D.H. | 3. 9. 2024, 18:01
Najpogostejše napake, ki jih verjetno naredite ob nakupu novega televizorja
Nakup novega televizorja je vedno vznemirljiva izkušnja, a je trg tako zasičen z dejansko kakovostnimi izbirami (in prav toliko slabimi televizorji), da se lahko marsikdo hitro odloči napačno. Kaj so tiste najpogostejše napake, ki jih naredimo, ko izbiramo nov televizor - in kako jih preprečimo.
Izberemo napačno velikost zaslona
Ena najpogostejših napak kupcev je izbira napačne velikosti zaslona za prostor, v katerem bo televizija. Žal smo nagnjeni k ideji, da je večje = boljše, a bo gigantska televizija v premajhnem prostoru povzročila več težav kot užitkov, obenem pa dramatično poslabšala izkušnjo gledanja televizije. Ravno tako bo premajhna televizija izgubila občutek kinematografskega občutka in bo na koncu le mala šatuljica sredi dnevne sobe, ki občasno proizvaja zvok.
Da bo užitek gledanja popoln in oči hvaležne, upoštevajte splošno pravilo večkratnika 1.5. Če je torej velikost ekrana po diagonali 140 cm (55in), mora biti razdalja od gledalca do ekrana 1.5-krat večja - torej okoli 210 cm (82in). Seveda upoštevajte tudi osebne preference. Ko mora pasti zadnja odločitev, se raje odločite za večjo televizijo. Praviloma se na prevelik zaslon veliko lažje privadimo kot na premajhen.
Zaupamo demo posnetkom, ki se vrtijo v trgovini
Televizije, ki so razstavljene v trgovini, so običajno nastavljene na nastavitve, ki jih doma nikoli ne uporabljamo. Slika je maksimalno osvetljena, kontrast je zavrten do konca, ostrina je umetno izpiljena za demonstracijski posnetek ali statično sliko, ki je predvajana.
Če obstaja možnost, naj vam v trgovini televizijo pokažejo na standardnih nastavitvah, kjer sta osvetlitev in kontrast nekje na sredini. Upoštevajte tudi, da so televizije v trgovini izpostavljene svetlim fluorescentnim lučem, doma pa boste televizijo verjetno gledali v bolj temnem okolju.
Ne upoštevamo kakovosti zvoka
Če želimo iztisniti kar največ iz novega televizorja, moramo računati še na dodatno investicijo v zvočni sistem. Novejše televizije imajo same po sebi sicer že precej kakovosten zvok, a tista prava izkušnja bo zahtevala, da si omislimo malce boljši 'soundbar'.
'Soundbar' je najbolj elegantna rešitev za izboljšanje zvoka, ki ne vzame veliko prostora, nudi pa izjemno zvočno izkušnjo. Pri izbiri bodite predvsem pozorni, da 'soundbar' nudi HDMI ARC ali eARC kompatibilnost, saj je potem povezljiv z vsemi avdio formati višjih standardov.
Pozabimo upoštevati različne kote gledanja
Kako največkrat gledate televizijo? Sami, na kavču, direktno pred zaslonom? Ali pa morda skupaj s prijatelji ali družino, kjer vi ali drugi na ekran gledajo z različnih kotov. Nekateri televizorji, sploh tisti z LCD zasloni, imajo lahko slabšo vidljivost barv ali kontrasta pod določenimi koti. To pomeni, da bo izkušnja gledanja takšne televizije precej slaba za vsakogar, ki je ne bo gledal pod 'pravim' kotom.
Zato pred nakupom televizijo dobro preglejte iz različnih zornih kotov, da preverite, kako se ohranja kakovost slike. Če imate širok kavč, se raje odločite za televizor z IPS ali OLED zaslonom, saj je običajno slika veliko boljša, ko se jo gleda iz kotov.