D.H. | 30. 8. 2024, 06:00

Radi klepetate v skupinskih pogovorih na spletu? Potem nujno upoštevajte naslednja pravila

Profimedia

Skupinski pogovori so danes že stalnica spletnega komuniciranja. S prijatelji v eni skupini, s počitniško ekipo v drugi, z izbranimi sodelavci v tretji, potem pa se tu in tam še odprejo priložnostne klepetalnice za debatiranje o izbiri darila, vikend načrtih ali družinskih večerjah. Kaj morate upoštevati, da v teh pogovorih ne bo šlo nič narobe. 

Bodimo pošteni – skupinske spletne klepetalnice so bedne. Pogosto priročne, ampak dolgoročno vedno čisti komunikacijski obup, kjer se neprestano kršijo neštete socialne norme, od količine objav do ure, kdaj te objave začnejo piskati vsem nesrečnežem, ujetim v ta pogovor. Še nikoli v zgodovini človeštva se pogovor, ki poteka v šest različnih smeri, ni končal dobro – da pa bo ne bo imel še nepričakovanih stranskih učinkov, pri skupinskih pogovorih le upoštevajte naslednja pravila.

Premislite, preden objavite

Več, kot je ljudi vključenih v skupinski pogovor, širša publika lahko v resnici bere vaša sporočila. Ne samo teh šest prijateljic, s katerimi vsakodnevno jamrate o vsakodnevnih rečeh, ampak najbrž še njihovi partnerji, pa še kakšna dodatna prijateljica, ki je sitna, ker ni bila povabljena v skupino. Omejite sporočila v skupinskem pogovoru na informacije, ki so dejansko nujne za vse prisotne, bolj delikatno vsebino pa vseeno raje preusmerite v zasebna sporočila. 

Preberite, preden objavite

V skupinskih sporočilih debata lahko teče zelo hitro, in če ne sledite pogovoru ves čas, se mimo vas odpelje tudi po petdeset sporočil. Preden odgovorite, preberite, kaj je bilo doslej napisano, da se ne ponavljate ali da ne odpirate vprašanj, ki so bila že odgovorjena. 

Uporabljajte možnost direktnega odgovora

Če odgovarjate na zastavljeno vprašanje, uporabite možnost citiranja, da bodo vsi v pogovoru vedeli, na kaj se nanaša vaše sporočilo. Večina aplikacij (med drugim tudi najpogosteje uporabljeni WhatsApp), kjer potekajo skupinski pogovori, ima možnost, da držite prst na vprašanju, nakar se vam pojavi dodatni meni in možnost direktnega repliciranja na točno to sporočilo. Na ta način bo nad vašim sporočilom prikazan tekst in oseba, kateri odgovarjate.

Zaklepanje skupine

Če ste vi ustvarili skupino za pogovor, jo obvezno zaklenite oziroma prosite tistega, ki vodi skupino, da se skupina zaklene. S tem se prepreči, da bi ljudje kar naključno vabili v skupino še druge in tako naredili še večjo zmešnjavo, kot so skupinski pogovori že sicer. Z zaklepanjem skupine se tudi ne more pripetiti, da pogovor navržete par ostrih čez Ano, potem pa ugotovite, da je Nina že pred enim tednom Ano povabila v to skupino, vi pa tega niste opazili, ker je Ana bolj tiha miška. Ups!

Pazite na čas

Razumite, da ko v skupinskem pogovoru objavite novo sporočilo, so o tem obveščeni vsi udeleženi. Če je to zelo zgodaj zjutraj ali zelo pozno ponoči, zna biti zelo moteče, sploh za tiste, ki ne znajo ali pozabijo uporabiti možnost utišanja notifikacij (t.i. Do Not Disturb ali DnD opcijo). Zato stavite na zdravo pamet in se zavedajte, da vsi v skupini morda ne gledajo najnovejše serije na Netflixu ob 3. uri ponoči.

Eno sporočilo, en pisk

Kot omenjeno – vsako sporočilo je tudi zvočno obvestilo. Pisk na telefonu, notifikacija, vibracija. Zato poskušajte v vsako sporočilo strniti vse, kar želite povedati in ne pošiljajte enajst sporočil drugega za drugim, ki se potem sestavijo v eno misel. Ne želite biti tisti ali tista, ki petim ljudem na enkrat sproži val piskanja telefona samo zato, ker bi jim radi povedali, da boste 10 minut zamudili na dogovorjeni sestanek.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere