Delodajalci se čudijo, da ne dobijo ustreznega kadra, a izkušnja te gospe je dovolj zgovorna in kaže na nepravilnosti

8. 5. 2025, 17:00 | Uredništvo
Delodajalci se čudijo, da ne dobijo ustreznega kadra, a izkušnja te gospe je dovolj zgovorna in kaže na nepravilnosti (foto: Profimedia)
Profimedia

Tudi v naših medijih pogosto slišimo, da v nekaterih dejavnostih ni dovolj kadra oziroma da imajo delodajalci veliko težav pri iskanju ustrezno usposobljenih ljudi.

Gre za vprašanje, ki je v času poletne sezone še posebej v ospredju - takrat je velika potreba po delavcih v turističnih in gostinskih dejavnostih, v zadnjem času pogosto slišimo še o tem, da primanjkuje ustreznega kadra v domovih za starejše ... No, izkušnje delojemalcev pa so take in drugačne, prihaja tudi do nepravilnosti. Take zgodbe je mogoče zaslediti na različnih forumih, na katerih si ljudje upajo anonimno opisati, kaj se jim je zgodilo. Na veliko nepravilnost s strani delodajalca je tako pred kratkim na Redditu pozorila gospa iz Hrvaške.

"Ko bi morala podpisati pogodbo, je kar naenkrat dejal, da še čaka na subvencijo za zaposlitev, hkrati pa je name pritiskal, naj medtem delam na črno. Nisem pristala, a sem kasneje izvedela od nekdanje zaposlene, da je tudi ona več mesecev delala brez pogodbe, ob stalnih obljubah, da jo bo dobila, dokler ni prejela odpovedi. Imam sporočilo delodajalca, v katerem pravi, da mi bo "vse povrnil za to, kar bom delala do takrat", ter sporočila nekdanje zaposlene, v katerih potrjuje, da je delala brez pogodbe. Fizično nisem delala niti en dan, a bi vseeno rada prijavila primer, ker se mi zdi, da gre za ustaljeno prakso. Če ima kdo izkušnje - ali je izpis komunikacije dovolj dokazno gradivo, da lahko inšpekcija ukrepa?," je spraševala uporabnica Reddita.

Prijava poslodavca inspektoratu
byu/Floresentadolesent inaskcroatia

Oglasil se je gospod, ki ni imel prav prijetne izkušnje. "Prijavil sem delodajalca inšpektoratu za kršitev delavskih pravic. Inšpektorat je prišel na teren, ugotovili so kršitve in potrdili vse, kar sem navedel. Vložili so tožbo proti delodajalcu, grozila mu je visoka denarna kazen. Sodišče ga je v celoti oprostilo in zavrglo vse ugotovitve inšpektorata, moje pričevanje in dokaze. Verjetno je sodišče skorumpirano, on pa jih je podkupil. Sploh me ne preseneča, saj je on lokalni frajer," je zapisal.

A obstajajo tudi pozitivni primeri. Druga gospa je zapisala, da je skupaj s sodelavkami doživela nekaj podobnega, rezultat pa je bil povsem drugačen. "Moje sodelavke in jaz smo imele pozitivno izkušnjo, kjer je inšpektorat na podlagi naših izjav in sporočil ugotovil nepravilnosti. Ena od nepravilnosti je bila prav delo na črno, saj sem delala 8 dni brez pogodbe, medtem ko so oni pripravljali razpis, da bi dobili subvencijo." Tretja je opisala prav tako pozitiven razplet. "Čeprav v nobenem sporočilu ni bilo izrecno zapisano, da nimam pogodbe, so inšpektorat in sodišče upoštevali, da so sporočila vsebovala delovne naloge pred datumom sklenitve pogodbe, kar so šteli za zadosten dokaz. Delodajalka je plačala mastno kazen."

Lahko se mirno strinjamo, da je take stvari treba prijaviti - čeprav gre za izkušnje iz sosednje Hrvaške, ni rečeno, da se to pri nas ne dogaja. Državne inštitucije take primere preučijo in če ste se tudi sami znašli v podobni situaciji, kar pogumno vse skupaj prijavite pristojnim.

Znani trgovec na robu preživetja: police so prazne, denarja za plače ni, odpuščali bodo kot po tekočem traku