Znanstveniki s pomočjo sončne svetlobe razgradili plastiko

12. 1. 2020, 10:42 | Vir: STA
Znanstveniki s pomočjo sončne svetlobe razgradili plastiko (foto: profimedia)
profimedia

Znanstveniki iz Singapurja so razvili okolju prijazno metodo, ki s pomočjo umetne sončne svetlobe transformira plastiko v kemikalije za proizvodnjo elektrike. To bi lahko pomagalo v prizadevanjih držav po svetu za zmanjšanje odpadne plastike, vendar znanstveniki priznavajo, da je do tam še dolga pot, je poročala francoska agencija AFP.
 

Raziskovalci s Tehniške univerze Nanyang so decembra sporočili, da so s pomočjo katalizatorja, ki ne škodi okolju in ne stane veliko, pretvorili plastiko v mravljično kislino, ki se lahko uporablja v elektrarnah za proizvodnjo elektrike.

V laboratorijskih eksperimentih so zmešali plastiko in kemikalije in tako dobili raztopino, ki jo lahko razgradi umetna sončna svetloba.

Plastika se je razgradila v šestih dneh, znanstveniki pa upajo, da bo možno postopek v bodoče izvesti tudi pod dejansko sončno svetlobo.

"Sposobni smo spremeniti plastiko v koristne kemikalije," je za AFP dejal Soo Han Sen, vodja dveletnega projekta s fakultete za fiziko in matematiko z omenjene univerze. Ker so v običajnih postopkih recikliranja plastike za topitev potrebna okolju škodljiva fosilna goriva, upa, da bodo prišli do povsem ogljično nevtralnega postopka razgradnje.

Od kod so najboljši ljubimci na svetu? Kako so se odrezali Slovenci?

Vendar pa je znanstvenikom za zdaj uspelo v mravljično kislino pretvoriti le zelo majhno količino plastike, zato Soo priznava, da bo potrebno še veliko dela, da bodo postopek lahko ponovili v večjem obsegu, za kar bo potrebno več raziskovalcev in finančnih sredstev. Poleg tega so v poskusih uporabili le čisto plastiko, ne pa odpadne.