D.H. | 10. 10. 2024, 14:00
16-letni svetovni šampion v tetrisu dosegel nemogoče in dokazal, da je igra - neskončna? (VIDEO)
Legendarna miselna igra tetris je že lep čas zasidrana med najbolj priljubljenimi igrami v zgodovini računalništva, nihče pa zares ni vedel, koliko nivojev se v resnici ponuja. Zdaj je 16-letni Michael Artiaga dosegel t. i. 'preporod', ko se igra preprosto vrne na začetek in začne znova. Koliko nivojev je bilo treba premagati?
Michael Artiaga, ki na platformi Twitch v živo igra tetris pod nazivom 'dogplayingtetris', je sicer dvakrat svetovni prvak v tej igri. Ponovno pa se je zapisal v zgodovino prav te dni, ko mu je uspelo doseči dolgo časa opevani 'preporod' ('rebirth') - trenutek v igri, ko se nizanje nivojev neha in se igra vrne na začetek.
V 81 minut trajajoči igri tetrisa, ki so jo 6. oktobra sledilci lahko spremljavi v živo na platformi Twitch, je Michael dosegel nepričakovani nivo 255, ga premagal, potem pa se je igra preprosto resetirala in vrnila na nivo 0.
Ta dosežek pomeni, da lahko v resnici tetris igramo v neskončnost, saj dejanskega konca, kjer bi videli znameniti napis 'Game Over', ni.
V tej zgodovinski igri je Michael počistil 3.300 vrstic in uspešno prestal neštete programske hrošče, ki igralce tetrisa pestijo že desetletja. Večina ljubiteljev tetrisa je bila prav zaradi programskih napak vsa leta prepričana, da je nemogoče doseči nivo 255.
Ko se je igra 'prerodila' in vrnila na nivo 0, Michael ni zaključil svoje igralne seanse, ampak je nadaljeval še 40 minut in tako zbral rekordnih 29,4 milijone točk in počistil kar 4216 vrstic. Svoj dosežek je objavil tudi na platformi YouTube, kjer je sicer posnet celoten igralni čas tisto nedeljo, da bi videli le zmagoviti trenutek, pa skočite na čas 1:21:15 ali kliknite tule.
Od nemogočega do mogočega
Mimogrede, vrsto let po letu 1988, ko je tetris prišel v Združene države, je med igralci veljalo prepričanje, da v igri ni mogoče preseči nivoja 29. Razlog je bil povsem tehnične narave – pri tem nivoju so tetromine (liki, ki jih sestavljamo v igri) padale tako hitro, da jih fizično ni bilo mogoče usmerjati in obračati z obstoječim NES igralnim ploščkom (kontrolerjem).
Vse to se je spremenilo leta 2010, ko se je uveljavila nova tehnika igranja tetrisa po imenu 'hipertapkanje', s katero igralci vibrirajo s prsti in se tako ognejo omejitvam kontrolerja in presežejo dotedanje rekorde. Takrat je teoretično postalo mogoče tetris igrati v neskončnost.
Poudarek na 'teoretično', saj so se potem pojavile druge težave. Pri nivoju 138 se v igri namreč pojavi napaka v spominu, kar povzroči, da so tetromine obarvane v nenavadne barvne vzorce, ki lahko zelo utrudijo oči. Nov problem se potem pojavi pri nivoju 155, ko algoritem za računanje točk lahko nenadoma sesuje igro vsakič, ko igralec počisti novo linijo. Še zadnji izziv se je za Michaela skrival pri nivoju 235, ko hrošč v igri pozabi nadaljevati nivoje, dokler igralec ne počisti kar 810 vrstic (namesto standardnih 10), obenem pa se tetromine obarvajo v zelo temno zeleno barvo in so izredno težko vidne na črni podlagi.
"O, moj bog, tako sem vesel, da je igra končana,« je na koncu izjavil Michael. »Nikoli več nočem igrati te igre … počasi se mi je že začenjalo mešati."
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere