Nogometna šola Mura velja za eno najboljših nogometnih šol v Sloveniji, zato že vrsto let gradijo na vseh vidikih vključevanja mladih v šport, vključno z organizacijo enega redkih otroških turnirjev za različne starostne kategorije, ki je pod okriljem prvoligaškega moštva. Nejc Jan Matis, koordinator Murinih kategorij U7 do U14, je ključni del te organizacije in zato tudi sogovornik pri projektu NLB Šport mladim.
Nejc Jan Matis že od malih nog živi in diha s športno vnemo ‘čarno-bejlih’, zato razume, kako integralen je šport pri razvoju otrok in najstnikov. Zato je NŠ Mura z veseljem vstopila v projekt NLB Šport mladim, saj ta ustvarja pomembno zgodbo za športne klube po vsej regiji in nudi podporo tam, kjer je najbolj ključna - pri mladih, na začetku njihove športne in življenjske poti.
Pri NLB namreč verjamejo, da prav šport mladim omogoča zdrav razvoj in krepi integralne življenjske vrednote, kot so disciplina, odgovornost in sodelovanje. Vse to, kar jih skozi šport nadgrajuje v močne, samozavestne osebnosti, da lahko ustvarjajo boljši jutri. Ob projektu NLB Šport mladim je tako Nejc Jan Matis razkril, kaj prav nogomet uči mlade in kje je odkril ključ do motivacije - tako mladih kot sebe.
Kaj vas pri delu z mladimi športniki najbolj navdihuje in motivira?
Predvsem užitek, ko opazujem in sledim napredku posameznika in ekipe, pa tudi njihova iskrena strast do igre ter možnost, da soustvarjam njihove vrednote in navade za življenje.
Kako prilagajate trening, delo in svoj odnos s športniki, da ostajajo motivirani in zagreti?
S poslušanjem njihovih potreb, z raznolikimi vajami, jasno komunikacijo in poudarkom na pozitivni povratni informaciji.
Kaj je najpomembnejša vrednota, ki jo želite prek športa priučiti mladim športnikom?
Vsekakor odgovornost. Odgovornost do sebe, do ekipe in do nalog, ki jih sprejmejo. To je tudi ena od ključnih vrednot, v kateri smo našli stično točko s projektom NLB Šport mladim. Oboji verjamemo, da lahko s športom mladim ponudimo neprecenljive življenjske lekcije. Ko stojiš ob strani otroku v trenutkih padcev in vzponov, mu pomagaš graditi značaj – in prav to je poslanstvo, ki ga delimo s projektom.
Kako uravnotežite osredotočanje na tekmovalnost in zmage na eni strani ter pomembnost osebne rasti in uživanja v športu na drugi strani?
Ravnotežje se vzpostavlja z zelo jasnimi cilji. Rezultat je vsekakor pomemben in je vedno ključen del športa, vendar pa se mora športnih zavedati, da je še bolj pomembna pot do rezultata. Mladi se v tem učijo discipline, sodelovanja in vztrajnosti.
Kakšni so najpogostejši izzivi, s katerimi se soočajo mladi športniki danes?
Najpogostejša težava je preobremenjenost, večkrat pa je izziv tudi pomanjkanje fokusa in pa seveda vplivi družbenih omrežij na samozavest ter motivacijo.
Kaj je bila za vas najpomembnejša lekcija, ki ste se je naučili pri delu z mladimi športniki?
Da vsak otrok potrebuje drugačen pristop in da je iskren odnos osnova vsega, kar počnemo kot trenerji. S tem so tudi mladi športniki mene naučili potrpežljivosti.
Kakšen nasvet bi ponudili staršem, ki bi svoje športno zagnane in ambiciozne otroke radi podpirali na športni poti, a jih skrbi, da bodo popustili v šoli in drugih plateh življenja?
Ključno je, da otroka podpirajo brez dodatnega pritiska in mu dajo občutek, da je pot bolj pomembna kot rezultat. Največ bodo dosegli, če bo otroku šport ostal veselje, in ne obremenitev.
Kaj nogomet specifično ponuja mladim, tako na fizični kot tudi na mentalni in čustveni ravni?
Nogomet razvija telo, krepi samozavest, uči sodelovanja, soočanja s porazi in gradi občutek pripadnosti.
Vam je v letih dela z mladimi športniki kakšen pripetljaj, dogodek, anekdota še posebej ostala v spominu?
Spomin se trenutka, ko je igralec po slabi tekmi objel soigralca in mu rekel: "Danes si se trudil, to šteje." Takšni trenutki pokažejo, da vzgajamo prave igralce.
Kakšno sporočilo bi ponudili mladim, ki si želijo preizkusiti v športu, a jih še zadržuje strah, misel na poraz ali šibka samozavest?
Sprejmite, da so napake in porazi preprosto nujni del učenja in napredka. Vsak začetek je težak, za vsakogar, ki stopi na novo pot. Pogum pa pomeni narediti prvi korak, navkljub strahu. Da se je po padcih treba pobrati. Vsak začetek je težak, za vsakogar, ki stopi na novo pot. Pogum pa pomeni narediti prvi korak, navkljub strahu. To so lekcije, ki jih bodo mladi potrebovali vse življenje. Zato tako s klubom kot s projektom NLB Šport mladim gradimo nekaj, kar presega meje nogometnega igrišča.
Sodelovanje v projektu NLB Šport mladim za Nogometno šolo Mura tako ni le podpora mladim športnikom, temveč tudi potrditev, da njihovo delo presega meje nogometnega igrišča. "Ponosni smo, da smo del zgodbe, ki krepi vrednote, kot so vztrajnost, sodelovanje in pripadnost. Verjamemo, da lahko skozi šport mladim ponudimo neprecenljive življenjske lekcije. Ko stojiš ob strani otroku v trenutkih padcev in vzponov, mu pomagaš graditi značaj – in prav to je poslanstvo, ki ga delimo s projektom NLB Šport mladim," je prepričan Nejc Jan Matis.
Zato pri Muri ne gradijo le igralcev – gradijo ljudi. In če lahko s tem navdihnejo tudi enega samega mladega športnika več, je vredno.