7. 5. 2020, 11:33

Nosečnice in novorojenčke ogrožajo preobremenjeni zdravstveni sistemi

UNICEF/Abdul

116 milijonov otrok bo rojenih v senci pandemije. UNICEF poziva vlade naj zagotovijo nujne zdravstvene storitve in podporo nosečnicam ter novorojenčkom.

V devetih mesecih od razglasitve pandemije bo na svetu rojenih približno 116 milijonov otrok*. UNICEF opozarja, da bodo najranljivejši otroci med najbolj ogroženimi, saj globalna kriza močno obremenjuje zdravstvene sisteme in njihove dobavne verige po vsem svetu.

UNICEF je dejal, da bodo mame in novorojenčki po svetu soočeni z neprijetno realnostjo, ki je posledica globalnih ukrepov za zajezitev pandemije: karanteno ali celo policijskimi urami, preobremenjenimi zdravstvenimi domovi, pomanjkanjem zdravstvene opreme in usposobljenih zdravstvenih delavcev ter babic, ki so preusmerjeni v zdravljenje bolnikov s COVID-19.

»Za milijone bodočih mamic po vsem svetu se je pot starševstva pričela pred pandemijo. Zdaj se morajo pripraviti na življenje v svetu, ki ga je zaznamovala pandemija - v svetu, kjer se nosečnice pogosto bojijo obiskati zdravstvene centre zaradi strahu pred okužbo ali izpustijo nujne preglede zaradi preobremenjenih zdravstvenih sistemov  in celo zaprtja centrov,« je dejala Henrietta Fore, izvršna direktorica UNICEF-a. »Težko si je predstavljati, kako je pandemija koronavirusa spremenila materinstvo.«

UNICEF opozarja, da lahko ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa motijo ali celo prekinejo izvajanje nujnih zdravstvenih storitev, kot je oskrba ob rojstvu otroka, kar ogroža milijone nosečnic in njihovih dojenčkov po vsem svetu.

Države s pričakovanim najvišjim številom rojstev v devetih mesecih od razglasitve pandemije so: Indija (20,1 milijona), Kitajska (13,5 milijona), Nigerija (6,4 milijona), Pakistan (5 milijonov) in Indonezija (4 milijone). Večina teh držav je imela visoko stopnjo umrljivosti novorojenčkov že pred pandemijo, v razmerah povezanih s COVID-19 pa bi le-te lahko še narasle.

Pandemija je močno prizadela tudi razvite države. V ZDA, šesti državi na lestvici pričakovanega najvišjega števila rojstev, naj bi se med 11. marcem in 16. decembrom rodilo več kot 3,3 milijona dojenčkov. V New Yorku oblasti iščejo alternativne centre za porod, saj je veliko nosečnic zaskrbljenih nad porodom v bolnišnicah. Močno obremenjeni so tudi zdravstveni sistemi drugih razvitih držav, kar se kaže tudi v motnjah ali prekinitvi drugih zdravstvenih storitev, vključno s cepljenjem, specialističnimi pregledi, idr.

Čeprav dokazi kažejo, da Covid-19 nosečnic ne prizadene bolj kot ostalih, UNICEF opozarja, da morajo države zagotoviti izvajanje pregledov v času nosečnosti, oskrbe ob rojstvu in poporodnih storitev tudi v času pandemije. Bolni novorojenčki prav tako potrebujejo nujno pomoč in oskrbo, saj lahko sicer umrejo. Mlade družine potrebujejo podporo pri vzpostavljanju dojenja  ter zdravila in cepiva, da bodo njihovi dojenčki zdravi.

V imenu mater po vsem svetu UNICEF poziva vlade in zdravstvene delavce, naj v prihodnjih mesecih pomagajo reševati življenja z zagotavljanjem:

  • rednih pregledov nosečnic, strokovno oskrbo ob rojstvu in po porodu ter posebno oskrbo v primeru okužbe s COVID-19;
  • zaščitne opreme, prednostnega testiranja in cepljenja za zdravstvene delavce, ko bo cepivo na voljo, da bodo lahko nudili kakovostno oskrbo vsem nosečnicam in novorojenčkom v času pandemije in po tem;
  • izvajanja potrebnih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb v zdravstvenih ustanovah med porodom in takoj po njem;
  • možnosti, da zdravstveni delavci z obiski na domu zagotovijo oskrbo nosečnic in mater ter spodbudijo ženske, ki živijo na odročnih območjih, da uporabljajo digitalne zdravstvene konzultacije na daljavo;
  • usposabljanja, zaščite in opreme zdravstvenih delavcev s potrebnimi pripomočki za porode na domu na območjih, kjer so zdravstvene ustanove zaprte;
  • finančnih sredstev za oskrbo in podporo nosečnic ter otrok.
     

Medtem ko še ni znano, ali se virus prenaša z matere na otroka med nosečnostjo in porodom, UNICEF vsem nosečnicam priporoča naj:

  • izvajajo zaščitne ukrepe za zaščito pred okužbo in bodo pozorne na morebitne simptome okužbe.  V primeru vročine, kašlja ali težav z dihanjem nemudoma poiščejo zdravniško pomoč;
  • tudi v primeru okužbe s COVID 19 ali suma nanjo nadaljujejo z dojenjem, saj v raziskavah niso našli virusa v vzorcih materinega mleka. Okužene matere naj ob dojenju otroka nosijo zaščitno masko, si redno umivajo roke in dosledno razkužujejo površine;
  • še naprej pestujejo dojenčka in izvajajo stik “koža na kožo” z njim;
  • se pozanimajo pri svojem zdravniku o najbolj varnih ustanovah za porod, pripravijo porodni načrt in poskrbijo za pravočasen prihod do kraja poroda, če je to le mogoče.;
  • po rojstvu otroka nadaljujejo z zdravniškimi pregledi, vključno s cepljenjem.
     

Že pred pandemijo je na svetu vsako leto umrlo 2,8 milijona nosečnic in novorojenčkov ali eden vsakih 11 sekund, večinoma zaradi preprečljivih vzrokov. UNICEF poziva k takojšnjim vlaganjem  v zdravstvene delavce, usposobljene za varno oskrbo mater in novorojenčkov  - za preprečevanje in zdravljenje zapletov med nosečnostjo in porodom.

»Mnoge družine so bile med pandemijo prisiljene ostati narazen,« je dejala Forova. »Ta čas je tudi priložnost za enotnost, čas, da se vsi skupaj združimo v solidarnosti. Pomagajmo reševati življenja z zagotavljanjem podpore nosečnicam, ki jo potrebujejo za varno rojstvo otrok.«

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ