7. 2. 2020, 12:56 | Vir: STA

"Take sezone gripe ne pomnimo, smo v skoraj vojnem stanju!"

profimedia

Predsednica sekcije za primarno pediatrijo Anita Jagrič Friškovec je v pogovoru za STA dejala, da v medicini dela že 28 let, a takšne sezone gripe ne pomni. Po njeni oceni je bolnih vsaj štirikrat ali celo petkrat otrok več kot v običajni sezoni gripe. Ker je več obolelih, je sedaj tudi več zapletov. "Smo na robu vojnega stanja," je dejala.

Jagrič Friškovčeva je šolska zdravnica v Zdravstvenem domu Celje in vodi sekcijo za primarno pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu. Kot je dejala za STA, poročila pediatrov iz celotne Slovenije kažejo, da takšne sezone gripe še ni bilo. Na dan imajo v ambulanti po 100 kontaktov glede gripe - večinoma starši kličejo zaradi bolniških za nego otroka, poleg tega pa tudi obravnavajo otroke z gripo.

"Tisti, ki imajo gripo, so zagotovo bolni pet do sedem dni. Dejala bi, da je vsaj štirikrat ali celo več bolnih kot denimo lani," je povedala.

Zdaj, ko so ljudje informirani, starši prej pokličejo v ambulanto in ne pripeljejo takoj otroka na pregled. "Če bi na pregled pripeljali vse bolne otroke, to ne bi bilo obvladljivo, bilo bi vojno stanje. Tudi sicer je skoraj vojno stanje, ker telefon zvoni praktično ves čas," je pojasnila.

Takšno stanje imajo v ambulantah že dobrih deset dni, epidemija pa je počasi začela prehajati v zaplete, kar pomeni, da obravnavajo otroke z vnetjem ušes in pljučnicami. Te otroke starši pripeljejo na pregled, pa tudi takšne, ki imajo že pet ali šest dni visoko vročino. Zato imajo zadnje tri dni v ambulanti zelo veliko pregledov otrok z zapleti.

Jagrič Friškovčeva bi težko trdila, da gripa letos težje poteka, z več zapleti. Je pa res, da je večje število bolnikov z zapleti kot v preteklih letih, saj je tudi veliko več gripe.

Do sedaj je gripa težko udarila predvsem po otrocih in mladostnikih.

"Ne vemo, kaj je botrovalo takemu izbruhu, tudi od Nacionalnega inštituta za javno zdravje nismo dobili pravih odgovorov. Ne ve se, zakaj je pri otrocih tako ogromna obolevnost, pri odraslih pa denimo ne," je povedala. Medtem ko so najprej zbolevali predvsem vrtčevski otroci, so zdaj na udaru šole: "Dobesedno so se v enem tednu razredi kar izpraznili. To poročajo iz cele Slovenije - od Primorske do Ljubljane in Maribora. Povsod so enaki podatki."

Kot je dodala, je ponavadi epidemija večja, če nekaj let ni bilo veliko obolelih z gripo. "Potem ko se ponovno pojavi v populaciji, je to nov virus, s katerim otroci še nikoli niso bili v stiku in zato zbolijo," je pojasnila. Tudi če je zima najprej mrzla, potem pa se ozračje otopli, otroci ponavadi bolj zbolijo. "Ampak tako hude sezone gripe ne moremo pojasniti s toplim vremenom," je pristavila.

V lekarnah je že pred časom zmanjkalo najpogosteje predpisanega sirupa za zbijanje vročine za otroke, starejše od šestih let. Predviden rok dobave je, kot so pojasnili v Lekarni Ljubljana, šele 20. marec.

Jagrič Friškovčeva je pojasnila, da s tem niso imeli večjih težav, saj bodisi imajo starši zaloge doma ali pa so za te otroke predpisovali tovrstno zdravilo, ki je sicer namenjeno dojenčkom, so pa zato dali navodila staršem, naj povečajo dozo.

Ob tem je vodja sekcije za primarno pediatrijo opozorila, da bi cepljenje proti gripi v veliki meri preprečilo takšno epidemijo. "Cepljenje je zelo priporočljivo zlasti za rizične skupine, kamor spadajo otroci do dveh let. Tudi sicer je cepljenje priporočljivo za celotno populacijo," je dejala. Dodala je, da so šolarji vsako leto "leglo gripe", ampak pri njih bolezen praviloma ne poteka tako hudo, kot denimo če bi bila epidemija med starostniki, ko bi bila tudi umrljivost zelo visoka.

"Zato ljudje dojemajo gripo kot blago bolezen, pa to ni res. Gripa je po drugi strani zelo finančno obremenjujoča. Mi pišemo bolniško na bolniško. Stroški za absentizem v letošnji sezoni gripe bodo enormni," je dejala.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord