Na gradbišču umrli trije delavci: policija razkrila presunljive okoliščine tragedije, javnost zgrožena

26. 5. 2025, 13:02 | E. Č.
Fotografija je simbolična. (foto: Profimedia)
Fotografija je simbolična.
Profimedia

Na enem največjih evropskih gradbišč se je zgodilo nekaj, kar se ne bi smelo – življenje so izgubili trije delavci.

Na gradbišču mostu pri mestu Horb v dolini Neckar na jugozahodu Nemčije se je zgodila huda delovna nesreča, v kateri so življenje izgubili trije gradbeni delavci. Med dvigovanjem v delovni gondoli, pritrjeni na dvigalo, se je pretrgalo jekleno nosilno jeklo, kar je povzročilo, da je gondola z veliko višine strmoglavila v globino.

Po navedbah reševalcev so bili delavci – dva poljska državljana in en nemški, stari med 40 in 46 let – na kraju nesreče mrtvi. Delo so opravljali na enem izmed največjih infrastrukturnih projektov v zvezni deželi Baden-Württemberg, kjer nastaja nov avtocestni most B32, ki bo preusmeril promet iz mesteca Horb.

Čeprav okoliščine nesreče še niso povsem pojasnjene, že zdaj sprožajo številna vprašanja. Poudarja se predvsem dejstvo, da je bila transportna gondola pripeta le na eno jeklenico, brez dodatnih varovalnih sistemov. Takšne jeklenice so izpostavljene koroziji, zato jih je treba redno pregledovati – ali so bili varnostni pregledi ustrezni, bo morala pokazati preiskava.

Strokovnjaki: Mačkam nikar ne dajajte mleka. Škodi jim

Kljub tragediji in odprtim vprašanjem je gradbeno podjetje Porr iz Münchna, ki je sodelovalo tudi pri projektu Stuttgart 21, napovedalo nadaljevanje del. To je sprožilo ogorčenje med delavci in v sindikalnih vrstah, saj uradna preiskava nesreče še ni končana.

Tragični dogodek v Horbu še enkrat osvetljuje kruto resničnost številnih gradbenih delavcev, zlasti tistih iz tujine, ki so pogosto zaposleni preko podizvajalcev, brez ustreznega nadzora in zaščite. Po podatkih nemškega združenja gradbene industrije, se je lani zgodilo več kot 90.000 delovnih nesreč, med njimi 78 s smrtnim izidom – to pomeni več kot eno smrt tedensko.

Ob tem številne organizacije opozarjajo na pomanjkljivo delovanje sindikatov in politike. Delavci, ki opravljajo najbolj nevarna dela, pogosto nimajo nikogar, ki bi jih resnično zastopal. Kritiki sindikalnih central, kot sta IG BAU in DGB, opozarjajo, da te organizacije večinoma zgolj simbolno obeležujejo mednarodni dan spomina na umrle delavce, brez konkretnega pritiska na izboljšanje varnosti na delovnih mestih.

Medtem ko nemška politika izraža sožalje, številne neodvisne delavske pobude, kot je Mednarodna delavska zveza (IWA-RFC), pozivajo k neodvisnim preiskavam in ustanavljanju delavskih odborov, ki bi zbrali konkretne izkušnje s terena in sami začeli odkrivati vzroke nesreč. Prepričani so, da se lahko pravi vzroki razkrijejo le, če se delavcem omogoči sodelovanje brez vpliva podjetij, politikov in sindikalne birokracije.

Noro slovensko doživetje, ki mami turiste: s kančkom sreče do afrodizijaka!