17. 12. 2020, 11:29 | Vir: STA

V sredo je bil delež pozitivnih testov 25,8-odstoten

Profimedia

V sredo so opravili 6350 testov in potrdili 1642 okužb z novim koronavirusom, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 25,8-odstoten, je objavila vlada. Hospitaliziranih je bilo 1229 covidnih bolnikov, od katerih jih je 208 potrebovalo intenzivno nego. V domačo oskrbo so odpustili 116 oseb, umrlo pa je 43 bolnikov s covidom-19.

Delež pozitivnih testov v sredo je bil za 6,2 odstotne točke nižji kot dan prej, umrle pa so štiri osebe več kot v torek. V bolnišnicah so zdravili 22 bolnikov manj, od tega trije več na intenzivni negi kot v torek. Na novo pa so v bolnišnice v sredo sprejeli 123 bolnikov.

Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je na novinarski konferenci izpostavil, da so v sredo potrdili 207 okužb manj kot prejšnjo sredo, primerjalno glede na prejšnji teden pa se število odkritih okužb znižuje že peti dan zapored, "tokrat pa zares opazno".

"To je spodbuden podatek, ki kaže na to, da so ukrepi učinkoviti, in predvsem na to, da v primeru, ko se vsi držimo ukrepov, epidemijo res lahko bolj omejimo in na daljši rok tudi premagamo," je poudaril Kacin.

Sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb po vladnih podatkih za 15. december znaša 1472, 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa je 990. Po Kacinovih navedbah imajo med statističnimi regijami najvišjo 14-dnevno incidenco pomurska, jugovzhodna in podravska regija, najnižjo pa v obalno-kraška, goriška, osrednjeslovenska in gorenjska regiji.

Med občinami, ki izstopajo po številu v sredo potrjenih okužb, je izpostavil Brežice (47), Koper (42), Novo mesto (40), Krško (37), Celje (36), pa tudi Sežano (32), Ptuj (30), Sevnico (30), Zagorje ob Savi (29) in Kamnik (28). V Ljubljani so potrdili 161 novih okužb, v Mariboru pa 71.

Podatki za domove starejših kažejo, da so okužbo na novo potrdili še pri 68 stanovalcih, tako je trenutno skupno aktivno okuženih 2087 stanovalcev. Pri zaposlenih je novih okužb 37, skupaj pa je trenutno 939 zaposlenih z aktivno okužbo.

Kacin je predstavil tudi zadnje podatke o tem, koliko ljudi si je doslej na svoje telefone naložilo aplikacijo #OstaniZdrav. Kot je navedel, si je aplikacijo skupaj naložilo že skoraj 297.000 ljudi. Do 16. decembra je to storilo 269.954 uporabnikov sistema Android, za uporabnike sistema iOS so zadnji podatkih iz dneva prej in kažejo, da si je aplikacijo naložilo 26.722.

Po Kacinovih besedah se povečuje tudi število izdanih TAN kod

V ponedeljek so izdali 488 TAN kod, v torek 777, v sredo pa že 938. Osvežen podatek o številu izdanih in vnesenih kod pa bo na voljo v ponedeljek.

Glede aplikacije #OstaniZdrav kot pogoja za prečkanje občinske meje in s tem povezanih nekaterih opozoril, da vsi nimajo pametnih telefonov, pa je Kacin poudaril, da gre za še eno izjemo prehajanja meje, ki je enakovredna 13 izjemam, ki so za prehajanje občinskih meja veljale že doslej in veljajo še naprej.

Sicer pa je pojasnil, da vlada še pripravlja načrt ukrepov, ki bodo veljali v času praznikov. V sredo je podaljšala epidemijo še za 30 dni, sprejela pa je tudi nekatere odločitve, med drugim je v delu države sprostila delovanje kulturnih ustanov.

Danes je po Kacinovih napovedih predvidena še ena dopisna seja vlade, na kateri bodo sprejete spremembe, vezane na delovanje storitvenih dejavnosti, ki v časovni stiski v sredo niso bile uvrščene na sejo.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord