Ko govorimo o dobrem počutju in zdravju, je preventiva pravi izraz ljubezni do sebe (nasveti, kako se je lotiti) - Nežnost do sebe - Metropolitan.si

23. 11. 2023, 14:36 | Promocijska objava

Ko govorimo o dobrem počutju in zdravju, je preventiva pravi izraz ljubezni do sebe (nasveti, kako se je lotiti)

PROFIMEDIA

Dobro počutje pride z ljubeznijo do sebe in obratno – ljubezen do sebe pride, ko se dobro počutimo v svoji koži. To pomeni tudi, da naredimo prav vse, da se izognemo raznim obolevanjem oz. okužbam, kar velja predvsem za ta, hladnejši del leta. 

V hladnejših mesecih vsekakor hitreje in lažje zbolimo, vendar ni vse povezano s hladnim vremenom. Virusi in druge klice v mrzlem in vlažnem okolju resda preživijo dlje, a težava je tudi na drugi strani – ko se temperature spustijo, namreč radi ostajamo med štirimi stenami na toplem, s čimer povečamo možnost okužbe. Imunski sistem pa lahko oslabi tudi pomanjkanje svetlobe pozimi. 

Pa povzemimo najprej osnovne korake dobre preventive:

• Poskrbite za uravnoteženo prehrano in redno gibanje (predvsem na svežem zraku), redno umivajte roke, po potrebi uporabite tudi razkužilo, ne dotikajte se oči, nosa in ust, redno razkužujte telefon.

• Sprostite se. Če želite preživeti obdobje prehlada, ne da bi se okužili, morate na urnik obvezno umestiti sproščujoče aktivnosti. Med stresom namreč telo začne proizvajati hormon kortizol, ki lahko oslabi imunski sistem, zato se ta ne more učinkovito zaščititi pred vdorom virusov. 

• Spanje je učinkovito zdravilo. Strokovnjaki pravijo, da imate, če pogosto spite manj kot 7 ur na noč, kar trikrat večje možnosti, da zbolite za prehladom, kot če bi spali več ur na noč in imeli urejen spalni ritem.

• Družite se z ljudmi, ki jih imate radi, saj hormoni, ki se sproščajo ob občurkih ljubezni, kot so dopamin, endorfini in oksitocin, skrbijo za vaše dobro razpoloženje ter tudi za manjšo dovzetnost, da se vas kaj loti.

Kaj pa ne sme manjkati v vaši domači lekarni, če se vas prehlad vendarle loti?

Preden posežete po tabletah, poskušajte prehlad pregnati z domačimi ali naravnimi pripravki in različnimi živili. 

GRENIVKA

Preizkusite recept z grenivko: Neolupljeno grenivko razrežite, dajte v lonec in zalijte z vodo. Vse skupaj zavrite, ohladite in dodajte žličko medu. Tekočino spijte kot pijete čaj. 

SADNO-ZELENJAVNI SMUTI

Preskrbite se s tekočino in vitamini hkrati – vse to dobite v vitaminskem smutiju. Ker ga boste pripravili doma, v njem ne bo odvečnega sladkorja. Z vami delimo recept, ki ga lahko preizkusite že danes:

Smuti z granatnim jabolkom

Potrebujete: 

  • polovico banane
  • 1 pomarančo
  • kose ananasa
  • ½ skodelice semen granatnega jabolka
  • ½ skodelice grškega jogurta
  • med (po okusu)

Sestavine zmešajte in po potrebi dodajte malo vode, če je mešanica pregosta. Na koncu posladkajte z medom, če napitek ni dovolj sladek.

INGVER

Zavrite vodo in v njej namakajte ingver vsaj 10 minut. Namesto sladkorja primešajte med (najbolje domači) in si pripravite zdrav napitek. Založili se boste z vitaminom C in okrepili imunski sistem ter se po naravni poti borili proti bakterijam. Ingver pomaga tudi pri bolečih mišicah in menstrualnih krčih. 

MED

Pojejte veliko medu. Lahko ga dodate v čaj, jogurt, ovsene kosmiče, namažete na kruh … Med deluje protibakterijsko, zato je učinkovito zdravilo proti prehladu. Poleg tega preprečuje kašelj in pomaga zdraviti boleče grlo. Lahko naredite tudi napitek s toplo limonado in medom, ter se preskrbite še z vitaminom C. 

Medex

PROPOLIS

Dobri stari propolis je vsestranski pomočnik v domači lekarni za pomoč pri krepitvi imunskega sistema, zaščiti ustne sluznice pri aftah in vnetjih, deluje pa tudi proti vnetju dlesni in kariesu. Medexov Propolis defense APF® 30 na vodni osnovi je najmočnejši propolis na vodni osnovi na trgu, saj se ponaša z najvišjo koncentracijo bioflavonoidov iz propolisa. APF® 30 pomeni, da je koncentracija flavonoidov v izdelku minimalno 30 mg/ml, s čimer sta zagotovljena visoka kakovost in ponovljiv učinek.

Še druge njegove prednosti

Propolis na vodni osnovi ne obarva zob, ne vsebuje alkohola in je primeren tudi za nosečnice, doječe matere ter otroke, starejše od 3 let. Je 100 % naraven, brez konzervansov, brez polietilen glikola in propilen glikola.

Propolis oral junior pa je še posebej prilagojen otrokom od 3. leta za podporo pri bolečem grlu in žrelu ter preventivi za ustno votlino in proti kariesu. Izdelek poleg 10 % izvlečka propolisa na vodni osnovi vsebuje še med, niacin, ki prispeva k ohranjanju zdravih sluznic, in vodni izvleček žajblja.

OREŠKI IN SEMENA

Za malico jejte oreške in semena, saj so bogat vir vitamine E in cinka, to pa sta dve sestavini, ki sta nujni za normalno delovanje imunskega sistema. Odlična izbira so pistacije, sončnična semena, mandlji, laneno seme, bučna semena, indijski oreščki ...