16. 9. 2020, 10:36

Bill Gates: Globalni razvoj se je zamaknil za 25 let, ampak do 2022 bo najhujše mimo

Shutterstock

Soustanovitelj podjetja Microsoft za prihajajoče jesenske mesece podaja zelo pesimistično sliko in opozarja, da bi se lahko število smrti zaradi bolezni covid-19 ponovno dvignilo na statistike iz prvega vala, če vlade ne bodo sprejele ustreznih ukrepov.

»Glede prihajajoče jeseni na severni polobli sem precej pesimističen,« je ob izidu letnega poročila Goalkeepers za Telegraph povedal Bill Gates. »Če ne bomo ukrepali intervencijsko, bo število smrtnih žrtev v mnogih državah, tudi v ZDA, skočilo nazaj na nivoje, kot smo ji imeli spomladi.«

V poročilu Goalkeepers je med drugim ugotovljeno, da se je svetovni razvoj glede na zastavljene trajnostne cilje zamaknil nazaj v devetdeseta leta. Zaradi koronavirus krize smo tako izgubili 25 let trajnostnega razvoja, kar nakazujejo različni parametri, od porasta lakote do upada učinkovitosti v izobraževanju.

»Pričakujem veliko več smrti zaradi posrednih učinkov virusa,« dodaja Gates, ki pravi, da smo sedaj priča zelo nenavadnemu pojavu, kjer ena katastrofa spodbuja drugo katastrofo. »V trenutku je zdravstvena kriza postala ekonomska kriza, prehrambna kriza, nepremičninska kriza, politična kriza. Vse se je zaletelo v vse drugo.«

Bolj optimističen pa je Bill Gates glede malce bolj oddaljene prihodnosti. Prepričan je, da bodo do naslednjega poletja številne države že imele dostop do učinkovitega cepiva proti SARS-CoV-2 virusu, pri okoli 60-odstotni precepljenosti pa bomo lahko popolnoma zajezili eksponentno rast okužb.

»Ta stvar se bo končala nekje v letu 2022,« napoveduje Gates.

Ob tem dodaja, da bomo najhujše posledice Covid pandemije lahko preprečili le s sodelovanjem na globalni ravni. »Ne obstaja ena nacionalna rešitev za globalni krizo. Vse države morajo delati skupaj, da končajo pandemijo in pričnejo ponovno graditi gospodarstvo. Dlje bomo čakali, dlje bo trajalo okrevanje.«

Ob obravnavi pristopa do pandemije različnih držav, je bilo govora seveda tudi o Švedski, za katero pa Gates pravi, da je bil sprva resda kritičen do njihovega bolj svobodnjaškega pristopa, je pa Švedska zato pridobila veliko več naravne imunosti. Ali je bila to res pametna poteza, še ne moremo soditi. Čas bo pokazal, če so se odločili pravilno, pravi Gates.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ