N.Z. | 2. 3. 2022, 12:17

Odprl se je zvezdni internet nad Ukrajino: rusko-ukrajinska vojna se seli še v orbito!

profimedia

Christopher Scolese, direktor agencije NRO (ki skupaj z NSA velja za eno od 'velikih petih' ameriških obveščevalnih agencij), ni brez razloga minuli vikend govoril o tem, da glede na 'odločenost Rusije in njenega vodstva ne bi smeli biti presenečeni, če se konflikt v neki obliki ne bi preselil tudi v orbito'. Le dva dni kasneje, je direktor agencije Roskosmos Dmitrij Rogozin na Twitterju zapisal, da 'mednarodno vesoljsko postajo ISS v orbiti poganjajo motorji ruske proizvodnje'. 

Na ISS se trenutno nahaja sedem astronavtov: štirje Američani iz agencije NASA, en astronavt evropske agencije ES in dvoje ruskih kozmonavtov iz Roskosmosa.
Zvezdni internet nad Ukrajino

V naslednjih dneh se je nato zgodila serija vojaških operacij z novimi tehnologijami.

Med drugim je istega dne, ko je bil izveden napad z naprednimi vojnimi droni ‘Bayraktar TB2’ na ruske sile, iz ZDA prišla novica, da je bila aktivirana povsem nova oblika interneta nad Ukrajino.

Ustanovitelj in dirktor podjetja Tesla in Space X, milijarder Elon Musk, je potrdil, da je aktiviran sistem satelitskega interneta nove generacije 'Starlink', ki je sedaj dostopen na celem teritoriju Ukrajine.

Starlink je mreža, pravzaprav 'ozvezdje' (konstelacija), ki je sestavljena iz najmanj 1.460 satelitov, ki trenutno pokrivajo okoli 88 odstotkov površine planeta z internetnim signalom.

Po prvotnih načrtih naj bi bilo do konca projekta v orbito lansiranih vsega skupaj 1.584 satelitov, ki bi nato pokrili skoraj 98 odstotkov Zemljine površine (zemljina pola sta pri tem izvzeta). Prav tako naj bi do leta 2025 podjetje Space X načrtovalo tudi t.i. 'desity doubling' (močnejše pokrivanje velikih urbanih centrov z večjim številom uporabnikov).

Srđan Nakić, strokovnjak za napredne tehnologije, je za Al Jazeero Balkans povedal, da je aktualni razvoj dogodkov zato veliko presenečenje celo za ljudi iz tehnološkega sveta:

"Starlink je tudi v ZDA trenutno v fazi 'advanced beta', kar pomeni, da so končali fazo testiranja prvih uporabnikov. To dejansko pomeni, da njihove storitve niso komercialno dostopne niti po celi ZDA, kaj šele v Evropi in še manj v vzhodni Evropi. Začetek te mreže v našem delu sveta je bil planiran šele za leto 2024. In zato je nenadno aktiviranje množičnega dostopa v Ukrajini praktično čez noč tako presenetljiva."

Nakiću tudi ni jasno, kako bodo v Ukrajini uporabljali Starlink, saj so za uporabo potrebni posebni ruterji, ki so narejeni prav za potrebe te mreže, pa tudi posebne vrste satelitskih anten.

"Nekateri pravijo, da je bilo nekaj 'Starlink Kit-ov' že dostavljenih v Ukrajino in da so namenjeni vojaškim silam in državnim agencijam. Malo verjetno je, da bi opremo za Starlink v roke dobilo tudi civilno prebivalstvo. V danih razmerah bi bilo to še posebno težko verjetno."

Dostop do vohunskih satelitov

Evropski strokovnjaki za varnost dodajajo še, da se je prvič v zgodovini zgodilo, da je država, ki ni članica NATO pakta, pa tudi ne del mednarodne obveščevalne koalicije 'Five eyes', dobila dostop do najmodernejših vohunskih satelitov, ki so v lasti ameriškega ministrstva za obrambo in agencije NRO (National Reconnaissance Office).

Dejstvo je, da ameriška obveščevalna skupnost zdaj že nekaj časa sodeluje z ukrajinskimi silami, zato se njihove 'mize' že šibijo od fotografij in video posnetkov iz satelitov, na voljo pa jim je tudi vpogled v elektronske komunakcije. 

Za več branja o tem si lahko preberete na Balkans Al Jazeera.

In medtem, ko so droni in sateliti tam nekje daleč od dosega (na zemlji vojskujočih se) smrtnikov, je tank mogoče ustaviti s fizičnimi ovirami in rovi, ter celo ukrasti - z mislijo na slednje vas vabimo še k branju: