orban je takrat v isti sapi govoril o tihotapcih beguncev in o aktivistih, ki ’podpirajo vse tisto, kar slabi enonacionalno državo’. Rekel je: »Najznačilnejši primer tega zahodnjaškega razmišljanja je George Soros, ki pomaga vzdrževati in financirati evropske aktiviste, ki begunce spodbujajo, da se odpravljajo na pot.«

Orban je to kleveto nato neprestano ponavljal, svoje napade pa še nekoliko zaostroval.

  • December 2016

Orban je tistega decembra za Fideszovo spletno stran izjavil, da: »... bo prihajajoče leto v znamenju izgona Sorosa in sil, ki jih simbolizira. V vseh državah si bodo prizadevali, da ga izženejo. Razkrili smo vire financiranja, prav tako skrivne povezave ter ugotovili, katere interese zastopajo določene nevladne organizacije.«

Nekaj tednov kasneje pa je zgovorni namestnik Fidesza, Szilar Meneth, na novinarski konferenci še dodal olja na ogenj z izjavo: »Te organizacij je treba ustaviti z vsemi razpoložljivimi sredstvi, treba je pomesti z njimi in prepričan sem, da so zdaj, z izvolitvijo novega ameriškega predsednika za to nastopile tudi primerne mednarodne okoliščine.«

Marec 2017

Ko je Evropsko sodišče za človekove pravice marca 2017 razsodila, da je madžarska vlada kršila več določil, ko je aretirala in izgnala dva bangladeška begunca, je Orban na javnem radiu izjavil: »Gre za zaroto tihotapcev z ljudmi, bruseljskih birokratov in organizacij, ki delujejo na Madžarskem in so financirane iz tujine … Recimo bobu bob. Financira jih George Soros.«

Ena od najbolj bizarnih dejstev v tej zadevi pa je bila ta, da so ta Orbanova sporočila najbolj zagnano delili prav tisti ljudje, ki so tako v času komunizma kot po spremembi režima prejemali od Sorosa izdatno finančno pomoč in moralno podporo.

Tako je Soros, ki je verjetno naredil za utrjevanje demokracije v postkomunistični Madžarski več kot kdorkoli drug, pri svojih 86 letih postal nekakšen ’demon begunske krize’, t.j. človek, ki naj bi bil ’osebno odgovoren za poplavo beguncev’ in celo ’organizator, ki iz ozadja ščuva k protimadžarskemu delovanju’.
profimedia
  • 4. april 2017

Kampanja proti Sorosu in Odprti družbi, ki jo je sprožil Orban, je dosegla vrhunec 4. aprila 2017, ko je vlada uporabila večino v parlamentu in po hitrem postopku uveljavila zakon, ki je omogočil zaprtje prestižne Srednjeevropske univerze, ustanovljene leta 1991 s Sorosovo subvencijo. Na tej univerzi je študiralo 1440 študentov iz 107 držav (vključno s 400 Madžari), s 13.000 diplomanti od ustanovitve dalje pa je sodila med prvih 50 najuglednejših tovrstnih ustanov na svetu.

»Sorosova univerza, kot so trdili v umazani kampanji proti njemu, kajti vodil jo je upravni odpor mednarodnih strokovnjakov, ki je med drugim popolnoma neodvisno imenoval rektorja, odgovornega za akademsko osebje in študijske programe.«

Kljub protestom akademikov iz celega sveta, vključno s 24 Nobelovimi nagrajenci, ter seriji protestnih shodov po ulicah prestolnice, na katerih se je zbralo tudi do 80.000 ljudi, je Univerza februarja 2018 zaprla svoja vrata.

Česa je bil torej sploh obtožen izjemno bogati ameriški vlagatelj in filantrop, ki je hkrati tudi ostareli madžarski Jud? Po mnenju Orbana tega, da naj bi si želel ’v domovino pripeljati kolikor je mogoče veliko muslimanov, da bi uničili krščansko identiteto in nacionalni ponos’, Paul Lendvai pa je po pogovorih s političnimi poznavalci v Budimpešti prepričan tudi, da je visoko tvegano Orbanovo kampanjo na več frontah hkrati opogumil učinek Trumpovega zmagoslavja.

»Morda sta na Orbana vplivala tudi začetno navdušenje ruskega vodstva ter dvig populističnih strank po vseh Evropi. Prav tako ni nobenega dvoma, da je sovraštvo do liberalcev na splošno in še posebej do Georgea Sorosa globoko vtisnjeno v Orbanovo razmišljanje in čustvovanje, kar ne nazadnje sam pogosto priznava v svojih govorih. Razpihovanje sovraštva do tujcev, beguncev in migrantov, kot tudi do politično in socialno liberalnih evropskih programov je na Madžarskem stara, preizkušena metoda obujanja globoko zakoreninjenih nacionalističnih občutkov ter utrjevanje Fidesza kot edinega zanesljivega varuha nacionalne identitete,« je v poglavju o enem od Orbanovih številnih ’sovražnikov’ še zapisal Paul Lendvai.

Več o tem, kako gre Orbanu s prijateljstvi ali bolj natančno: referenčnimi točkami Berlin, Moskva in Ankara, pa tudi Azarbejdžanom in Kazahstanom, pa tudi o tem, kako črno se piše madžarska prihodnost, saj naj bi po avtorju Madžarski zdaj lahko pomagal le še čudež, pa v knjigi Orban.

Primus
Orban - Novi evropski avtokrat

»Janez Janša ne bo prvi politik, ki je začel kot levičar oziroma populistično-demokratični upornik proti diktaturi in potem sam postal avtoritarni vodja,« je v slovenskem predgovoru knjige Orban – Novi evropski avtokrat med drugim zapisal Paul Lendvai, madžarski novinar, politični komentator in avtor Orbanove biografije.

Prevod omenjenega dela je pred dnevi izšel pri založbi Primus.

»Prepričan sem, da tega režima ni mogoče poraziti na volitvah, vsekakor ne na takšnih, ki jih organizira vladajoči Fidesz … Če bi ta vlada na volitvah izgubila, potem bi znaten del njenih ključnih ljudi za rešetkami,« je po tretji zaporedni zmagi Orbanovega Fidesza razmere opisal mladi madžarski zgodovinar Christian Ungvary. Politolog Andras Korosenyi pa je mnenje, kako ’odstraniti firerja’, izrazil bolj ironično: »S pomočjo čudeža. Če sam Orban čudežen, potem ga lahko premaga samo nekaj, kar mu je podobno.« - iz knjige Orban

O knjigi so povedali:

»Madžarska je ’mafijska država … privatizirana oblika parazitske države, gospodarski projekt družinskega klana z Botrom na čelu, ki izkorišča politične mehanizme in javne ustanove za osebne interese’.« - sociolog in politik Balint Magyar
»Če se polasti ustavne večine, bo svojo oblast spremenil v neprebojno trdnjavo moči … Naj nihče ne podvomi. Orban bo svojo oblast izkoristil brezobzirno in do konca.« - Jozsef Debereczeni, Orbanov življenjepisec

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord